Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. 08. 2019, 14:18

Threema: Kočnerovi donášali z polície o jeho kauzách aj o Kuciakovej vražde

Threema: Kočnerovi donášali z polície o jeho kauzách aj o Kuciakovej vražde

Kočnera privádzajú na výsluch na NAKA v Nitre 3. apríla 2019. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Prokurátor Žilinka tvrdí, že Zsuzsovej komando plánovalo zavraždiť aj jeho ženu a deti.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Marian Kočner mal v polícii vplyvných donášačov, a tak vedel o úkonoch, ktoré sa chystajú v jeho kauzách Technopol a falšovania zmeniek.

Podľa Denníka N to vyplýva z jeho komunikácie cez aplikáciu Threema s Alenou Zsuzsovou a Norbertom Bödörom. Kočner mal aj informácie o tom, čo sa deje vo vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. 

Z Threemy vyplýva, že Kočner mal aj v polovici mája 2018, keď kauzu zmeniek už dozoroval Ján Šanta z Úradu špeciálnej prokuratúry, podrobné informácie o tom, čo sa deje.  

V noci napísal Zsuzsovej, že ráno prídu k nemu policajti, ktorých volal „pandle“ alebo „čapice“. 

„Ráno dojdu pandle na návštevu hľadať zmenky. P..u nájdu, dajú si kaffe a pôjdu do p..e. Takže sa možno chvíľu nebudem hlásiť. Ale kľud, všetko je pod kontrolou.“

Zsuzsovej písal potom skoro ráno po šiestej. „Všetko bude OK. Sme nachystaní.“ Ozval sa aj tesne pred ôsmou. „Všetko vyriešené, na domovku nemali odvahu :))) Len mi zavolali, že mám dojsť do firmy, že mi chcú niečo doručiť. Amatéri.“ 

Ako dodáva Denník N, ráno 14. mája policajti naozaj navštívili Kočnera vo firme. Prišli s príkazom na vydanie veci, teda zmeniek, ktoré sú podľa polície falošné. Kočner prišiel vysmiaty a povedal, že zmenky im nedá a ani ich nemá. 

Dnes v tomto prípade už beží hlavné pojednávanie na súde.

Kočner mal podľa Threemy záujem diskreditovať aj vyšetrovateľa kauzy zmeniek Jaroslava Lásku. „Nezistil si asi nič k tomu Láskovi,“ písal Norbertovi Bödörovi. „Nie zatiaľ,“ odpovedal mu Bödör. 

Podobne sa Kočner zaujímal aj o vyšetrovateľa Lukáša Kyselicu, ktorý má na stole prípad objednávky vraždy Pavlom Ruskom. „Máme niečo na Kyselicu?“ pýtal sa Bödöra. 

Denník N píše, že nitriansky podnikateľ bol zrejme Kočnerovou spojkou s policajným vedením v prípadoch, keď nemal na vyšetrovateľov priamy dosah. 

Bödöra, ktorý je príbuzný bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, Kočner bežne žiadal, aby mu vylustroval nejaké auto, osoby, prokurátorov. Alebo aby mu zistil, kto vyšetruje prípad, o ktorý sa zaujímal. 

Podľa Denníka N Kočnerova komunikácia potvrdzuje podozrenia médií, že to, že dvojica policajtov Štefan Jombík a Jaroslav Barochovský vždy rozhodovali v prospech Kočnera, nebolo spôsobené len tým, že išlo o ich právny názor. Kočnerovi na týchto vyšetrovateľoch veľmi záležalo. 

Komunikácia v Threeme tiež ukazuje, že Kočner mal podrobné informácie aj o vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka, a to hneď od začiatku. 

„Ufff. Teraz mi volal človek. Majú kua horúcu stopu!!! Neviem, či ti to môžem povedať. Je to tajomstvo,“ písal Zsuzsovej 3. marca. 

„Tak tá jeho baba bola archeologička a robila posudzovateľku na arch. výskum a niekomu poj…a projekt za 60 mega :))))) Oni boli fakt zaujímavá dvojica,“ zabával sa Kočner na zavraždenej dvojici. 

Ďalšiu informáciu mal aj o dva dni. „Vyzerá, že konečne majú nejakú malú stopu. To, čo požiadali ľudí, aby doniesli nahrávky zo svojich kamier z áut, tak niekto nahral nejakého človeka, ktorý v inkriminovanom čase niekde nastupoval do auta. A majú značku a idú po tom. Ale, samozrejme, môže to byť aj pi…ina. To ešte nevedia. Ak aj mal niekto šlohnuté auto a šlohnutú značku z iného auta, tak im to bude aj tak nap..u. Niekto, kto išiel okolo a mal pustenú kameru, ho nahral,“ hlásil Zsuzsovej. 

Maroš Žilinka. FOTO TASR – Martin Baumann

Žilinka: Chceli zabiť aj moju ženu a deti

Threema zachytáva aj postoj Kočnera k vedeniu generálnej prokuratúry. Komunikácia ukazuje, že Kočner chcel odstrániť generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára aj námestníka Petra Šufliarskeho. 

Prokuratúre mal podľa Kočnerových plánov šéfovať René Vanek alebo „šteniatko“ či „truľo z Malaciek“, ako ho so Zsuzsovou volali. 

Keď Vanek odstúpil z postu prvého námestníka po tom, čo vyšla najavo jeho komunikácia so Zsuzsovou, na jeho miesto prišiel Šufliarsky. Ten sa však nesprával tak, ako by si želal Kočner. 

„Dnes mám na pi… náladu. Nasral ma Šufliarsky. Zajtra ti poviem. Je to veľmi zlý človek. Zmrd. On nie je sprostý, je zákerný a bojí sa ma, preto ma chce eliminovať. Nuž čo, ja do kúta isto nezaleziem,“ písal Kočner Zsuzsovej 10. apríla 2018. 

Ešte viac sa rozčuľoval 18. mája. „P…tam. Šufliarsky dostal teraz do rúk neskutočnú moc. On je arcidiabol najnebezpečnejší!!!“ písal Kočner. 

Ako pripomína Denník N, podľa prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry plánovalo Zsuzsovej komando (Marček, Andruskó a Szabó) zavraždiť Šufliarskeho po vražde Kuciaka v lete alebo na jeseň 2018, a nestalo sa to len preto, že páchatelia boli zadržaní a sú vo väzbe. 

Okrem Šufliarskeho plánovala štvorica údajne zavraždiť aj advokáta Daniela Lipšica a prokurátora Maroša Žilinku. 

Žilinka sa pre český Respekt vyjadril, že okrem neho mali zavraždiť aj jeho ženu a deti. 

„Objednávka bola daná na moju osobu tak, že moje vražda je priorita, ale že keď sa podarí zneškodniť i príslušníkov rodiny, za každú ďalšiu hlavu je odmena desať tisíc eur. Príslušníci rodiny boli v objednávke špecifikovaní ako manželka a dve deti,“ hovorí Žilinka.

Informácia o objednávke vraždy jeho rodiny je pre neho nová, dodal Žilinka. „S tým, že mám povolanie, v ktorom človeku hrozí nebezpečenstvo, som zmierený. A aké lepšie vysvedčenie môžem ako prokurátor dostať než to, že si so mnou takáto osoba neporadí peniazmi ani inak – a jediným spôsobom, ako mi zabrániť v práci na prípade, je ma zlikvidovať? Za toto vysvedčenie mu ďakujem. Ale objednať si vraždu detí a ženy, to je otrasné,“ dodal. 

Odporúčame