Prokuratúra potvrdila, že poverovanie riaditeľky ZUŠ v Humennom bolo nezákonné

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prokuratúra potvrdila, že poverovanie riaditeľky ZUŠ v Humennom bolo nezákonné

Základná umelecká škola v Humennom. FOTO TASR – Michaela Zdražilová

Krajská prokuratúra Prešov potvrdila nezákonnosť opätovného vymenovania tej istej osoby do funkcie riaditeľa Základnej umeleckej školy v Humennom bez výberového konania, ktoré sa realizovalo za bývalého vedenia mesta.

Podnet v tejto súvislosti podala Slovenská komora učiteľov v spolupráci s Nadáciou Zastavme korupciu. Podľa slov súčasného primátora Miloša Merička sa tieto procesy snažia stransparentniť.

Mesto ako zriaďovateľ škôl podľa iniciátorov podnetu roky dosadzovalo ľudí do funkcií riaditeľov len na základe poverenia. Podnet na prokuratúru v tejto súvislosti podali vlani.

“Okresná prokuratúra ho najskôr odložila odvolávajúc sa na to, že v zákonoch nie je uvedené, koľkokrát najviac za sebou môže zriaďovateľ školy opakovane poveriť dočasne výkonom funkcie riaditeľa školy pedagogického zamestnanca,” informovala Lucia Pazičová z Nadácie Zastavme korupciu.

Sťažovatelia sa podľa jej ďalších slov odvolali na Krajskú prokuratúru, ktorá im dala za pravdu.

Medializovaným prípadom bola ZUŠ na Mierovej ulici, kde bola riaditeľka poverená šesťkrát a mesto výberové konanie nevypísalo päť rokov. Krajská prokuratúra Prešov po preskúmaní veci konštatovala, že nešlo o zákonný postup s tým, že mesto tak konalo v rozpore so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a zákonom o výkone práce vo verejnom záujme.

Podľa prezidenta Slovenskej komory učiteľov Vladimíra Crmomana tento prípad odhalil závažnú dieru v školskom systéme.

Školy hospodária s verejnými prostriedkami a smerujú k nim aj eurofondy, preto je podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej dôležité, aby ich viedli tí najschopnejší odborníci, ktorí vzídu z demokratickej súťaže.

Primátor zatiaľ oficiálne stanovisko prokuratúry nepozná. Myslí si, že poverovanie riaditeľov v niektorých prípadoch aj na niekoľko rokov nebolo fér nielen voči nim. Uviedol, že ešte ako opozičný poslanec spoločne so svojimi kolegami na tento problém poukazovali.

“My sme potom, čo som prevzal úrad, okamžite začali konať a spustili sme proces výberových konaní na všetky neobsadené miesta riaditeľov škôl,” spomenul s tým, že časť z nich je ukončená, niektoré sa ešte konajú a iné zas pripravujú.

Na budúci týždeň bude napr. menovať riaditeľa centra voľného času, ktorý tam bol poverovaný približne šesť rokov. “Naozaj sa snažíme tento proces stransparentniť a robiť všetko tak, ako nám legislatíva káže,” ozrejmil. Dúfa, že mesto v tejto súvislosti nebude sankcionované.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo