Kresťanom v Iraku pomáhajú aj Slováci

Dobrovoľníci z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety prevádzkujú v mestách Erbil a Dohuk dve lekárske kliniky.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu z decembra 2014 sa v dôsledku konfliktov v Sýrii a Iraku museli nedobrovoľne presídliť už dva milióny ľudí. Mnohí nemajú vlastné prístrešie, ďalší žijú v stanových táboroch, iní sa ukrývajú v kostoloch, no nájdu sa aj takí, ktorí dostali miesto v prenajatých domoch, kde bývajú spolu aj tri či štyri rodiny.

Slovenskí dobrovoľníci, ktorí sa snažia pomôcť miestnemu obyvateľstvu, sa nachádzajú v dvoch irackých mestách. V meste Dohuk postupne zriaďujú Mobilnú kliniku bl. Jerzyho Popieluszka, v meste Erbil pod vedením slovenskej lekárky Zuzany Dudovej (na obr.) už funguje Klinika sestry Zdenky Schelingovej. Tvorí ju recepcia, čakáreň s lekárňou a dve ambulancie. Denne slúži viac ako 20 pacientom, ale celkovo poskytuje lekársku pomoc vyše 10 000 ľuďom. Väčšinou ide o kresťanov, no ale medzi pacientmi sú aj jezídi či moslimovia.

K téme
Utečencom v Sýrii môžete pomôcť veslovaním

Zdieľať

Slovenské aktivity si všimol aj americký portál Catholic News Agency. „V rámci našich obmedzených zdrojov sa snažíme robiť to najlepšie, čo môžeme. Prípady, ktoré si vyžadujú osobitnú lekársku starostlivosť, posielame do nemocníc v Erbile,“ objasnila pre Catholic News Agency slovenská lekárka Zuzana Dudová.

Hoci Vysoká škola sv. Alžbety má rozbehnuté mnohé misie v chudobných častiach Afriky či Ázie, situácia v Erbile je podľa Dudovej asi najzložitejšia. „Životné náklady sú vysoké, a to nám sťažuje poskytovanie pomoci a zdravotníckych služieb vysídleným kresťanom,“ hovorí lekárka. Spolu s Dudovou sa o chod kliniky a o utečencov stará aj lekár Przemyslaw Ulman a Soňa Revická. „Musíme v našej práci pokračovať a dúfame, že kresťania na celom svete tiež nezabudnú na svojich bratov a sestry v Iraku,“ dodala Dudová.

Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety má v súčasnosti rozbehnutých viac ako 100 rozvojových a humanitárnych projektov v 25 krajinách sveta. Viac o projekte a konkrétnych druhoch pomoci sa môžete dozvedieť na www.step-in-project.org.

Daniela Matejovičová

Foto: facebook.com/stepin.iraq

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo