Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2021, 19:30

Na Chrámovej hore došlo opäť k potýčkam medzi veriacimi a izraelskou políciou

Stalo sa tak v čase obáv z obnovenia konfliktu medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas vládnucim v pásme Gazy.

Denník The Times of Israel s odvolaním sa na izraelskú políciu informoval, že potýčky vypukli po piatkových popoludňajších modlitbách v mešite al-Aksá, keď sa niekoľko stoviek veriacich zoskupilo do procesie. Odmietli sa však rozísť, keď sa ich sprievod ocitol pri východe z areálu, a do policajtov hliadkujúcich na vstupoch do Starého mesta začali hádzať kamene.

Izraelskí policajti sa dav snažili rozohnať streľbou gumenými projektilmi a zábleskovými granátmi. Zranenia pritom utrpelo deväť Palestínčanov, stav troch z nich si vyžiadal hospitalizáciu.

Okrem toho izraelská polícia informovala, že za hádzanie kameňov a pre výtržníctvo zatkla v oblasti Chrámovej hory 14 ľudí.

Situácia v Starom meste Jeruzalema a pri jeho Damaskej bráne, cez ktorú je pre moslimov otvorený priechod do mešity al-Aksá, sa následne upokojila. V okolí Damaskej brány však bol zvýšený počet izraelských policajtov.

Od 21. mája platí prímerie, ktorým Izrael a palestínske radikálne skupiny v pásme Gazy ukončili 11 dní vzájomných raketových útokov. Tento konflikt vypukol práve po nepokojoch v mešite al-Aksá, na ktoré palestínski radikáli reagovali raketovou paľbou na územie Izraela. Následne izraelské letectvo pristúpilo k odvete, keď v palestínskej enkláve bombardovalo stovky cieľov.

Tento konflikt si na izraelskej strane vyžiadal 13 obetí, v pásme Gazy prišlo o život 256 osôb.

Izraelské letectvo v posledných dňoch vykonalo viacero nočných náletov na pásmo Gazy. Stalo sa tak po tom, ako palestínski militanti opäť vypustili nad územie židovského štátu zápalné balóny. Mnohé z nich po dopade spôsobili požiare lesných porastov alebo úrody.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 38 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred 2 hodinami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 3 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia