Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Dnes treba vedieť
24. jún 2021, 18:55

Správa Matić

Europarlament kontroverzný dokument prijal. Je to sklamanie, tvrdí Lexmann

Europarlament kontroverzný dokument prijal. Je to sklamanie, tvrdí Lexmann

Chorvátsky europoslanec Predrag Matić. Foto – FB

Slovenskí poslanci minulý týždeň správu Matić odmietli.

Poslanci Európskeho parlamentu dnes v hlasovaní prijali kontroverznú správu chorvátskeho socialistického europoslanca Predraga Matića. Dokument kritizuje odmietanie potratov, navrhuje zrušiť výhradu vo svedomí a volá po lepšej dostupnosti interrupcií.

Za prijatie správy bolo 378 europoslancov, proti 255 a 42 nehlasovali.

Ako hlasovali slovenskí europoslanci:

Za: Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel (Smer-SD), Martin Hojsík a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko), Lucia Ďuriš Nicholsonová (nezávislá), Vladimír Bilčík a Michal Wiezik (Spolu-OD)

Proti: Miriam Lexmann, Ivan Štefanec (KDH), Peter Pollák (OĽaNO), Milan Uhrík (ĽSNS), Miroslav Radačovský (Slovenský patriot).

Zdržal sa: Eugen Jurzyca (SaS)

Proti správe Matić sa v uplynulých týždňoch postavili viacerí politici aj biskupi z celej Európy.

„Schválenie tejto absurdnej správy je pre nás sklamaním. Ani ženy, ani spoločnosť týmto nelegislatívnym uznesením nič nezískajú. Práve naopak, prijatý text vážne narúša princíp subsidiarity, keďže tieto otázky spadajú do výlučnej kompetencie členských štátov,“ hovorí slovenská europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann. 

„Znakom civilizovanej spoločnosti je ochrana života a nie jeho znevažovanie. Znakom civilizovanej spoločnosti je sloboda prejavu i svedomia, ktoré táto správa napáda.“

Právo na potrat a rušenie výhrady vo svedomí

O čo ide v správe Matić? Materiál má 13 strán, na ktorých sa píše najmä o rodovej rovnosti, právach žien na potrat, nedostupnosti interrupcie, sexuálnej výchove či nedostatočnej podpore antikoncepcie.

Správa má deklaratívny charakter a neplynú z nej žiadne záväzky.

Konštatuje, že počas koronakrízy bol ženám a dievčatám na celom svete odopretý prístup k službám sexuálneho a reprodukčného zdravia. Dialo sa tak podľa dokumentu „pod falošnou zámienkou, že takéto služby majú z lekárskeho hľadiska nižšiu prioritu a nie sú naliehavé“.

„Cieľom tejto správy je vyzvať EÚ, inštitúcie a členské štáty, aby sa zdržali takéhoto konania a aby v plnej miere uznali, že sexuálne a reprodukčné zdravie a práva patria medzi ľudské práva a z tohto dôvodu sa v súvislosti s nimi musia uplatňovať najvyššie normy, a to počas zdravotnej krízy aj po nej bez toho, aby bola akákoľvek osoba vystavená diskriminácii,“ uvádza Matićova správa.

Odmietnutie potratov označuje za rodovo podmienené násilie na ženách. Výhrada vo svedomí by sa mala podľa nej v budúcnosti preformulovať na „odmietnutie zdravotnej starostlivosti“.

Národná rada správu odmietla

O dokumente sa hlasovalo minulý týždeň aj v slovenskom parlamente. Poslanci okolo Anny Záborskej predložili uznesenie, ktoré správu odmieta.

Za Záborskej uznesenie hlasovalo 74 poslancov, kľúčové hlasy prišli z OĽaNO (35), podporili ho aj kluby Sme rodina, ĽSNS, tri poslankyne z Remišovej krídla Za ľudí či päť poslancov Smeru. Proti uzneseniu hlasovali len ôsmi poslanci – štyria z klubu Za ľudí a po dvaja zo SaS a OĽaNO.

Anne Záborskej sa uznesenie podarilo predložiť až na druhý pokus. Prvýkrát ho stiahla, keďže ho predtým neposúdila koaličná rada

Inzercia

Poslanci v uznesení žiadali, aby Národná rada pripomenula europarlamentu, ako aj všetkým parlamentom členských štátov EÚ, že otázky týkajúce sa zdravotnej politiky a vzdelávania sú v kompetencii národných štátov.

„Preto považuje návrh správy Európskeho parlamentu o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv v Európskej únii v rámci zdravia žien za nerešpektujúci princíp subsidiarity a prekračujúci kompetencie Európskeho parlamentu,“ uviedli poslanci.

Europoslankyňa Lexmann nedávno prijala petíciu takmer 300-tisíc Európanov, ktorí si taktiež neželajú prekračovanie kompetencií EÚ. Zasadila sa tiež o mobilizáciu poslancov národných parlamentov, ktorí predsedovi europarlamentu Davidovi Sassolimu poslali nesúhlasný list.

Ešte v apríli vo Výbore NR SR pre európske záležitosti osobne apelovala na premiéra Eduarda Hegera, aby vo veci správy Matić oslovil aj premiérov ostatných členských krajín EÚ, keďže ide o závažnú otázku prekračovania právomocí zo strany európskych inštitúcií.

Proti boli aj biskupi 

Kritiku si dokument vyslúžil aj od predstaviteľov cirkvi.

Komisia európskych biskupských konferencií vyhlásila, že je veľmi znepokojená množstvom výrokov a argumentov obsiahnutých v správe Matić. Podľa biskupov je „eticky neobhájiteľné“ klasifikovať potraty ako „základnú lekársku službu“.

„Taký závažný lekársky zásah sa nemôže a nesmie stať bežnou praxou; jeho vymedzenie ako základnej služby degraduje nenarodené dieťa,“ uvádza dokument.

K protestu sa pridali aj slovenskí katolícki biskupi. „Život človeka musíme chrániť aj pred narodením a dieťa neslobodno svojvoľne zabiť. Biskupi preto žiadajú zachovať nedotknutú aj možnosť výhrady vo svedomí pre lekárov, ktorí odmietnu vykonať potrat.“

 

 

Dnes treba vedieť

pred 57 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.