Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. október 2020, 17:39

Celoplošné testovanie

Premiér sľubuje zdravotníkom za celý víkend finančnú odmenu 500 eur

Premiér sľubuje zdravotníkom za celý víkend finančnú odmenu 500 eur

Premiér Igor Matovič a minister obrany Jaroslav Naď. FOTO TASR – Martin Baumann

Ide o jeho osobné rozhodnutie. Verí, že ho presadí v koalícii.

Zdravotníkom, ktorí odpracujú v odberných tímoch oba dni plošného testovania, vyplatia príspevok za mimoriadne nasadenie vo výške 500 eur. Za víkend si tak môžu privyrobiť minimálne 700 eur. Suma sa bude odvíjať aj od toho, koľko percent pozitívnych bude v danom okrese a či budú odbery robiť dvaja zdravotníci.

Premiér Igor Matovič o tom informoval na tlačovej konferencii. O svojom nápade zatiaľ informoval len ministra obrany Jaroslava Naďa.

Matovič zároveň povedal, že nechce ísť cestou mobilizácie zdravotníkov, lebo by to išlo na úkor kvality testovania. „Ak by sme to dali príkazom, kvalita výterov by bola polovičná a ľudia by na to doplatili zdravím,“ vraví Matovič.

Odmenu by zdravotníci mohli podľa premiéra vidieť v decembri na novembrovej výplate.

„Štát nikdy neplatil zamestnancom pracujúcim pre štát tak mimoriadne motivačne. Na druhej strane nikdy zamestnanci toľko neriskovali a nikdy sme nemali taký obrovský protivietor od ľudí, od ktorých sme očakávali pomoc,“ podotkol Matovič. Zároveň dodal, aby ľudia zdravotníkom tieto odmeny nezávideli, pretože oni budú zachraňovať životy ľudí.

O pomoc zdravotníkov dnes prosil aj minister obrany Jaroslav Naď. Vyzval tých, ktorí môžu robiť samotné stery, ako aj ich vyhodnocovanie, aby sa prihlásili na stránke somzodpovedny.sk. Od stredy popoludnia do štvrtka rána sa registrovalo podľa jeho slov 1100 ľudí, najmä zdravotníkov.

Zdôraznil však, že naďalej potrebujú kvalifikovanejší personál na odoberanie vzoriek. „Aj na jeden, aj na druhý deň by sa nám hodilo 2000 až 3000 takých zdravotníkov, ktorí môžu robiť stery,“ povedal s tým, že by bolo dobré niektoré tímy aj prestriedať.

Dodal, že ešte nie je definitívne rozhodnuté ani o tom, či bude druhé kolo testovania. 

Predseda vlády očakáva, že priemer pozitívnych ľudí na ochorenie COVID-19 by mal byť na Slovensku okolo dvoch percent.

Premiér obvinil Mariana Kollára zo sabotáže

Na tlačovke Matovič opäť kritizoval prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára, ktorý spochybnil plošné testovanie a opustil Ústredný krízový štáb. Predseda vlády vraví, že po Kollárových slovách sa začali odhlasovať ľudia, ktorí sa predtým prihlásili na pomoc pri testovaní. „Je mi mimoriadne ľúto, že sa im takto podrážajú nohy,“ povedal premiér. Podľa jeho slov išlo o desiatky zdravotníkov.

To, že sa na Ústrednom krízovom štábe nehlasovalo o plošnom testovaní, ako tvrdil Kollár, je podľa premiéra klamstvo. „Klamať v takej zásadnej veci je nehodné šéfa lekárskej komory. Je to hodné fašistu a kotlebovca,“ povedal premiér s tým, že Kollár šíri bludy a obvinil ho z vlastizrady a sabotáže.

Kritizoval aj primátorov, ktorí „mudrujú“ do médií s tým, že nestíhajú s prípravami odberných miest na plošné testovanie. Majú sa podľa neho namiesto toho posnažiť.

Premiér konkrétne narážal na primátora Košíc Jaroslava Polačeka. Ten tvrdí, že mesto zvládne pri súčasnom počte zdravotníkov, ktorých poskytol štát, otestovať maximálne polovicu obyvateľov.

Igor Matovič mu odkázal, aby sa toho chopil a obtelefonoval zdravotné sestry. „Mudrovať do médií a nepridať ruku k dielu, tak sa nedopracujeme k tomu, aby sme mali výsledok,“ podotkol Matovič. Zároveň dodal, že ak sa polovica ľudí nebude vedieť dať otestovať, nastane tam chaos.

Košiciam navrhol, aby si spravili odberové tímy zložené z piatich poslancov mestských častí a jedného zdravotníka. Polaček by podľa predsedu vlády nemal teraz čakať, že štát mu donesie zdravotníkov alebo že mu zdravotník „pristane ako Majka z Gurunu na Hlavnú ulicu v strede Košíc“.

Igora Matoviča tiež mrzí, že sa opozícia nepostavila za plošné testovanie a „vytĺka politický kapitál“. Bol by rád, keby testovanie rozhodne podporila prezidentka Zuzana Čaputová, keďže si rovnaké testy na pravidelné pretestovanie, podľa jeho slov, objednal aj prezidentský palác.

Kollára kritizoval aj Naď, LOZ žiada ospravedlnenie

Minister obrany Jaroslav Naď odmietol vyjadrenia prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára v súvislosti s celoplošným testovaním. Počas tlačovej konferencie vyzval komoru, aby si vymenila vedenie.

Inzercia

Tvrdí, že Kollár doteraz nehlasoval proti plošnému testovaniu, ale loboval za súkromné firmy. Kollár Naďove tvrdenia odmietol a vyzval ho, aby ich dokázal.

Lekárske odborové združenie vyzvalo ministra obrany Jaroslava Naďa, aby sa ospravedlnil za svoje výroky na adresu doktora Mariana Kollára vo vzťahu k udalostiam z roku 2011. LOZ tieto výroky pokladá za dehonestujúce, urážlivé a kontraproduktívne.

„Keď jeho lobing nevyšiel, zvolal tlačovú konferenciu a začal klamať, zavádzať a spochybňovať testovanie, proti ktorému dva dni predtým nebol. Už sa mu raz podarilo politicky vystupovať proti vláde Ivety Radičovej. Pamätáte si všetci, čo robil a na koho objednávku. Komu pomohla včerajšia tlačová konferencia, kde hovorili, že COVID-19 je chrípka?“ poznamenal Naď na Kollárovu adresu a zdôraznil, že na ochorenie COVID-19 zomierajú ľudia v nemocniciach.

Podotkol, že sa to deje aj kvôli ľudom ako Marian Kollár, ktorí pozerajú na vlastné peňaženky a nie na stav v nemocniciach.

Kollár odmieta kritiku ministra obrany, že si robí v súvislosti s celoplošným testovaním „súkromný biznis“. „Budem žiadať od neho, aby mi to dokázal,“ povedal.

Lekárske odborové združenie tiež tvrdí, že štrajk lekárov počas vlády Ivety Radičovej zabránil privatizácii slovenských nemocníc a pomohol zastaviť personálnu devastáciu v nemocniciach.

„Ak by si pán minister prečítal spis Gorila, určite by sa dozvedel, že to boli politici, kto bol skorumpovaný,“ píše vo svojom vyhlásení LOZ.

Iba vďaka lekárom podľa LOZ nedošlo k privatizácii slovenského zdravotníctva v prospech jednej finančnej skupiny. „Jedným z hlavných lídrov tohto zápasu bol práve doktor Marian Kollár.“

Lekárske odborové združenie zároveň vyzýva politikov k zodpovednosti vo svojich vyjadreniach. Súčasná situácia si podľa nich vyžaduje „upokojovanie a múdre slová, nie vyhrocovanie situácie do konfliktov“. 

Situácia v nemocniciach je podľa prezidentky zlá

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok spojila aj s viacerými riaditeľmi slovenských a českých nemocníc. Nemocnice sú podľa nej neuralgickým bodom celého úspechu v zápase s pandémiou ochorenia COVID-19. Posilňovať a chrániť personál v nich, zabezpečiť zásobu ochranných pomôcok, kyslíka, pľúcnych ventilátorov a ich obsluhy, dostatok testov na testovanie každého pacienta, to všetko znamená zachraňovať životy. 

Riaditelia nemocníc sa podľa prezidentky zhodujú, že situácia je zlá. Takmer všetky svoje kapacity už musia venovať len pacientom s ochorením COVID-19 a ostatné zdravotné úkony sú na minimálnej, nevyhnutnej úrovni.

„Svorne tvrdia, že kľúčovým je v tejto chvíli zdravotnícky personál,“ priblížil jej hovorca Martin Strižinec.

Počet nakazených lekárov a zdravotníckeho personálu rastie. Prejavuje sa už ich nedostatok, a to v situácii, keď narastá počet hospitalizovaných.

„Riaditeľom chýba centrálne riadenie a manažment pacientov medzi nemocnicami. Nemocnice sú v krízovej situácii, ktorá si vyžaduje operatívne centrálne riadenie,“ doplnil s tým, že to doterajšie nepovažujú za dostatočné.

O zvládaní krízovej situácie sa hlava štátu rozprávala s riaditeľom Nemocnice sv. Jakuba v Bardejove Mariánom Petkom, riaditeľom dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Jozefom Mintálom, riaditeľom nemocnice v Bojniciach Vladimírom Vidom, riaditeľmi českých nemocníc v Prachaticiach Michalom Čarvašom a Uherskom Hradišti Petrom Sládkom.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Plánovaná večerná koaličná rada k voľbe generálneho prokurátora nebude, rokovať by mali najskôr jednotlivé poslanecké kluby. Pre TASR to potvrdili viacerí poslanci. Nepovedali zatiaľ, či sa voľba naplánovaná na stredu popoludní presunie, alebo nie.