Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. máj 2021, 11:33

Odvolávanie ministerky spravodlivosti

OĽaNO nebude napokon hlasovať za odvolanie Kolíkovej, chce však vysvetlenie

OĽaNO nebude napokon hlasovať za odvolanie Kolíkovej, chce však vysvetlenie

Mária Kolíková. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Mária Kolíkovej bude v pondelok dopoludnia.

V koalícii sa črtá nový vážny spor. Tentoraz sa týka ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a pochybností v súvislosti s podnikaním jej brata.

Podľa informácií TV Markíza sa Kolíkovej nepodarilo zatiaľ presvedčiť poslancov OĽaNO, s ktorými sa mala stretnúť. Z tohto dôvodu dnes zasadla mimoriadna koaličná rada.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš popoludní pre Denník N potvrdil, že OĽaNO nebude v pondelok hlasovať za návrh Smeru na Kolíkovej odvolanie.

„Samozrejme nebudeme hlasovať s opozícou, bolo by to porušenie koaličnej zmluvy,“ odpísal predseda klubu hnutia Michal Šipoš. „Ako protikorupčné hnutie budeme žiadať, aby sa objasnili všetky podozrenia z konfliktu záujmov a rodinkárstva,“ dodal.

Mimoriadna schôdza parlamentu na vyslovenie nedôvery ministerke Kolíkovej má byť v pondelok dopoludnia.

Podnikanie a konflikt záujmov

Šéf opozičného Smeru Robert Fico nedávno poukázal na podozrenia okolo podnikania ministerky a jej rodinnej firmy. Okrem toho sa však vynoril aj problém ohľadom obstarávania novej budovy ministerstva spravodlivosti.

Kolíková priznala, že klub OĽANO zaujímalo verejné obstarávanie v súvislosti s budovou, kde sídli jej rezort. Tvrdí, že doteraz ani nevedela o nejakom prepojení na jej brata v tejto súvislosti.

„Dozvedela som sa to od Igora Matoviča včera, že pán Brodňan, ktorý by mal byť v štruktúre prenajímateľa, tak sa nachádza aj v spoločnosti, v ktorej je spoločníkom môj brat,“ poznamenala.

Ozrejmila, že v čase obstarávania na ministerstve nebola a realizoval ho vtedajší minister Gábor Gál (Most-Híd), ktorý neumožnil realizáciu výsledkov obstarávania ešte z čias Lucie Žitňanskej.

Kolíková odmietla, že by do procesu verejného obstarávania zasahovala. Pripomenula i svoje napäté vzťahy s Gálom.

„Nemala som absolútne žiadny dosah na žiadne ekonomické veci, žiadne verejné obstarávanie,“ hovorí. Ak je teda zrejmé, že nezneužívala funkciu, nemalo by byť podľa nej na mieste ani vyvodenie zodpovednosti.

„Tento pre mňa pseudoproblém sa objavil na poslaneckom klube OĽANO, neviem, či to bude problém v iných kluboch,“ dodala s tým, že už komunikovala s klubom Za ľudí aj s lídrom SaS. „Ja tu žiadny konflikt záujmov nevidím, keď ho tam niekto chce vidieť, s tým si ja nepomôžem,“ uzavrela.


Nové sídlo ministerstva spravodlivosti. Foto - TASR/Martin Baumann

Čo hovorí Fico

V súvislosti s Kolíkovou vraví šéf Smeru Robert Fico najmä o podozreniach okolo obchodu spoločnosti Elektronika, v ktorej Kolíková figurovala. Členom predstavenstva firmy je podľa slov Fica ministerkin brat.

Kolíková síce z funkcie vo firme odišla pri nástupe do funkcie štátnej tajomníčky, miesto seba tam doplnila Lukáša Opetta, ktorý má byť jej spoločníkom v inej spoločnosti.

Fico v tejto súvislosti namieta najmä zmluvy firmy Elektronika s RTVS či s Divadlom Nová scéna. Ide podľa neho o konflikt záujmov.

Kolíková vníma návrh na svoje odvolanie ako útoky zamerané na to, aby ustúpila z návrhu legislatívy o dĺžke kolúznej väzby, ktorý predložila. Útoky tiež podľa jej slov vychádzajú zo sklamania, že sa opäť stala ministerkou.

Inzercia


Predseda Smeru Robert Fico. Foto - TASR

Fico trvá na tom, že Kolíková nemá čo robiť vo vedení rezortu, spochybňuje jej profesionalitu aj morálnosť.

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá žiada Radu RTVS, aby preverila zmluvné vzťahy RTVS so spoločnosťou Elektronika v súvislosti s návrhom na odvolanie ministerky.

Zároveň žiada ministerstvo kultúry o rovnaký postup v prípade Divadla Nová scéna. 

SaS, Sme rodina aj Za ľudí stoja za Kolíkovou

Klub OĽaNO mal byť jediný z koalície, ktorý s podporou Kolíkovej váha. Ministerka sa už stretla s klubmi a odpovedala na otázky. 

Podporu Kolíkovej deklarujú poslanci Za ľudí, Sme rodina aj SaS.

„Stojíme za ministerkou, tlmočíme to našim koaličným partnerom,“ uviedla predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská. Plnú podporu poslancov SaS jej vyjadrila šéfka klubu Anna Zemanová.

Hnutie Sme rodina nemá zatiaľ žiadny problém, koaličná rada pokračuje popoludní, medzitým sa majú stretnúť poslanecké kluby Za ľudí a OĽANO. Novinárom to povedal predseda klubu Sme rodina Peter Pčolinský. 

Kolíková bola s poslancami klubu Sme rodina vo štvrtok, kde zodpovedala všetky otázky a boli podľa Pčolinského vyjasnené.

„Momentálne nemáme žiadny problém, otázka je, ako k tomu pristúpia ďalší koaliční partneri, lebo dnes boli zverejnené nejaké ďalšie informácie, o tom je momentálne diskusia v rámci koalície,“ doplnil Pčolinský.

Nechcel komentovať, či môže byť problémom osobný spor lídra OĽANO Igora Matoviča s Kolíkovou.

Viacerí poslanci OĽANO hovorili o tom, že pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Kolíkovej sa budú riadiť rozhodnutím klubu. 

Poslanec Peter Pollák novinárom dopoludnia povedal, že Kolíková by mala z funkcie odísť, no bude hlasovať tak, ako sa dohodnú na klube. „Snažila sa obhájiť, stále sú tam otázky, na ktoré sme nedostali odpovede, preto sme poverili predsedu klubu, aby bol prítomný na koaličnej rade, aj s niektorými poslancami, ktorí majú zistenia na pani ministerku,“ vysvetlil stretnutie Kolíkovej s poslancami OĽANO.

Poslanec Milan Vetrák hovorí, že ministerka by sa mala minimálne zbaviť podielov vo firmách. 

Poslanec za OĽANO Ján Krošlák za ministerkou stojí a v hlasovaní ju plánuje podporiť. „Boli jej kladené nepríjemné otázky na telo a dosť veľa, ale pre mňa je ministerka Kolíková jeden veľmi kvalitný a čestný minister. Má moju podporu. Je smutné, že sa vôbec zaoberáme podnetmi Smeru, ktorých jediným cieľom je rozbitie vlády a predčasne voľby,“ povedal Krošlák

 

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy prvého a druhého stupňa pred vysokými teplotami na väčšine Slovenska. Teploty najmä na západe Slovenska môžu v nedeľu vystúpiť až na 35 stupňov Celzia. Varuje tiež pred možnou tvorbou požiarov. (tasr)

pred hodinou

Na Slovensku pribudlo ďalšách šesť obetí koronavírusu. Počet hospitalizovaných sa nezmenil a zostáva na čísle 221. Na pľúcnej ventilácii sa nachádza 20 ľudí. Prostredníctvom 2537 vykonaných PCR testov odhalili 28 prípadov nákazy. (nczi)

Inzercia

Inzercia