Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. september 2020, 15:51

Nové opatrenia

Rúška budú žiaci nosiť do konca septembra, svadby budú od októbra len do 30 osôb

Rúška budú žiaci nosiť do konca septembra, svadby budú od októbra len do 30 osôb

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). FOTO TASR – Martin Baumann

Slovensko zrejme zatvorí hranice s Ukrajinou. O zaradení Česka medzi červené krajiny rozhodne podľa Matoviča krízový štáb.

Pandemická komisia vlády navrhne Ústrednému krízovému štábu uzavrieť hranice Slovenska s Ukrajinou. Česko pribudne na zoznam tzv. červených krajín. Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko.

Novými menej rizikovými krajinami budú Švédsko, Bulharsko a Kanada. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí po rokovaní Pandemickej komisie vlády.

Na zoznam červených zón budú patriť celý okres Bratislava a okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa. Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou. 

„Situácia je horšia ako pred týždňom, koronavírusová infekcia sa nám začína rozmáhať vo viacerých častiach Slovenska,“ povedal Krajčí. Poukázal na to, že ako červených je označených už deväť regiónov. Minulý týždeň to boli dva. V zasiahnutých regiónoch treba podľa šéfa rezortu zdravotníctva prijímať cielené opatrenia, aby sa nemuseli prijímať celoplošné.

Analýza pacientov ukázala, že jedna tretina nakazených sú importy zo zahraničia, druhá je výsledkom rizikových aktivít a zvyšok sú ich kontakty. Pôvod niektorých sa dohľadať nevie.

„Máme momentálne taký počet infikovaných, ako sme nemali ani v prvej vlne. Našťastie, počty hospitalizovaných meškajú za týmito infekciami. Zdá sa, že meškajú pravdepodobne pomalším tempom ako v prvej vlne,“ skonštatoval Krajčí. 

Za posledné dva týždne pribudlo 113 nakazených seniorov nad 65 rokov.

„Smutná správa je, že 80 percent z týchto ľudí pravdepodobne skončí v nemocnici, 16 percent z nich pravdepodobne skončí na jednotke intenzívnej starostlivosti a 2,5 percenta bude pravdepodobne ventilovaných,“ upozornil Krajčí.

Najviac nakazených seniorov je v Košickom kraji, a to 32. Z pohľadu nemocníc je podľa Jarčušku najhoršia situácia v michalovskej nemocnici, kde je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 25 pacientov, piatim sa podáva liek s účinnou látkou remdesivir. Upozornil, že situácia sa môže kedykoľvek zmeniť v ktoromkoľvek regióne, hlavne bratislavskom.

Zdroj: Ministerstvo Zdravotníctva

Premiér Igor Matovič tvrdí, že o zaradení Českej republiky medzi červené krajiny rozhodne ústredný krízový štáb. 

„Budeme sa musieť rozhodnúť, ako z toho von. Väzby medzi Slovenskom a Českom sú obrovské, a to ľudské, rodinné, študentské i obchodné,“ skonštatoval predseda vlády. Tvrdí, že budú musieť riešiť otázku, ako chrániť Slovensko pred prípadným zavlečením nákazy, ale zároveň neohroziť ekonomické i spoločenské vzťahy s Českom.

„Dá sa to kompromisom,“ skonštatoval Matovič a spresnil, že sa konkrétny región označí za rizikový a verejnosť bude dôrazne vyzvaná, aby doň necestovala, ak nemusí.

Zoznam rizikových regiónov podľa Pandemickej komisie vlády SR:

Inzercia

  • Česko: Región hlavného mesta Praha, Stredočeský kraj, Juhočeský kraj, Juhomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královohradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj, Plzenský kraj
  • Rakúsko: Viedeň, Tirolsko, Vorarlbersko
  • Poľsko: Malopoľské vojvodstvo
  • Maďarsko: Budapešť, Fejér, Hajdú-Bihar, Pest
  • Slovensko: Bratislavský kraj

Svadby od októbra do 30 ľudí, rúška v školách ostávajú

Druhú vlnu na Slovensku spúšťajú podľa ministra Krajčího najmä sociálne kontakty mladých ľudí, ktorí navštevujú diskotéky, športové kempy či iné hromadné podujatia. 

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy. „Jeho účastníci budú musieť disponovať negatívnym testom nie starším ako 96 hodín, nesmú prejavovať príznaky respiračného ochorenia. Osoby v športovom kempe takisto budú musieť dodržiavať počas konania spoločnú izoláciu,“ oznámil Krajčí.

Pandemická komisia navrhuje, aby sa od stredy zakázali hromadné podujatia v hoteloch a prevádzkach. Netýka sa to svadieb a karov.

Hromadné podujatia v exteriéri v zelených okresoch môžu byť maximálne do 200 ľudí, v interiéri pre 100 osôb. V okresoch s červenou a oranžovou farbou bude limit pre exteriérové akcie 100 ľudí a interiérové 50.

Krajčí vyzval k zodpovednosti a maximálnemu limitovaniu rizika. Poukázal pri tom na fakt, že viacero lokálnych ohnísk nákaz sa objavilo na rodinných oslavách. „Ak už teda organizovať svadbu, tak naozaj len v okruhu najbližších príbuzných,“ apeloval minister zdravotníctva.

Svadby sa od októbra obmedzia podľa rozhodnutia pandemickej komisie na 30 ľudí.

Odporúča sa tiež zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako komisia odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

Rúška v školách do konca septembra

Pandemická komisia pripravuje aj semafor pre duchovnú službu, na základe ktorého sa budú zavádzať opatrenia vo farnostiach.

Navrhla tiež predĺžiť povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané. 

„Vyhodnotili sme toto opatrenie ako veľmi efektívne, napokon, nasledovali ho aj iné krajiny,“ upozornil minister. „Keďže situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná, práve naopak, považujeme za dôležité túto povinnosť predĺžiť minimálne do konca septembra,“ povedal.

Zároveň apeloval na zodpovednosť mladých, ktorí sú v druhej vlne hlavnými šíriteľmi nového koronavírusu, aby neignorovali význam rúšok a dodržiavanie protipandemických opatrení.

„Pokiaľ je človek mladý, má dobrú imunitu, netrpí na chronické ochorenie, nie je sa veľmi čoho báť,“ pripustil. „No je našou zodpovednosťou, aby sme nezvyšovali riziko prenosu tohto ochorenia na starších a seniorov. Práve nosením rúšok chránime nielen seba, ale i ostatných,“ upozornil Krajčí.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Mimoriadne rokovanie výboru na kontrolu činnosti SIS k možnému sledovaniu špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bude v stredu 22. septembra, oznámil poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí). Podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora označil v piatok za „šialené“.

pred 3 hodinami

Ministerstvo financií vyhlásilo súťaž na dodávanie počítačových zariadení, tlačiarní a príslušenstva pre ministerstvo. Hodnota zákazky je odhadovaná na 1,33 milióna eura bez DPH. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení súťaže, ktoré bolo zverejnené vo vestníku verejného obstarávania. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva