Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. október 2020, 09:12

Raketový úder zasiahol obytné domy v druhom najväčšom meste Azerbajdžanu

Dvanásť civilistov prišlo o život a viac ako 40 ľudí utrpelo zranenia

Útok, ktorý prišiel iba niekoľko hodín po tom, ako sa metropola Náhorného Karabachu Stepanaker stala terčom azerbajdžanského ostreľovania, znamenal novú eskaláciu ozbrojeného konfliktu medzi etnickými Arménmi a Azerbajdžanmi o sporné územie Náhodného Karabachu.

Útok v obytnej štvrti v meste, kde žije 300-tisíc ľudí, zrovnal so zemou niekoľko radov budov. 

Reportéri AFP videli ako sa štvorcový obytný blok v meste Gandža zmenil na kopu trosiek. Desiatky záchranárov hľadali holými rukami v tme preživších. Záchranári vyzvali na ticho, aby mohli detekovať zvuky preživších. Z trosiek vyťahovali pasy, neotvorené balíčky so zásielkami, či kusy oblečenia.

Obyvateľ jedného z domov pre AFP povedal, že v jeho dome bývalo viac ako 20 ľudí. Iný uviedol, že videl malé dieťa, dve ženy a štyroch mužov vytiahnutých z trosiek, no ich stav nebol bezprostredne jasný.

Arménsko a Azerbajdžan sa 10. októbra v Moskve dohodli podpísaním zmluvy o ukončení bojov a na humanitárnom prímerí. Toto prímerie však žiadna zo strán nedodržiava.

Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch.

Tento konflikt si vyžiadal asi 30-tisíc obetí na životoch. Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra a odvtedy si vyžiadali stovky zranených a desiatky obetí, mnohé aj z radov civilistov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Dolnokubínsky primátor Ján Prílepok má obavu, ako budú kapacitne zvládať otestovať ľudí, ktorí aktuálne čakajú v zástupoch pred odbernými miestnosťami v meste. Mnohí obyvatelia sa podľa neho rozhodli prísť na testovanie na COVID-19 už v piatok, keďže od soboty bude pre ľudí bez negatívneho testu platiť prísnejší režim.

Inzercia

Inzercia