Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2020, 13:16

Británii a EÚ sa kráti čas na dohodu, ktorá môže stroskotať najmä na rybolove

Britský premiér Boris Johnson však stále tvrdí, že aj keď preferuje dohodu, Británia bude prosperovať aj bez nej, keď sa po 48 rokoch členstva zbaví diktátu Bruselu.

Británia a Európska únia (EÚ) sa v pondelok navzájom varovali, že sa im kráti čas na dosiahnutie dohody o obchode po brexite. Vyjednávačom sa pritom ani tento víkend nepodarilo preklenúť rozdiely a nájsť kompromisné riešenie kľúčových sporných bodov. Stále tak hrozí tzv. tvrdý, neriadený odchod Spojené kráľovstvo z EÚ bez dohody 31. decembra, keď sa skončí prechodné obdobie.

Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney v pondelok v rozhlase skonštatoval, že najmä neschopnosť oboch strán dohodnúť sa na rybolove môže zabrániť dosiahnutiu komplexnej obchodnej zmluvy.

"Skutočne nám už dochádza čas. Toto je rozhodujúci týždeň - musíme dosiahnuť prielom," povedal britský minister životného prostredia George Eustice pre televíziu Sky a dodal, že ak tento týždeň dôjde k pokroku, rokovania by sa mohli predĺžiť.

EÚ vydala podobnú správu. "Dochádza nám čas," skonštatoval aj írsky minister Coveney. Poznamenal tiež, že problémy, ktorým obe strany teraz čelia, odhaľujú "pravdu o brexite".

Po nedodržaní všetkých termínov na dohodu stanovených oboma stranami vyjednávači stále neprekonali rozdiely v troch oblastiach: rybolov, štátna pomoc a spôsob riešenia akýchkoľvek budúcich sporov. Na týchto bodoch pritom rokovania viaznu už celé mesiace.

Inzercia

Dohoda by sa mala týkať obchodnej výmeny v objeme takmer 1 bilión USD (838,78 miliardy eur) ročne a podporila by aj mier v britskej provincii Severné Írsko. Ale určité problémy sa na jedinej pozemnej hranici medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom očakávajú aj v prípade dosiahnutia dohody.

V nedeľu (29. 11.) pokračovali rozhovory medzi hlavným vyjednávačom EÚ Michelom Barnierom a jeho britským náprotivkom Davidom Frostom. Írsky minister Coveney zdôraznil, že tento týždeň bude kľúčový, a že je stále možné dosiahnuť dohodu, ak obe strany urobia ústupky. Najväčším problémom, na ktorom môže stroskotať celá dohoda, zostáva rybolov.

Ten pritom v roku 2019 prispel iba 0,03 % k výkonu britskej ekonomiky. V kombinácii so spracovaním rýb a mäkkýšov predstavuje tento sektor 0,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) Spojeného kráľovstva. Je to však veľmi emotívna záležitosť. Mnoho stúpencov brexitu ho totiž považuje za symbol znovu získanej suverenity po odchode z EÚ.

Londýn presadzuje zakotvenie "zonácie", čo by jej prinieslo vyššiu kvótu a každoročné opätovné prerokovanie kvót na rybolov v britských vodách. EÚ zase uprednostňuje "matematický prístup" k výpočtu kvót, na základe doterajších čísiel o úlovkoch a tiež väčšie intervaly medzi ich rokovaniami.

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Plošné testovanie v Košiciach pokračuje na niektorých odberných miestach do konca januára. Doposiaľ v rámci kontinuálneho dobrovoľného skríningu otestovali od pondelka do nedele spolu 94 772 ľudí. Pozitívny test malo 976 z nich. Pozitivita tak dosiahla 1,03 percenta. Čo sa týka šírenia nákazy medzi ľuďmi bez domova, podľa vedenia mesta je pod kontrolou. (tasr)

pred 33 minútami

Predbežne to vyzerá, že 1. februára sa otvoria brány pre všetkých žiakov prvého stupňa, ako aj pre škôlkarov. Od polovice februára by sa mali vrátiť aj žiaci druhého stupňa a študenti stredných škôl. Tí by mali byť podľa dostupných informácií pravidelne testovaní kloktacími testami jeden- až dvakrát týždenne podľa situácie v danom regióne. Viac v texte Kristíny a Petra Visolajských.

pred hodinou

Už včera primátori krajských miest hlásili, že sú pripravení zriaďovať vakcinačné centrá. Samosprávy po zvládnutom testovaní prejavujú čoraz viac sebavedomia. Je možné, že sa preto aj na Slovensku objaví nová strana, možno čosi také, ako je v Česku STAN, teda Starostové a nezávislí. Píše Eva Čobejová.

pred hodinou

Na východe ostalo vplyvom silného vetra, tvorby snehových jazykov a sneženia  bez elektriny viac ako 28-tisíc odberných miest. Príčinami výpadkov distribúcie elektriny sú najmä spadnuté stromy na distribučnom vedení, poškodené izolátory a potrhané vodiče. (tasr)