Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 13:45

Odborári kritizujú novelu, ktorá má uľahčiť odvolávanie úradníkov

Zmena podľa nich destabilizuje štátnu správu, ak bude každá vláda svojvoľne meniť masy úradníkov.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR žiada o stiahnutie návrhu novely z parlamentu, ktorá má umožniť odvolanie a vymenovanie vedúcich odborov okresných úradov (OÚ) na návrh príslušného ministra alebo predsedu ostatného ústredného orgánu štátnej správy. Návrh podľa odborárov centralizuje riadenie, upevňuje mocenské postavenie štátu a je tiež v rozpore s Programovým vyhlásením vlády. TASR o tom informovala hovorkyňa KOZ SR Martina Nemethová. Upozorňujú tiež, že s každou zmenou politickej garnitúry sa takto budú meniť stovky úradníkov na okresných úradoch.

Návrh novely zákona o organizácii miestnej štátnej správy, ktorou sa mení aj zákon o štátnej službe, je podľa KOZ SR ukážkou politického kádrovania bez prihliadania na odbornosť, skúsenosť a schopnosti. "Pritom sám predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO) verejne deklaroval, že politické dosadzovanie prednostov okresných úradov bolo jediným a posledným zásahom do fungovania územnej štátnej správy," skonštatovali v stanovisku.

Pozície vedúcich odborov by sa mali podľa KOZ SR obsadzovať výlučne na základe jasne definovaných kritérií prostredníctvom transparentného výberového konania a nie na základe politických sympatií uchádzačov. S týmito požiadavkami sa KOZ SR obrátila aj na premiéra, predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša a podpredsedu NR SR Gábora Grendela z OĽANO.

Programové vyhlásenie podľa KOZ SR obsahuje záväzok budovať profesionálnu, vzdelanú a stabilnú pracovnú silu v štátnej službe prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na etických pravidlách založených postupoch riadenia. Návrh legislatívy však vnáša podľa odborárov do celého systému pravý opak.

Predkladatelia, ktorými sú poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO, navrhovanú zmenu odôvodňujú potrebou dať šancu novej generácii úradníkov, "ktorá rozumie zmene, ktorú táto vláda prináša, a stotožňuje sa so smerovaním a cieľmi, ktoré chce vláda v tejto oblasti dosiahnuť". "Pozície vedúcich odborov by mali byť obsadzované výlučne na základe jasne definovaných kritérií prostredníctvom transparentného výberového konania, čo zabezpečí potrebnú odbornosť a kvalitu uchádzačov. Politickými čistkami na základe politickej príslušnosti dosiahneme práve opačný efekt," skonštatoval prezident KOZ SR Marián Magdoško.

Podľa KOZ SR zároveň návrh legislatívy stavia aj samotných zamestnancov pred etickú dilemu. "Povinnosťou štátnych zamestnancov je konať politicky neutrálne. Tento princíp by mal rešpektovať aj spôsob ich menovania a odvolávania," dodala viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 16 minútami

Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu, no jeho Monetral prehral s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Montreal prehral vo štvrtom z uplynulých piatich stretnutí. Z víťazstva sa netešil ani obranca Andrej Sekera, keďže jeho Dallas podľahol Columbusu 2:3. Erik Černák nefiguroval pri výhre Tampy Bay na ľade Chicaga 3:2 po predĺžení, dôvodom je zranenie v hornej časti tela. (tasr)

pred 24 minútami

Kanadskí biskupi prestali spolupracovať s niekoľkými organizáciami pre ich nesúlad s katolíckou náukou. Ako informovala CNA, Konferencia biskupov Kanady prekontrolovala organizácie, s ktorými spolupracuje a ktoré podporuje. Po kontrole prestala spolupracovať s 24 organizáciami z celkového počtu 205. Pravdepodobne ide o reakciu na kritiku zo strany diecéz. Tie kritizovali Konferenciu za to, že spolupracuje s organizáciami, ktoré zastávajú postoje nezlučiteľné s cirkevnou náukou v oblasti interrupcií, antikoncepcie a teórie gender. Konferencia sa zároveň zaviazala, že zmení spôsob, akým si vyberá organizácie, s ktorými chce spolupracovať.

pred hodinou

Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)

pred hodinou

Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)

pred hodinou

Počasie: Dnes bude oblačno až zamračené a na viacerých miestach sneženie alebo snehové prehánky, v nižších polohách aj dážď alebo dážď so snehom. Popoludní budú zrážky ustávať. Ojedinele sa budú tvoriť snehové jazyky a poľadovica. Najvyššia denná teplota -1 až 5, v južnej polovici západného Slovenska 5 až 11 stupňov. (shmú)