Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2019, 09:46

Francúzi chcú, aby katedrálu Notre-Dame obnovili tak, ako vyzerala pred požiarom

Francúzi chcú, aby katedrálu Notre-Dame obnovili tak, ako vyzerala pred požiarom

Robotník na streche katedrály Notre Dame počas príprav na inštaláciu pomocnej konštrukcie pre špeciálnu vodotesnú kryciu plachtu. Foto - TASR/AP

Pri tvrdení francúzskeho prezidenta, že obnova gotického majstrovského diela bude rýchla, ochrancovia pamiatok dvíhajú obočie.

Tesná väčšina Francúzov chce, aby bola katedrála Notre-Dame, poškodená požiarom, obnovená presne tak, ako vyzerala predtým. Ukázali to v utorok zverejnené výsledky prieskumu spoločnosti YouGov, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

Francúzska vláda sa chystá presadiť zákon, ktorý je zameraný na obnovu tejto slávnej parížskej pamiatky do piatich rokov. Preto sa uskutočnil prieskum verejnej mienky a 54 percent opýtaných Francúzov v ňom uviedlo, že chce, aby bol chrám obnovený presne tak, ako vyzeral pred ničivým požiarom z 15. apríla.

Iba štvrtina respondentov podporuje nápad, že obnova by mala zahŕňať moderné architektonické prvky, čo presadzuje francúzsky prezident Emmanuel Macron. Ďalších 21 percent opýtaných nemalo na to žiadny názor. Prieskum urobila spoločnosť YouGov pre dve francúzske médiá.

Francúzsko už spustilo medzinárodnú architektonickú súťaž o obnovu štíhlej veže z 19. storočia, ktorá sa týčila nad krížením lodí v strede katedrály a ktorá sa počas obrovského požiaru zrútila dovnútra.

Pri Macronovom tvrdení, že obnova gotického majstrovského diela bude rýchla, ochrancovia pamiatok dvíhajú obočie. Vyše 1100 francúzskych architektov a odborníkov na národné kultúrne dedičstvo podpísalo tento týždeň otvorený list, v ktorom prezidenta Macrona varujú pred rizikami unáhlených a rýchlych rozhodnutí.

"Doprajme si čas na hľadanie tej správnej cesty a potom si dajme ambiciózny konečný termín ukážkovej obnovy," vyzvali v liste osobnosti.

Inzercia

Finančné dary na obnovu katedrály prúdia z celého sveta, celkovo sa už nazbierala suma 850 miliónov eur.

Diskusia sa teraz presunula k otázke, akým spôsobom má gotický chrám "vstať z popola".

Niektorí obhajujú presnú historickú obnovu, ďalší zasa tvrdia, že na budove by mali byť využité moderné metódy a technické postupy, ktoré ľudstvo v predchádzajúcich stáročiach vyvinulo. Stavba parížskej pamiatky nazývanej Chrám Matky Božej sa začala v polovici 12. storočia.

Francúzski zákonodarcovia podrobne skúmajú návrh nového zákona, ktorý má uvoľniť pravidlá verejných súťaží a iné predpisy platné pre kultúrne dedičstvo, aby to pomohlo urýchliť obnovu. Pravdepodobne začnú o tomto zákone diskutovať 10. mája, uviedol zdroj pre agentúru AFP.

Zákon tiež zaručí daňové výhody darcom a zriadi verejný orgán, ktorý bude dohliadať na práce.

Prieskum verejnej mienky urobila spoločnosť YouGov 26. - 29. apríla na vzorke 1 010 dospelých Francúzov.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Slovenskí hokejisti nastúpia vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Fínsku, ktoré zdolalo v záverečnom zápase B-skupiny nad Českom 3:0 a stalo sa víťazom skupiny. Zápas sa odohrá vo štvrtok o 19.20 hod. 

pred 4 hodinami
pred 6 hodinami

Rusko tvrdí, že už odstránilo všetky míny z prístavu v Mariupole a okolitých vôd. Moskva obvinila Ukrajinu z toho, že na ochranu svojich prístavov rozmiestnila priamo v nich a ich okolí míny a niekoľko stoviek je unášaných po mori. Kyjev tieto tvrdenia označil za dezinformácie. Rusko po prevzatí kontroly nad oceliarňami má v rukách už celé mesto. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.