Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2021, 19:49

Koronakríza

Čiernych okresov je po novom 20. Očkovať sa prioritne možno budú aj predavačky

Čiernych okresov je po novom 20. Očkovať sa prioritne možno budú aj predavačky

Marek Krajčí avizoval, že Slovensko by malo dostať stotisíc vakcín od krajín EÚ, ktoré by nám ich posunuli v rámci solidarity.

Situácia s počtom nových prípadov aj hospitalizovaných v súvislosti s ochorením COVID-19 sa na Slovensku mierne zhoršuje. Sedemdňový priemer nových prípadov je aktuálne 5089, v nemocniciach je hospitalizovaných 4017 ľudí. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), podľa ktorého by uvoľnenie aktuálnych opatrení spôsobilo prudké zhoršenie situácie.

V nemocniciach je rekordný počet pacientov a ventilované lôžka sa zapĺňajú. 

Krajčí hovorí, že pri hospitalizovaných vidíme pozitívny efekt očkovania starších ľudí, keďže klesá počet pacientov nad 80 rokov, mierne klesla aj skupina pacientov nad 70 rokov. Stúpa počet výjazdov ku covidovým pacientom, najviac v Košickom kraji, v Prešovskom a Banskobystrickom kraji, v Bratislavskom klesol. Počet nakazených zdravotníkov klesá, taktiež vďaka očkovaniu.

Červených okresov je iba šesť

Priemerný denný počet úmrtí klesol na 98. Za posledný týždeň pribudlo celkovo 608 úmrtí na covid a 77 s covidom. „Každé tri hodiny umrie v našej nemocnici jeden pacient na covid,“ povedal infektológ Pavol Jarčuška o situácii v košickej nemocnici.

Sedemdňový priemer vykonaných testov je 226 903. Pozitivita vykonaných PCR testov je na úrovni 22 percent a pozitivita vykonaných antigénových testov je na úrovni jedného percenta. Krajčí dodal, že sedemdňový priemer pozitívnych PCR aj antigénových testov sa zvýšil zo 4793 na 5089. V prípade PCR testov je to 2156. Zvýšil sa aj počet výjazdov zdravotnej záchrannej služby k pacientom s koronavírusom.

V karanténe je 1620 zdravotníckych pracovníkov.

Pre zlú situáciu ostáva celé Slovensko naďalej v čiernej fáze covid automatu. Z regionálneho hľadiska je od 1. marca čiernych 20 okresov. Ide o okresy Bánovce nad Bebravou, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Ilava, Martin, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Piešťany, Považská Bystrica, Revúca, Rožňava, Šaľa, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen. V treťom stupni – bordovom – bude 53 okresov. V druhom stupni varovania – červenom – bude šesť okresov.

Sputnikom by sa očkovalo v rámci klinického testovania

Dodávky vakcín sú podľa Krajčího pomalé. Pravidelne chodia vakcíny len od konzorcia Pfizer&BioNTech, a to 51 800 dávok týždenne. Od AstraZenecy máme len 20-tisíc a od Moderny 22-tisíc dávok na preočkovanie. Najzaočkovanejším krajom je zatiaľ Bratislavský. Celkovo je na Slovensku zaočkovanosť okolo 7 percent.

K vakcíne Sputnik Marek Krajčí hovorí, že ak by sa ruskú vakcínu podarilo dohodnúť, podávali by ju ľuďom, ktorí by sa dobrovoľne prihlásili v rámci klinického testovania. „Takto by to bolo aj v súlade s európskymi pravidlami,“ vraví minister s tým, že potrebujú s Rusmi dohodnúť podmienky zmluvy. Tú by chcel však mať odobrenú aj vládou.

Dobrovoľní záujemcovia o očkovanie Sputnikom by podpisovali informovaný súhlas. O očkovaní ruskou vakcínou, ak nebude registrovaná Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, sa podľa svojich slov bavil v utorok aj s vedcami a členmi konzília odborníkov. Kedy by mohlo rozhodnutie o očkovaní Sputnikom V padnúť, nekonkretizoval.

Inzercia

Premiér Igor Matovič v pondelok zopakoval, že by bol rád, ak by minister zdravotníctva povolil nákup Sputnika V. „Ale je to jeho autonómne rozhodnutie.“ Podľa Matoviča je situácia na Slovensku „zrelá na to, aby sme začali používať kvalitnú vakcínu“.

Zároveň Krajčí informoval, že Slovensko by malo dostať 100-tisíc dávok vakcín od krajín EÚ, ktoré by nám ich posunuli v rámci solidarity, a v apríli by sme ich vrátili. O urýchlenie dodávok pre Slovensko v utorok požiadalo predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú aj 12 zo 14 slovenských poslancov Európskeho parlamentu.

Minister zdravotníctva tiež avizoval, že po novom by sa prioritne mohli očkovať aj predavači do 55 rokov, a to vakcínou od firmy AstraZeneca. Zdôvodnil to tým, že ich kontakt s inými ľuďmi je pomerne vysoký.

Čítajte tiež

Nechcem utekať z bojiska, vraví Krajčí

Krajčí vraví, že je smutný z reakcie Richarda Sulíka aj niektorých poslancov strany Za ľudí, ktorí ho vyzývajú na odchod. Podľa vlastných slov má veľmi silnú podporu premiéra a klubu OĽaNO. „V tejto situácii nepovažujem za správne utekať z bojiska. Ak je záujem, aby som vo funkcii pokračoval, tak pokračovať budem.“

Matovič v pondelok Krajčího odvolávanie odmietol. „Neodvolávajme obete, ale páchateľov,“ povedal narážajúc na tých, ktorí podľa neho blokovali nákup antigénových testov či sprísňovanie opatrení. Dodáva, že Krajčí bol jediný, kto stále trval na prísnych opatreniach a prosil o prijatie lockdownu.

Lídri koaličných strán o možnej demisii podľa Borisa Kollára zo Sme rodina hovorili. Otázku demisie ministra Krajčího podľa Kollára však na koaličnej rade neotvorili. Potvrdil, že o tejto alternatíve hovorili na stretnutí lídrov. „Sedeli sme ako štyria lídri a tam sme sa bavili aj o tejto alternatíve,“ uviedol. Nepovedal však, či je demisia ministra v hre. „Všetko je na pleciach pána premiéra, keď sa rozhodne áno, tak áno, keď sa rozhodne nie, tak nie,“ dodal.

Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami
pred 8 hodinami

Vodiči a niektorí zamestnanci Dopravného podniku Bratislava budú mať cez víkend možnosť dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Mercelová. Ako pripomenula, vodiči hromadnej dopravy sú v prvej línii a dennodenne odvezú desaťtisíce ľudí bez ohľadu na to, aká je epidemiologická situácia. (tasr)

pred 9 hodinami

Maďarského prezidenta Jánosa Ádera zaočkovali dnes v Budapešti proti koronavírusu vakcínou čínskej spoločnosti Sinopharm. Áder pri tejto príležitosti pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa radil s odborníkmi i so svojím obvodným lekárom, ktorí mu namiesto čakania na vakcíny od firiem Pfizer/BioNTech či Moderna odporučili, aby sa v prípade možnosti radšej zaočkoval čo najskôr, a to aj ruskou alebo čínskou očkovacou látkou. Prezident nemal po jej podaní nijaké nežiaduce účinky. (tasr)

pred 10 hodinami

Komisia biskupských konferencií EÚ (COMECE) sa postavila na stranu Poľska, ktoré čelí kritike za obmedzovanie „práva na potrat“. Biskupi napísali predsedovi Európskeho parlamentu Davidovi Sassolimu list, v ktorom skritizovali rezolúciu europarlamentu pranierujúcu Poľsko. COMECE upozornila na nerešpektovanie právomocí členského štátu EÚ, ako aj práva na výhradu vo svedomí. (vatican news)