Slovensko žije cez víkend púťami. V Levoči a Nitre čakajú tisícky pútnikov

Cez víkend sa kresťania stretnú v Levoči aj Nitre. Na Mariánskej Levočskej púti odslúži sv. omšu poľský kardinál Stanislaw Dziwisz. 

Organizátori očakávajú, že na Mariánsku horu vystúpia státisíce pútnikov. Program dnes otvoria odpustovou sv. omšou o 17:00. Levočská púť sa nesie v znamení Roku zasväteného života a 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. Záverečnú liturgiu odslúži krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz.

Už vo štvrtok prišli na Mariánsku horu desaťtisíce veriacich. Spoločne slávili odpustovú sv. omšu preblahoslavenej Panny Márie. Historicky najviac účastníkov, približne 650 000, prišlo do Levoče v roku 1995, kedy na púť zavítal aj pápež Ján Pavol II. Informovala o tom agentúra TASR.

Tento víkend si kresťania pripomínajú aj príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda. Na Svätoplukovom námestí sa v nedeľu dopoludnia uskutoční celonárodná púť ku cti týchto dvoch svätcov. Svätej omši bude predsedať apoštolský nuncius na Slovensku arcibiskup Mons. Mario Giordana. Prítomní budú aj slovenskí biskupi, vrátane nitrianskeho diecézneho biskupa Mons. Viliama Judáka.

Národná púť je v meste pod Zoborom včlenená do trojdňového programu s názvom Nitra, milá Nitra. Popoludňajší program slávností ponúka opäť otvorenú bránu Biskupského paláca, voľný vstup bude aj do Diecézneho múzea, katedrály, do expozície v kazematách a vo Vazulovej veži.

Novinkou bude vstup do veže katedrálneho chrámu. Návštevníci sa dostanú na ochodzu s balustrádou, z ktorej je jedinečný výhľad na mesto.

TASR, TK KBS

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo