Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2021, 09:28

Odvolávanie ministra vnútra

Matovič označil Smer za mafiu, Mikulcovi drží palce

Matovič označil Smer za mafiu, Mikulcovi drží palce

Minister financií Igor Matovič. Foto - TASR

Schôdza bude pokračovať v stredu.

V parlamente bola v utorok mimoriadna schôdza, na ktorej má minister vnútra Roman Mikulec čeliť odvolávaniu. Poslanci v nej budú pokračovať v stredu.

Odchod Mikulca z funkcie žiada opozícia, schôdzu inicioval Smer. Dôvodom sú podozrenia o manipulovaní vyšetrovania viacerých káuz istou skupinou v rámci silových zložiek.

V odôvodnení návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi opozícia píše o vyhľadávaní spolupracujúcich osôb v prebiehajúcich trestných konaniach s cieľom ich oslovovania na ďalšiu spoluprácu. Spočívať má v podávaní účelových, tzv. univerzálnych výpovedí proti vopred vytypovaným osobám v úmysle privodiť ich trestné stíhanie.

„Existuje dôvodné podozrenie, že takéto konania, aktivity a osobné prepojenia môžu reálnym spôsobom ohrozovať bezpečnostné záujmy štátu, hospodárske záujmy a ústavne chránené piliere právneho štátu,“ skonštatovali opoziční poslanci.


Poslanec Robert Fico a predseda vlády Eduard Heger počas mimoriadnej schôdze parlamentu. Foto – TASR/Jakub Kotian

Predstaviteľom Smerua Hlasu ide podľa premiéra Eduarda Hegera o to, aby zmarili vyšetrovanie káuz svojich nominantov, aby nevypovedali aj na nich. Vyhlásil to v pléne Národnej rady počas mimoriadnej schôdze. Predseda vlády namieta kritiku Smeru o kriminalizácii opozície. Hovorí, že práve opozícia kriminalizuje Mikulca aj ďalších členov vlády.

Premiér poznamenal, že mimoriadna schôdza veľa hovorí o predkladateľovi návrhu na Mikulcovo odvolanie a šéfovi Smeru Robertovi Ficovi. Hovorí, že je vyvrcholením odhalenia Fica aj Petra Pellegriniho (nezaradený).

"Chcú zmariť vyšetrovanie káuz svojich nominantov, ich priateľov, lebo sa boja, že budú vypovedať aj na nich. Je to zjavné a všetci to jasne vidíme," uviedol Heger.

Aktuálna situácia a obvinenia nominantov bývalých vlád v rôznych kauzách podľa neho odzrkadľujú systém bývalých vlád. Tie podľa Hegera zametali kauzy pod koberec.

Heger však súhlasí s Ficom, že trestné právo by sa nemalo používať v politickom boji. „A to si nemôže nikto dovoliť ani dnes, súhlasím," uviedol premiér. Namieta pritom Ficove slová, že za 12 rokov vlád Smeru sa toto nikdy nedialo a tvrdí, že v tom čase boli politici beztrestní.

Skonštatoval, že vo voľbách v roku 2020 dali voliči silný mandát novej vláde, aby mohla rozviazať ruky polícii a orgánom činným v trestnom konaní. „To sme spravili a, prirodzene, orgány začali konať," poznamenal. Verí preto v riadne vyšetrenie podozrení o manipulovaní vyšetrovania káuz a výpovedí svedkov.

Erik Tomáš (nezaradený) pripomenul Hegerovi aktuálne prieskumy a výrazný prepad preferencií súčasnej koalície. „Zamyslite sa nad tým, prečo to tak asi je," poznamenal. Dodal, že každý si zaslúži trest, ak spáchal niečo zlé, ale má pritom právo na spravodlivý proces. Nemožno podľa neho hovoriť o spravodlivom vyšetrovaní, keď SIS práve toto spochybňuje.

Nezaradený poslanec Matúš Šutaj Eštok namieta, že v právnom štáte o vine a treste rozhoduje súd a nie "daňový podvodník Matovič" ani "vicepremiérka vlády s jej pexesom". „Ako vláda ste zlyhali vo všetkom, na čo ste siahli," dodal.

Mikulec vníma svoje odvolávanie ako pokus opozície o záchranu podozrivých

Snahu opozície o svoje odvolanie vníma minister vnútra Roman Mikulec ako posledný pokus o záchranu všetkých, ktorí sú momentálne podozriví z trestnej činnosti. Vyhlásil to v prejave počas schôdze.

„Heslo 'padni komu padni' dnes nadobúda naozaj skutočný zásadný význam," doplnil. Odmietol, že by využíval orgány činné v trestnom konaní na politický súboj, hovorí, že to tak robil šéf Smeru Robert Fico, ktorý podal návrh na jeho odvolanie.

V krajine sa podľa Mikulca deje nevídané ozdravovanie justičných orgánov, prokurátorov, policajtov i sudcov. „Musíme si stále dávať pozor, aby sme aj pri tomto étose ozdravovania boli maximálne pozorní k akémukoľvek podnetu, ktorý by indikoval zneužitie moci alebo ovplyvňovanie," dodal s tým, že sa zaoberajú každým jedným podozrením.

Vyčítal bývalej vláde, že zametala pod koberec spravodajské informácie, napríklad tie o napojení mafie na Úrad vlády.

Veci, ktoré Ficova vláda prehliadala, sa dnes odkrývajú, dodal Mikulec. Orgány činné v trestnom konaní a súdy hodnotia podľa neho dôkazy získané zákonným spôsobom a majú rozviazané ruky.

Dodal, že Fico chce vyvolávať nepokoj v spoločnosti a dáva najavo, ako mu záleží na ochrane jeho ľudí. Opozícia podľa neho doteraz nepredložila dôkaz, že dochádza k ovplyvňovaniu vyšetrovania cez spolupracujúcich obvinených. Mikulec podľa svojich slov nedehonestuje spravodajské informácie ani Slovenskú informačnú službu. „Každú informáciu, ktorú som dostal, som odstúpil relevantným orgánom, a v tomto prípade úradu inšpekčnej služby," skonštatoval.

Pripomenul, že v roku 2013 mu bol pod dozorom Ficových ľudí do auta podhodený dôkaz. "Vy a vaši ľudia ste zneužili orgány činné v trestnom konaní, neváhali ste dať do auta niekomu, kto bol nevinný, pripravené dôkazy," povedal.

Minister je presvedčený, že dnes dochádza k očiste a odmieta vojnu v bezpečnostných zložkách. Fico podľa neho dobre vie, že minister vnútra nemá zo zákona právomoc zasahovať do vyšetrovaní alebo si vyžiadať živé spisy.

„Potrebujete vašich ľudí za každých okolností dostať či už von z väzby alebo ochrániť tých ďalších, ktorí by mohli byť dnes ohrození, pretože sú podozriví z páchania závažnej trestnej činnosti," pripomenul Ficovi. "Nebyť vás a vašej vlády, tak by tie procesy, ktoré sa spustili, neboli také zásadné a také nutné," dodal.

Matovič hovorí, že občas nevie, čo si má myslieť o niektorých zásahoch

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) drží palce ministrovi vnútra pri pokuse opozície o jeho odvolanie. Skonštatoval, že občas nevie, čo si má myslieť o tom, ako vyzerajú niektoré policajné zásahy. Hovoril tiež o pokračujúcom boji za očistu Slovenska od mafie, ktorej súčasťou sú podľa neho aj "páni" zo strán Smer a Hlas.

„Neexistuje zásadnejší prísľub, ktorý som desať rokov z tohto miesta v politike ľuďom dával, ako ten, že keď sa ujmeme moci, rozviažeme orgánom činným v trestnom konaní ruky, aby tu zákon platil pre každého rovnako. A stojím si za tým, že som tento prísľub splnil ako predseda vlády," vyhlásil v parlamente Matovič.

Hovorí o tom, že jeho vláda rozviazala orgánom ruky tak, že vo väzbe skončili špičky polície, prokuratúry či justície.

Na kritiku opozície Matovič reagoval tým, že ten, kto najviac bojuje, má zároveň najväčší strach. Chápe, že expremiéri Robert Fico a Peter Pellegrini sa obávajú, keď vidia, že "ich" ľudia sa pod tlakom dôkazov vzdávajú a začínajú svedčiť proti ostatným. „Je úplne logické, že raz to na to vrchné poschodie príde," povedal.

Matovič priznal, že pri prípade obvineného exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského si kladie otázky, čo si má myslieť o zásahoch.

„Pri Vladimírovi Pčolinskom úprimne hovorím, ja som sa s ním ako predseda vlády párkrát stretol a snažil som sa mu veriť," doplnil.

Podľa svojich slov má niekedy pocit, že sa mu krivdí a niekedy má "viac pocit", že dôkazy budú asi dostatočné. Matovič podľa svojich slov chápe uvažovanie poslanca Petra Pčolinského a poslankyne Adriany Pčolinskej (obaja Sme rodina) o postoji pri hlasovaní o odvolaní Mikulca.

Poslanec za Smer Ľuboš Blaha v reakcii skritizoval Matovičovo pôsobenie vo vláde. Hovorí, že je priamo zodpovedný za vyše 12-tisíc obetí pandémie, označil ho za plagiátora a primitíva. Blaha sa podľa svojich slov čuduje, že Matovič má odvahu vystúpiť v pléne.

Inzercia

Remišová hovorí o mafii za vlády Smeru, Blaha označovanie za mafiu odmieta

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí)  skonštatovala, že akýkoľvek minister vnútra z ktorejkoľvek strany by dnes stál pred náročnou úlohou. V diskusii o návrhu na odvolanie šéfa rezortu vnútra vyčítala Smeru, že hoci jeho predstavitelia hovoria o narúšaní systému právneho štátu, v čase svojho vládnutia im o jeho posilňovanie nešlo.

Tvrdí, že práve za bývalých vlád na Slovensku vyrástla "chobotnica", ktorá kryla zločiny oligarchov a ich systému. Hovorí o potrebe očisty krajiny od korupcie a mafie.

Ľuboš Blaha (Smer sa v pléne ohradil voči označovaniu predstaviteľov Smeru za mafiánov. Tvrdí, že "grobianské, gangsterské a mafiánske" je to, čo robí súčasná vládna koalícia. Zároveň kritizoval ministra vnútra.

Remišová považuje aktuálne obvinenia zo strany opozície za smiešne. "Vytvárajú v bezpečnostných zložkách atmosféru chaosu, korupcie a chcú pokračovanie systému tak typického pre vládu Smeru - systému tzv. našich ľudí," povedala Remišová.

Takto sa podľa nej opozícia snaží zneprehľadniť situáciu v bezpečnostných zložkách, aby nebolo jasné, či niekto chce pôsobiť ako čestný policajt, prokurátor či sudca. Upozorňuje, že takto sa postupne môže na Slovensku stratiť cit pre právo. Remišová je však presvedčená, že orgány činné v trestnom konaní majú aktuálne rozviazané ruky a konajú.

Verí, že keď sa vyšetrovania káuz skončia, dozvieme sa pravdu o mafii, o Slovensku za čias vlád Smeru, ako aj pravdu o tom, kto tento systém roky kryl a komu prinášal prospech.

„Romana Mikulca považujeme nie len za neschopného, ale aj za symbol rodinkárstva," vyhlásil Blaha.

Okrem toho ho označil za symbol systému "narafičených udavačov" a za "čističa". V súvislosti s podozreniami o existencii skupiny v bezpečnostných zložkách, ktorá by mala ovplyvňovať a manipulovať výpovede svedkov, hovorí Blaha o krytí zo strany Mikulca.

Poznamenal, že opozícia nemôže prehliadať ani informácie o tom, ako Mikulec v čase pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve "dohadzoval kšefty" svojim príbuzným.

Pripomenul, že súčasná koalícia chcela bojovať aj proti rodinkárstvu. Dodal, že od ministra vnútra by očakával i určité vzdelanie. Tvrdí, že vysokú školu si Mikulec urobil v čase šéfovania vojenským tajným, čo nepovažuje za jednoduchú úlohu.

Vzhľadom na plagiátorské kauzy viacerých členov vlády ho vyzval, aby svoju záverečnú prácu predložil verejnosti. Pripomenul tiež kauzu Mikulcových "drahých hodiniek", ktoré mali byť falzifikátom, a neznalosť ministra vnútra o zákonoch.


Poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Foto - TASR

Minister obrany Jaroslav Naď odmietol kritiku Ľuboša Blahu. Zastal sa Romana Mikulca aj jeho vzdelania. Okrem toho podľa neho minister vnútra poukazuje aj na trestné činy, ktoré sa v minulosti diali vo VS.

Kauzu Mikulcových hodiniek označil za zbytočnosť. Hovorí, že si dal doložiť, ako to bolo s výberom SBS služieb v čase, kedy Mikulec pôsobil vo VS, čo namietal Smer. Tvrdí, že firmy prešli procesom výberu. „Tí, ktorí boli skorumpovaní, sa boja, že skončia vo väzení. A je jedno, či sú koaliční, alebo opoziční," dodal s tým, že sa nebojí len ten, čo nič nespáchal.

Fico žiada Mikulcov odchod, hovorí o diabolskom pláne koalície

Koalícia nemala čo ponúknuť po hospodárskej či finančnej stránke, tak prišla s plánom pozatvárať predstaviteľov bývalej vlády a zneužíva na to trestné právo. Skonštatoval to predseda Smeru a expremiér Robert Fico počas odvolávania ministra Mikulca.

Fico dodal, že na tento plán sa musel vytvoriť istý zločinecký systém. Poukázal na aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulácie výpovedí tzv. kajúcnikov. Pri odôvodnení odvolávania Mikulca hovoril aj o jeho pôsobení vo Vojenskom spravodajstve. Prečítať chcel správu SIS, ktorú poslancom na neverejnom rokovaní čítal šéf parlamentu Boris Kollár. Schôdzu by však museli prerušiť a pokračovať by musela v neverejnom režime.

„Na to, aby ste takýto diabolský plán – pozatvárať za každú cenu bez ohľadu na dôkazy a pravidlá predstaviteľov opozície –, na to bolo treba vytvoriť systém ľudí a predovšetkým ignorovať silnú politickú tradíciu, že trestné právo sa nepoužíva v politickom súboji. Dokonca ste to, dámy a páni z vládnej koalície, začali robiť s takou intenzitou, že u vás prevládlo presvedčenie, že zneužívanie trestného práva na politický súboj bude tolerované v duchu verejného záujmu,“ vyhlásil Fico.

Pripomenul situácie pri výmenách vlád v minulosti. Tvrdí, že doteraz neboli také závažné podozrenia o zneužívaní orgánov činných v trestnom konaní (OČTK), ktoré by hovorili o manipulácii s trestnými konaniami. Hovorí, že vláda Smeru za 12 rokov svojho pôsobenia nikdy trestné právo v politickom boji nevyužila. Napriek tomu podľa jeho slov za jeho vlády došlo k odsúdeniu dvoch ministrov zo starej SNS za nástenkový tender. „Ale tieto kauzy neboli postavené na udavačoch,“ podotkol.

Odvolávanie Mikulca je podľa Fica odôvodnené. Potvrdzovať to majú úradné záznamy hovoriace o charaktere a skutkoch Mikulca z čias, keď riadil vojenských tajných. Fico zároveň spochybnil spoľahlivosť Mikulca, keďže mal v minulosti prísť o bezpečnostnú previerku preto, lebo klamal v bezpečnostnom dotazníku.

Fico už dopredu avizoval plán prečítať v pléne verejne aj správu SIS, ktorú poslancom pri nedávnom neverejnom rokovaní prečítal šéf parlamentu Boris Kollár. Ten ho však upozornil, že správa je v utajovanom režime, a ak ju chce čítať, museli by prerušiť rokovanie na technické úpravy. Schôdza by totiž musela v čase čítania správy prebiehať neverejne. Fico teda pokračoval v čítaní odôvodnenia návrhu na odvolanie Mikulca. Hovoril o manipulácii výpovedí kajúcnikov a ovplyvňovania vyšetrovania viacerých káuz. Mikulec v tom podľa neho zohráva aktívnu úlohu a zlyháva pri ochrane poriadku a bezpečnosti krajiny.

Koaličné kluby a vláda už avizovali Mikulcovi podporu. Spomedzi koaličných poslancov majú mať však dvaja zelenú kartu. Šéf klubu Sme rodina a poslankyňa hnutia Adriana Pčolinská avizovali, že Mikulca nepodporia, pretože nemá ich dôveru.

Premiér Eduard Heger reagoval, že hlasovanie koaličných poslancov za opozičný návrh na odvolanie člena vlády by bolo porušením koaličnej zmluvy.

Grendel: Fico sa priznal, že polícia nebola takmer 30 rokov nezávislá

Robert Fico sa v priamom prenose priznal, že orgány činné v trestnom konaní takmer 30 rokov neboli nezávislé, ale riadené a ovládané politikmi. Vyhlásil to podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO) v diskusii počas mimoriadnej schôdze.

Mikulec podľa Grendela nenesie zodpovednosť za Policajný zbor ani za inšpekciu. Dodal, že to nie je správne, no umožňuje to zákon, ktorý presadila bývalá vláda. Opozícia to kritizuje, hovorí, že minister musí mať politickú zodpovednosť.

Prejav Fica, ktorý v úvode rokovania odôvodňoval návrh na odvolanie Mikulca, bol podľa Grendela o tom, ako to na Slovensku 30 rokov fungovalo. „Politici boli chránený druh a OČTK vždy riadila aktuálna vláda. Veď to povedal úplne na tvrdo. Raz červená vláda, raz modrá vláda, politici sa menili, ale pocit beztrestnosti ostal," skonštatoval Grendel.

Fico podľa neho opakovane tvrdil, že súčasná vláda kriminalizuje opozíciu. Grendel sa pýtal, či za predstaviteľov opozície považuje exšéfa policajného zboru Tibora Gašpara, prípadne bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika alebo ďalších bývalých vysokých funkcionárov, ktorí skončili vo väzbe.

Grendel povedal, že opozícia sa pri kritike ministra dostala do vlastnej pasce. Vaša vláda odňala právomoc ministra vnútra ovplyvniť, kto bude prezidentom PZ a šéfom inšpekcie. A teraz, ak tvrdíte, že chcete vyvodiť politickú zodpovednosť voči ministrovi vnútra za to, čo sa v polícii deje, tak ste práve spadli do vlastnej pasce, ktorú ste zmenou zákona v minulom období nastavili," skonštatoval.

Poslanec Marián Saloň (Smer) Grendelovi pripomenul, že súčasná vláda už mohla za uplynulý rok zmeniť legislatívu. Dodal, že aj vtedajšia opozícia chcela zmenu pri voľbe nového policajného prezidenta a kritizovala vtedajší stav. Grendel dúfa, že zákon zmenia čoskoro, nevylučuje, že zmena príde cez poslanecký návrh.

Nezaradený poslanec Peter Pellegrini reagoval, že minister je schopný požiadať napríklad policajného prezidenta o odchod z funkcie, ak by to bolo potrebné. Zbaviť ministra vnútra politickej zodpovednosti je podľa Pellegriniho primitívne.

Dnes treba vedieť

teraz

Počasie: Bude slnečno, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele prehánky alebo búrky. Veľmi teplo a miestami dusno. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Kysuciach, Orave a pod Tatrami väčšinou okolo 27 st. (shmú)

pred 9 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 10 hodinami

Inzercia

Inzercia