Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Dnes treba vedieť
21. október 2020, 15:16

Prolife

Bez pozmeňovákov by bol zákon nevykonateľný, tvrdí Juraj Šeliga

Bez pozmeňovákov by bol zákon nevykonateľný, tvrdí Juraj Šeliga

Juraj Šeliga. Foto - TASR

Podpredseda parlamentu vysvetľuje, prečo nepodporil návrh na pomoc tehotným ženám.

Parlament v utorok večer neschválil návrh na pomoc tehotným ženám, ktorý predkladali poslanci okolo Anny Záborskej. Na schválenie chýbal jeden hlas, zo 117 prítomných ho podporilo 58.

Nepodporili ho ani viacerí konzervatívni poslanci, jedným z nich bol aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga zo strany Za ľudí.

„Konal som presne tak, ako som dlhodobo avizoval. Umožnil som hlasovaním, aby zákon prešiel do druhého čítania a otvorila sa o ňom v Národnej rade diskusia,“ tvrdí Šeliga pre Postoj s tým, že ho mrzí, že sa pozmeňujúce návrhy nepodarilo presadiť.

„Veľmi jasne som v tejto diskusii deklaroval, že podporujem pozmeňujúce návrhy, ktoré odstraňovali niektoré chyby a umožňovali vykonateľnosť zákona v praxi. V hlasovaní však tieto pozmeňujúce návrhy neprešli, a preto som o zákone nakoniec nehlasoval,“ hovorí.

Podľa vlastných slov mu v návrhu chýbali zrušovacie ustanovenia k vykonávacím predpisom. Súčasťou novely bol zákaz reklamy na potraty. „Návrh zákona nerozlišuje medzi reklamou a neutrálnou informačnou povinnosťou zdravotníckeho zariadenia o umelom ukončení tehotenstva,“ vysvetľuje Šeliga. 

V novele bol podľa neho problematicky nastavený príspevok na dieťa, na ktorý mala mať nárok iba matka dieťaťa. „Ak by však matka mala bydlisko mimo Slovenska, príspevok by dostať nemohla a otec nárok na príspevok na dieťa nemá. Príspevok na dieťa sa vzťahoval len na prípady, ak sa dieťa dožilo 28 dní. Nemá to žiaden význam.“

Inzercia

Šeliga mal problém aj s tým, že účinnosť zákona by platila už od 1. novembra. Všeobecná legisvakačná doba je pätnásť dní od uverejnenia zákona v Zbierke zákonov. „Zákon by musela podpísať prezidentka a problematické by bolo, ak by zákon mal byť účinný pred tým, ako by bol uverejnený v zbierke zákonov,“ dodal. 

Jedným z pozmeňujúcich návrhov bol práve posun účnnosti novely, ani ten však nenašiel v pléne podporu.


Juraj Šeliga hovoril o prolife návrhu OĽaNO aj minulý týždeň v Postoj TV:

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová daruje prostredníctvom svojej nadácie 100-tisíc eur globálnemu programu COVAX, ktorý sa usiluje zaistiť vakcíny proti koronavírusu najmä pre chudobnejšie krajiny sveta. Informovala Svetová zdravotnícka organizácia. (tasr)

pred 17 minútami

Prezidentka Zuzana Čaputová formou listu pozvala amerického prezidenta Joea Bidena na návštevu Slovenska. „Ak by prezident USA pozvanie prijal a prišiel by na návštevu SR, bol by to veľký úspech slovenskej diplomacie,“ uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec. (tasr)

pred 37 minútami

Spoločná európska mena sa na začiatku nového týždňa dostala nad hranicu 1,20 dolára. Podľa expertov je za posilnením eura aktuálny vývoj koronakrízy. Očkovanie v krajinách eurozóny totiž nabralo v poslednom čase na tempe. Predtým podporovala rýchla vakcinácia v USA dolár. (tasr)

pred hodinou

Ministerstvo zdravotníctva by malo sprístupniť pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú momentálne distribuované do iných častí krajiny, kde o ne nie je taký záujem a zostávajú nevyužité. Žiadajú o to predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba i primátor Bratislavy Matúš Vallo. (tasr)

Inzercia

Inzercia