Pondelkové pojednávanie sa skončilo. Vypovedal Kočner, výsluch Tótha prerušili

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pondelkové pojednávanie sa skončilo. Vypovedal Kočner, výsluch Tótha prerušili

Marian Kočner počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Foto – TASR/Michal Svítok

Súdny proces bude pokračovať v utorok popoludní.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.
 

20:01 Denník N informuje, že dnešné pojednávanie v kauze zmeniek sa skončilo. Súd prerušil výsluch Petra Tótha a pokračovať bude v utorok o 13:00. Vypovedať budú aj ďalší svedkovia, napríklad bývalá riaditeľka Markízy Zuzana Ťapáková. Milan Fiľo sa zase z pojednávania ospravedlnil, že je mimo Slovenska. „Nepáči sa mi to,“ povedal predseda senátu.

17:50 Aktuality píšu, že Kočner sa obrátil na novinárov a verejnosť a ponúkol im, aby sa stali takzvanými dôverníkmi. V takom prípade by mohli ostať v pojednávacej miestnosti napriek tomu, že sudca vylúčil verejnosť. Nemôžu však o ničom, čo odznie počas neverejnej časti, informovať a ani nahrávať.

Za verejnosť ostali Martin Daňo a Zuzana Piussi.

17:32 Súd vylúčil verejnosť z výsluchu svedka Petra Tótha v kauze zmeniek, čo pobúrilo viacerých novinárov. Informuje o tom Denník N. Práve na výsluch Tótha všetci čakali. „Súd má za to, že návrh, ktorý predniesol prokurátor, je dostatočne odôvodnený,“ povedal predseda senátu Emil Klemanič.

„Súd vie, že Peter Tóth vystupuje v množstve prípravných konaní ako svedok.“ Klemanič predpokladá, že k tomu budú padať aj otázky. „Na prvom mieste je záujem svedka.“

17:15 Do pojednávacej miestnosti prišiel Peter Tóth. Aktuality.sk píšu, že po prvý raz sa stretáva tvárou v tvár s Marianom Kočnerom, proti ktorému od minulého roku vypovedá.

„Prítomnosť obžalovaného ma nijako nevzrušuje,“ povedal Tóth.

16:50 Výsluch Kočnera sa skončil. Nasleduje krátka prestávka

16:10 Denník N informuje, že Kočner na súde vysvetľuje vzťah s Ernestom Valkom. Hovorí, že keď Valkovi vtrhla do kancelárie polícia, tak sa Kočnerovi sťažoval a chcel, aby tlmočil jeho rozhorčenie generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Z akého dôvodu Valko chcel, aby Kočner niečo vybavil u Trnku? „Vedel, že sme priatelia. Pán Trnka povedal, že je to vecou orgánov činných v trestnom konaní,“ povedal Kočner.

Lipšic sa ho pýtal aj na to, prečo v prípade vraždy Valka vypovedal, že mu Valko nikdy neposkytoval právne služby. Kočner povedal, že v kauze zmenky im len radil, ale neposkytoval právne služby.

15:35 Slovo dostáva advokát Daniel Lipšic, informujú Aktuality.sk. Pýta sa na detaily k stretnutiu Kočnera a Svěchotu alebo k stretnutiu Kočnera a Rezeša k predaju podielov. 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa obžalovaného Mariana Kočnera pýtal na to, či žiadal vo väzbe pomoc od Roberta Fica, Roberta Kaliňáka alebo špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. „Ja nepotrebujem pomoc nikoho,“ reagoval obžalovaný na údajné motáky, ktoré im mal posielať so žiadosťou o pomoc. Potvrdil, že o zmenkách komunikoval so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.

Verzia Mariana Kočnera sa vo veľa veciach zhoduje s júlovými výpoveďami Pavla Ruska. Ten taktiež tvrdil, že počas sporu s Gamatexom hrozil prechod licencie televízie Markíza. Taktiež ako príklad uvádzal prechod licencie VTV, ktorú vtedy získal dnes už zavraždený mafián Peter Steinhübel. Podľa Kočnera to dohadoval taktiež nebohý advokát Ernest Valko.

Obžalovaný opakovane uvádzal, že od medializácie incidentu v Markíze trpel sporom celé dva roky. Jeho deti údajne chodili domov s plačom a médiá ho mali vykreslovať ako kriminálnika. Keď sa ho prokurátor opýtal, prečo počas tých dvoch rokov (od roku 1998 do roku 2000) spor nevyriešil predajom Gamatexu niekoľkým z možných spomínaných kupcov, uviedol, že nikto nechcel kúpiť spoločnosť, ktorá nemá doriešené právne spory.

Prokurátor ÚŠP sa tiež pýtal na to, či niekoho označoval Marian Kočner v Threeme ako opička. „Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam, ktoré údajne pochádzajú z komunikácie, ktorá dodnes nie je nijakým spôsobom znalecky dokázaná. Ja tvrdím, že je nezákonným dôkazom,“ reagoval obžalovaný. Na otázku, či mu pomáhal Norbert Bödör lustrovať niektoré osoby, skonštatoval, že Bödör nemá spôsob, ako by niečo také urobil.

Vo veci komunikácie so spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom v prípade sporu o zmenky Kočner potvrdil, že s ním komunikoval. Odmietol však špecifikovať, o čom, a navrhol ho predvolať ako svedka. Prokurátor sa ho tiež pýtal, či platil alebo podporoval nejakým spôsobom niektoré z médií, aby pozitívne informovali o kauze. „Konkrétne pána Daňa,“ doplnil, na čo Kočner uviedol, že aktivistovi Martinovi Daňovi niekedy zaplatil kávu.

Posledná otázka smerovala na to, či prispieva na bežné živobytie obžalovaného exriaditeľa Markízy Pavla Ruska To Kočner odmieta rovnako ako aj otázku, či mu platí obhajobu.

zdroj: TASR


15:04 Kočner na súde odmietol odpovedať na otázku, či posielal z väzby motáky, ktoré mali ovplyvňovať svedkov. Rovnako odmietol odpovedať aj na otázku prokurátora Šantu, koho označoval slovom Opička. Informuje o tom Denník N.

Kočner priznal, že o kauze zmenky komunikoval s Jaroslavom Haščákom, ale nepovedal o čom. „Áno, niekoľkokrát. Dajme pána Haščáka vypočuť, nech povie, o čom sme sa bavili. Dnes tu máme priamy prenos, ja niečo poviem a niekto si bude upravovať svoju výpoveď alebo pani Tódová povie, že Kočner čakal na to, čo povedia ostatní svedkovia, aby vedel, čo má povedať.“

14:30 Pri výsluchu je Marian Kočner podľa Denníka N na súde zasa drzý, ako býval kedysi na svojich tlačových konferenciách. Rozpráva aj hlasnejšie ako pri svojej spontánnej výpovedi.

14:20 Podľa portálu Aktuality.sk Kočner popiera, že by kúpil pohľadávku od Siloša Pohanku pod nátlakom. V júli totiž svedkyňa Anna Hausknotzová vypovedala, že od Pohanku mala informácie o tom, že pri predaji pohľadávky mal pištoľ pri hlave.

Ako píšu Aktuality.sk, obžalovaný Kočner si nevie presne spomenúť, kedy boli vyhotovené zmenky „a kedy ich Rusko podpísal“, nevie spresniť. Napokon odpovedá, že to bolo v júni 2000. Pripraviť ich mal advokát Ernest Valko.

14:15 Prokurátor Ján Šanta začal vypočúvať Kočnera. Podľa Denníka N začal otázkami o komunikácii, v ktorej údajne Kočner hovoril Jozefovi Dučákovi, že má zohnať biely mercedes pre Šantu, ale v skutočnosti to bolo pre Alenu Zsuzsovú.

Keby zmenky boli falošné, nikdy by som ich nevrátil na súd, uviedol Marian Kočner na svoju obhajobu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Ústave na výkon väzby Bratislava. 

Kočner dodal, že ak by boli zmenky falošné, tak by ich nevymáhal prostredníctvom svojej firmy, ale cez offshorovú firmu. Zmenky vymáhal Kočner prostredníctvom firmy Inkasný servis.  Taktiež spomenul, že by zmenky v rámci prípravného konania nikdy nevrátil na súd. „Nevrátim proti sebe dôkaz na súd,“ uviedol na margo vrátenia zmeniek, potom čo ich mala obhajoba k dispozícii na znalecké skúmanie.

Kočner taktiež opakoval tvrdenia Pavla Ruska, že riešenie cez zmenky navrhol zavraždený advokát Ernest Valko. Ten mal asistovať pri príprave zmeniek.

Kočner počas svojho vyše dvojhodinového monológu viackrát spomínal zavraždené osoby, ktoré mali v kauze figurovať, či už to bol Peter Čongrády, Peter Steinhübel alebo Eduard Dinič. Kočner sa taktiež sťažoval na svoj nedeľný prevoz, počas ktorého bol použitý vrtuľník aj obrnený transportér Aligátor.

Na výsluch svedka sa má v popoludňajších hodinách dostaviť aj bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten svoj úmysel na pojednávanie prísť deklaroval v pondelok ráno na svojom webe. „Dnes sa postavím ako svedok pred senát, obžalobu aj obhajobu a detailne popíšem, ako, kedy a za akých okolností som sa dozvedel o tom, že viaceré osoby sa podieľali na výrobe antedatovaných zmeniek,“ uviedol Tóth.

Toho chce Kočner konfrontovať otázkami, ako uviedol na začiatku svojej výpovede.

zdroj: TASR


12:25 Marian Kočner: „Keby zmenky boli falošné, tak by som ich nevymáhal pod svojím menom a svojou firmou. Snáď nikto neuverí tomu, že by som vymáhal niečo, čo je falošné. Keby boli falošné, tak by som ich nikdy v živote nevracal na súd.“ Urobil tak pritom až pod tlakom a po vzatí do väzby. Chcel sa tak dostať z väzenia, aby súd nehovoril, že marí vyšetrovanie. Informuje Denník N. 

12:20 Kočner podľa Denníka N hovorí, že dnes môže ktokoľvek spochybňovať, či suma 500 miliónov korún bola adekvátna. „Ja hovorím, že bola ešte malá,“ dodal. Číta zisky Markízy a jej vlastné imanie. „Snáď mi dnes niekto nechce povedať, že by sme vypratali bojisko, keď sme si boli na sto percent istí, že licenciu dostaneme.“

12:10 Kočner hovorí, že keď sa blížilo hlasovanie licenčnej rady a hrozilo, že licencia prejde na Gamatex, tak prišiel Pavol Rusko s Ernestom Valkom za ním, aby sa dohodli. „Aj ja som povedal, že je to možno najlepšie riešenie, ale povedal som, že neustúpime z ceny 500 miliónov korún.“ Informuje o tom Denník N.

12:02  Kočner podľa portálu Aktuality.sk spomína Ernesta Valka ako „spojku“ v urovnávaní sporu s Pavlom Ruskom.

Valko mu vraj nevedel poradiť žiadnu zmluvu, ktorá by v budúcnosti Ruska prinútila zaplatiť dlžnú sumu. Navrhol vraj podpísať zmenky. „Ja som ani nevedel, čo to je,“ tvrdí Kočner obžalovaný z toho, že miliónové dokumenty sfalšoval.

„Pre doktora Valka bol garanciou Čongrády. A tak sme mohli začať proces predaja Gamatexu,“ dostáva sa k podpisovaniu zmeniek Kočner. Miliónové dokumenty spomenul po dvojhodinovom monológu.

11:20 Kočner podľa Denníka N hovorí, že jeho pohľadávku voči Markíze chcel kúpiť aj Peter Steinhübel, jeden z bosov podsvetia, ale on chcel počkať a hovoril, že možno sa dohodnú s Američanmi.

Kočner povedal, že ponuku od Steinhübela mu dával Čongrády a že Steinhübel mu chcel dať aj zálohu 20 miliónov korún.

Ďalej tvrdí, že ďalšiu ponuku na odkúpenie pohľadávky jemu a Aghovi dal Jaroslav Svěchota. Odkázal mu, že pohľadávku chce za 500 miliónov korún kúpiť Július Rezeš a ak mu ju nepredá, tak ho dá zabiť. Agh podľa Kočnera robil v SIS.

10:55 Aktuality.sk píšu, že Kočner zatiaľ rozpráva všeobecne známe veci, respektíve verziu, ktorú už verejnosť viac-menej pozná. K samotným zmenkám sa zatiaľ nedostal ani po monológu, ktorý trvá takmer hodinu.

10:52 Kočner podľa Denníka N tvrdí, že Ruskovi v roku 1998 povedal, že v Markíze už nič nemá a požiadali ho, aby odišiel z televízie. „Vymenovali sme Volzovú do funkcie generálnej riaditeľky.“

Kočner podľa TASR rozprával o tom, ako spoznal nebohého majiteľa ESPE Štúdia Siloša Pohanku. Ten mal Pavlovi Ruskovi pomôcť získať licenciu pre Markízu, za čo mal dostať odmenu, čo Rusko údajne nedodržal. „Pohanka vyvinul právnu aktivitu, aby sa domohol plnenia zmluvy,“ uviedol Kočner s tým, že nebol úspešný. Podľa jeho slov sa to nepáčilo spoločníčke Pavla Ruska Sylvii Volzovej, ktorá chcela, aby sa splatila aspoň zmluvná pokuta.

Kočner mal následne spísať s Pohankom zmluvu o odstúpení pohľadávky za jednu korunu, čo zdôvodnil tým, že sa dopredu nevedelo, koľko z pohľadávky sa vymôže. Pohanka mal podľa Kočnera dostať 30 percent.

Niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, naopak, v júli vypovedala, že Kočner získal pohľadávku násilím. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ uviedla vtedy Hausknotzová údajné slová Pohanku. „Nie je pravda, že Pohanka podpísal zmluvu pod nejakým nátlakom,“ reagoval Kočner. O tom má podľa neho svedčiť fakt, že s nimi prišiel do Markízy, keď ju prišli obsadiť. Tvrdí tiež, že mu za televíziu napokon vyplatil 16 miliónov korún.

„Nie je pravda, že sme prišli do Markízy ozbrojení a ohrozovali niekoho,“ vypovedal Kočner. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice s Pohankom, Štefanom Aghom a zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Následne Kočner zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku.

„Vzhľadom na to, že sme boli valným zhromaždením vymenovaní za konateľov Slovenskej televíznej spoločnosti, sme sa ujali svojich právomocí a požiadali pána Ruska, aby odišiel z televízie, lebo tu nemá čo hľadať,“ doplnil Kočner. „Čo to znamená?“ mal sa opýtať Rusko „To znamená, že v Markíze už nič nemáš,“ odpovedal Kočner.

zdroj: TASR


10:20 Kočner rozpráva o tom, ako sa stretol s mafiánom Petrom Čongrádym, Sylviou Volzovou aj Štefanom Aghom. Informuje portál Aktuality.sk. Po stretnutiach s Volzovou, Pohankom a Čongrádym Kočner opisuje stretnutia s Pavlom Ruskom. 

10:10 Vypovedá Marian Kočner. Na začiatku svojho monológu rozprával o tom, ako spoznal Siloša Pohanku, od ktorého neskôr získal pohľadávku voči televízii.

9:39 Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta predložil senátu Špecializovaného trestného súdu ďalší balík komunikácie Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema.

9:33 Pavol Rusko požiadal súd, aby sa dnes aj zajtra konal v jeho neprítomnosti. Podpísal list so včerajším dátumom. Informuje o tom Denník N.

9:30 Marian Kočner je v pojednávacej miestnosti. Podľa Denníka N sedí medzi svojimi obhajcami v obleku, silene sa občas usmieva. Je skôr strhaný a vážny. Má krátke vlasy a je chudší, ako keď ho zatkli.

Kočner s Tóthom budú vysvetľovať kauzu zmenky

Dnes pokračuje v Justičnom paláci v Bratislave súdny proces v kauze falšovania miliónových zmeniek. Do areálu bratislavskej väznice by mali prísť vypovedať aj Marian Kočner a Peter Tóth.

Ako píše portál Aktuality, podľa prokuratúry aj TV Markíza sú zmenky sfalšované. Verziu Pavla Ruska a Mariana Kočnera o tom, že cenné papiere podpísali v júni 2000, spochybňujú. Rusko aj Kočner sú obžalovaní a hrozí im 12 až 20 rokov väzenia.

Septembrové kolo pojednávaní sa presunulo do Justičného paláca v Bratislave kvôli Marianovi Kočnerovi. Ten sedí vo väzbe v Leopoldove.

Na výsluch svedka sa má v popoludňajších hodinách dostaviť aj bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Ten svoj úmysel na pojednávanie prísť deklaroval v pondelok ráno na svojom webe.

„Dnes sa postavím ako svedok pred senát, obžalobu aj obhajobu a detailne popíšem, ako, kedy a za akých okolností som sa dozvedel o tom, že viaceré osoby sa podieľali na výrobe antedatovaných zmeniek,“ uviedol Tóth.

Medzi verejnosťou sedí aj Štefan Agh, ktorý je obvinený z rovnakého skutku, avšak odčlenený na samostatné konanie. V júli vypovedal pred súdom ako svedok, keď priznal komunikáciu s Kočnerom cez šifrovanú aplikáciu Threema.

Foto – TASR/Michal Svítok

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo