Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Komentáre a názory
22. február 2021

Sputnik V

Prečo by sa mal Igor Matovič konečne rozhýbať k činu

Premiér by mal čo najskôr preukázať, že s občanmi nehrá cynickú hru.

 Prečo by sa mal Igor Matovič konečne rozhýbať k činu

Foto: TASR/ Jaroslav Novák

Niekoľko dní od vstupu vakcíny Sputnik V do našej politiky tu máme vo verejnej debate poriadny mišmaš. Miešajú sa veda s politikou, sny so skutočnosťou, ale najmä vôbec nemáme istotu, či predmet sporu, kvôli ktorému opäť tečú emócie, má aj reálny základ.

Výsledkom je, že ľudia, ktorí mesiace počúvajú o tom, ako jediným svetlom na konci tunela je očkovanie, dostali zatiaľ akurát tak ďalšiu porciu koaličnej politickej bitky. Určite však nie vierohodnú nádej, že ruská vakcína skráti ich trápenie.

Vo vláde, ktorá má rozhodnutie v rukách, vidíme tri rôzne politické postoje. Strana Za ľudí je proti nákupu ruskej vakcíny bez registrácie od Európskej liekovej agentúry. Jemne odlišný názor má SaS, ktorej by stačilo aj kladné vyjadrenie slovenského Štátneho úradu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Potom je tu Igor Matovič, ktorý by Sputnik nakupoval aj bez registrácie a na dvoch koaličných partnerov chrlí oheň a síru za to, že mu hádžu polená pod nohy.

Najskôr niekoľko viet k postoju strán Za ľudí a SaS, ktoré trvajú na štandardných procedúrach. Treba si povedať pravdu: čakať na registráciu v Európskej liekovej agentúre znamená rezignovať na to, že by sa ruská vakcína mohla stať nejakým faktorom v našom boji s aktuálnou dramatickou situáciou.

Ak by aj Rusi o registráciu požiadali a dostali ju, záujemcov o vakcínu by bolo toľko, že by sme sa len ťažko v krátkom čase dostali k takému množstvu, ktoré by nám umožnilo zaočkovať zaujímavejší počet ľudí.

Za Sputnikom V nestoja také farmaceutické giganty ako Pfizer, či AstraZeneca a podľa ruského ministra priemyslu a obchodu Denisa Manturova budú v Rusku schopní do konca roka vyrobiť 150-miliónov dávok vakcíny. Okrem toho uzavreli Rusi dohody o produkcii 500-miliónov dávok v zahraničí. Len pre porovnanie, Pfizer a AstraZeneca v tomto časovom horizonte hovoria o miliardách.

Dopyt po Sputniku už dnes, bez európskej registrácie, prekračuje produkčné možnosti výrobcov, keďže ruský štátny fond RDIF uvádza, že má objednávky na 1,2 miliardy dávok.

Rozmýšľať o Sputniku V ako o zásadnejšom nástroji v našom boji s pandémiou sa dá len za jediného predpokladu. Ak ho naozaj vieme v krátkom čase zabezpečiť a ponúknuť tým ľuďom, ktorí sa ním, pri vedomí všetkých rizík, budú chcieť zaočkovať. Ale nielen v nejakom symbolickom množstve pre televízne kamery, ale toľko, aby sme pomocou neho kompenzovali výpadky dodávok iných vakcín a významne urýchlili očkovanie.

Inzercia

Zacyklenie sa v procedúrach na úkor výsledku má tiež svoje dramatické dôsledky. Zdieľať

Hoci všetko nasvedčuje tomu, že Sputnik je porovnateľne kvalitný ako iné západné vakcíny, obídenie zabehnutých procedúr vždy znamená riziko. Na druhej strane, zacyklenie sa v procedúrach na úkor výsledku, ako sa to stalo Európskej komisii pri objednávkach vakcín, má tiež svoje dramatické dôsledky. Konkrétne menej zaočkovaných a viac nakazených.

Je to ťažké politické rozhodnutie, ale ak Igor Matovič tomuto nápadu verí, má v rukách možnosti ho uskutočniť. Väčšinu vo vláde na schválenie nákupu aj inštitút núdzového použitia neregistrovanej vakcíny. Aj dobrý dôvod správať sa neštandardne v podobe jednej z najhorších epidemiologických situácií v Európe.

Dokonca aj medzi odborníkmi nie je voči tomuto kroku taká opozícia, ako bola proti celoplošnému testovaniu. Predsa len, riziká spojené s použitím v EÚ neregistrovaného Sputniku, verzus tisícky ľudí, ktorí sa môžu nakaziť, kým sa v očkovaní dostanú na rad, je dilema, ktorá sa nedá len tak šmahom ruky zhodiť zo stola. Aj keď Veronika Remišová to dokázala.

Tu sa však dostávame k podstate problému. Dnes totiž vôbec nevieme, čo má vlastne premiér v súvislosti so Sputnikom reálne v rukách. Nejaké počty a termíny síce povedal, ale odvtedy sa viac ako detailom kontraktu venuje kritike svojich koaličných partnerov.

Ak je to naozaj tak, že v priebehu dní dokážeme zabezpečiť 160-tisíc ( a dva milióny do začiatku leta) kusov ruskej vakcíny pre tých, ktorí sa ním budú chcieť dobrovoľne zaočkovať, tak Igor Matovič nemá žiaden politický dôvod váhať. Strana Za ľudí ani SaS svoj nesúhlas s nákupom Sputniku nepostavili tak, že v prípade jeho uskutočnenia odídu z koalície. Aj obava z antikampane proti očkovaniu Sputnikom zo strany Za ľudí znie smiešne v situácii, keď tento krok podporili Hlas aj Smer.

Preto by mal Igor Matovič prestať mrhať časom na koaličné prestrelky a rozhýbať sa k činu. Iba tak sa ukáže, či sa veľkorysé počty vakcín a termíny dodania, ktoré spomínal, opierajú o skutočnosť alebo ide o virtuálnu realitu.

Ak by to bolo to druhé, tak sme svedkami mimoriadne cynickej hry na úkor už aj tak dosť zdeptaných občanov tejto krajiny.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.