Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. august 2020, 13:53

Spojené arabské emiráty spustili prevádzku svojej prvej atómovej elektrárne

Spustiť ju mali už koncom roka 2017, tento krok bol niekoľkokrát odložený vzhľadom na bezpečnostné a regulačné požiadavky.

Spojené arabské emiráty (SAE) spustili do prevádzky svoju prvú atómovú elektráreň a zároveň prvú v celom arabskom svete. "Prvý jadrový reaktor SAE v atómovej elektrárni Baraka dosiahol svoj prvý kritický stav a úspešne bol uvedený do prevádzky. Ide o historický medzník, s víziou poskytovať novú formu čistej energie pre náš národ," uviedol na Twitteri zástupca SAE pri Medzinárodnej agentúre pre atómovú energiu Hamad Alkaabí.

Experti začali umiestňovať palivové tyče do reaktora vo februári po tom, ako regulátori dali zelenú prvému zo štyroch reaktorov, čím sa otvorila cesta pre komerčnú prevádzku zariadenia.

Atómová elektráreň Baraka leží na pobreží Perzského zálivu, západne od hlavného mesta SAE Abú Zabí. Do činnosti ju mali uviesť už koncom roka 2017, avšak tento krok bol niekoľkokrát odložený vzhľadom na bezpečnostné a regulačné požiadavky.

Spojené arabské emiráty majú značné zásoby ropy, avšak s desiatimi miliónmi obyvateľov, ktorí potrebujú elektrickú energiu, krajina pristúpila k veľkým investíciám do vývoja alternatív čistej energie.

Elektráreň je prvým zariadením svojho druhu v regióne; Saudská Arábia - najväčší vývozca ropy na svete - oznámila, že plánuje postaviť do 16 jadrových reaktorov, ale tento projekt sa zatiaľ ešte neuskutočnil.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 4 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)

pred 5 hodinami

Občania Slovenska nie sú medzi obeťami či zranenými utorkových mohutných výbuchov v prístave libanonského hlavného mesta Bejrút. Informovalo o tom ministerstvo zahraničných vecí. Podľa najnovšej bilancie libanonského ministerstva zdravotníctva si explózie vyžiadali životy viac ako 100 ľudí a okolo 4000 zranených. (TASR)

pred 6 hodinami

NHL: Carolina Hurricanes postúpila do 1. kola play off po víťazstve 4:1 nad NY Rangers. Hráči New Yorku Islanders sú krok od postupu. V utorkovom druhom zápase predkola Východnej konferencie zdolali Floridu Panthers 4:2 a v sérii hranej na tri víťazstvá vedú 2:0. V treťom dueli predkola Západnej konferencie zvíťazilo Calgary v Edmontone nad Winnipegom 6:2 a v sérii vedie 2:1. Nashville si v druhom zápase poradil s Arizonou 4:2 a vyrovnal stav série na 1:1. (TASR)