Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 09:28

Prieskum

Väčšina obyvateľov nie je ochotná pravidelne finančne prispievať cirkvi

Väčšina obyvateľov nie je ochotná pravidelne finančne prispievať cirkvi

Ilustračné foto - TASR/František Iván

Ochotní prevažujú len medzi častými návštevníkmi bohoslužieb a voličmi KDH.

Agentúra Focus pripravila prieskum pre TV Markízu, v ktorom sa 1 022 respondentov pýtala, či by boli ochotní pravidelne prispievať nejakej cirkvi zo svojich peňazí.

Prieskum uskutočnila na prelome augusta a septembra, teda v čase, keď koaličná strana SaS opätovne otvorila diskusiu o finančnej odluke štátu a cirkví.

Až 77 percent respondentov deklarovalo neochotu (určite alebo skôr nie) pravidelne podporovať cirkev zo svojich peňazí. Naopak, určite alebo skôr ochotných bolo 20,2 percenta opýtaných. Nevedeli odpovedať necelé tri percentá.

Najpozitívnejšie sú finančnej podpore cirkvi naklonení voliči KDH (61 % odpovedalo určite alebo skôr áno) a Za ľudí (41,9 %). Naopak, najmenej ochotnými sú voliči Sme rodina (10,3 %), Progresívneho Slovenska (14,8 %) a SaS (16,9 %).

Vyššiu ochotu prispievať deklarovali veriaci, ktorí na bohoslužby prichádzajú niekoľkokrát do týždňa (51,9 %). V tomto prípade platí priama úmera – čím nižšia návštevnosť kostolov, tým nižšia ochota prispievať. Z tých, ktorí do kostola nechodia vôbec alebo len veľmi zriedka, je ochotných finančne podporovať cirkev len 7,1 percenta opýtaných.

Detailnejšie výsledky prieskumu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 24 minútami

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred 41 minútami

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred hodinou

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.

pred 3 hodinami

NAKA zatkla vplyvného bratislavského právnika Zoroslava Kollára, informuje Denník N. Zatýkanie má súvisieť s výpoveďou bývalého sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý teraz spolupracuje s políciou. Ten Kočnerovi opisoval spory, v ktorých sa Kollár za úplatky snažil ovplyvniť súdy.

pred 3 hodinami

Turecko kritizuje karikatúru prezidenta Erdogana, ktorá vyšla na dnešnej obálke Charlie Hebdo. Podľa šéfa Erdoganovho komunikačného oddelenia ide o prejav „šírenia kultúrneho rasizmu a nenávisti“. Karikatúra zobrazuje tureckého prezidenta v bielom tričku a spodkoch, ako drží plechovku s nápojom a sedí vedľa ženy v islamskom hidžábe.

Inzercia

Inzercia