Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. jún 2021, 10:03

Prípad exšéfa NAKA

Prokurátorka zrušila Branislavovi Zurianovi obvinenie, bolo nezákonné

Prokurátorka zrušila Branislavovi Zurianovi obvinenie, bolo nezákonné

Branislav Zurian. Foto - TASR/Pavol Zachar

Zurian bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Bývalému šéfovi Národnej kriminálnej agentúry Branislavovi Zurianovi zrušili obvinenie.

Rozhodla o tom prokurátorka Generálnej prokuratúry, keď zrušila uznesenie vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby. Zurian bol obvinený zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

Podľa hovorcu Generálnej prokuratúry Dalibora Skladana dospela prokurátorka k tomuto záveru po preskúmaní veci a uznaní, že obvinenie „bolo nezákonné, neopodstatnené a predčasné, vydané na základe nedostatočne zisteného skutkového stavu“.

Ako dodal, na základe dôkazov nielenže nebolo možné konštatovať naplnenie znakov skutkových podstát stíhaných trestných činov, ale policajný vyšetrovateľ skutok aj neprípustným spôsobom nadkvalifikoval.

„Pre prinavrátenie dôvery občanov v spravodlivosť považujem za zásadné trestné stíhanie výlučne zo zákonných dôvodov a spôsobom, ktorý ustanovuje zákon,“ zdôraznil na margo rozhodnutia generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Inzercia

Zurian z postu šéfa NAKA odišiel v polovici mája na vlastnú žiadosť. O týždeň neskôr ho v jeho byte v Poprade chcela zadržať polícia, no Zurian bol v zahraničí. Tvrdil, že na políciu sa prihlási sám. Prokurátor v rámci výkonu dozoru preskúma aj postup policajných orgánov pri domovej prehliadke.

Zurianovo obvinenie malo súvisieť s výpoveďou bývelého zástupcu šéfa SIS Borisa Beňu. Ten vravel, že Zurian mu údajne povedal, že polícia odpočúva Ľudovíta Makóa. Beňa to mal následne oznámiť Makóovi.

 

Dnes treba vedieť

pred 23 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 30 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

pred 4 hodinami

V trenčianskom výstavisku Expo Center budú aj v nedeľu očkovať záujemcov o vakcináciu bez registrácie prostredníctvom NCIZ. Od 8:00 do 17:00 môžu zaočkovať až 1 200 osôb. „Na očkovanie je potrebné priniesť si občiansky preukaz, preukaz poistenca a v prípade preočkovania aj doklad o zaočkovaní prvou dávkou,“ doplnila Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. (tasr)

pred 5 hodinami

Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia covid-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. Školy a kostoly sú zatvorené, ale svadby sa môžu konať s účasťou maximálne desiatich hostí. Vláda zrušenie lockdownu, ktorý bol zavedený v polovici júla, bezprostredne nevysvetlila. (tasr)

Inzercia

Inzercia