Predsedníčka poroty udeľujúcej cenu World Press Photo tvrdí, že víťazná snímka musí byť „v ideálnom prípade prekvapujúca, unikátna, relevantná a zapamätateľná“.

Whitney Johnsonová za takú považuje aj fotografiu, ktorej túto cenu udelili v noci na piatok. Jej autorom je americký fotograf John Moore. Jeho víťazný záber plačúceho dievčatka z Hondurasu zadržaného spolu so svojou matkou na hranici s USA vznikol v čase stupňujúcej sa kritiky na adresu migračnej politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tá totiž zahŕňala aj rozdeľovanie rodín migrantov.

Johnsonová uviedla, že víťazná snímka má všetky vyžadované atribúty a „veľmi zaujímavé detaily“ – „počínajúc gumenými rukavicami na rukách príslušníka pohraničnej služby a chýbajúcimi šnúrkami na teniskách matky končiac“.

Táto fotografia má okamžitú výpovednú hodnotu o celom príbehu a súčasne človeka núti, aby s ním pocítil istú spätosť, dodala členka poroty a fotografka Alice Martinsová. Poukázala na to, že „snímka zobrazuje iný druh násilia – psychologické“.

Samotný Moore, pracujúci pre agentúru Getty Images, poznamenal, že táto scéna na hraniciach „sa dotkla sŕdc mnohých ľudí tak ako aj môjho“.


Víťazná snímka World Press Photo 2019 od fotografa Johna Moorea z Getty Images, ktorá zachytáva dvojročnú Yanelu Sánchezovú a jej matku Sandru pri zadržaní na hranici 12. júna 2018 v americkom McAllene. Foto – TASR/AP

Svojho času túto snímku na svojej titulnej strane zverejnil časopis Time. Prakticky okamžite vyvolala mohutné pobúrenie nad politikou rozdeľovania rodín migrantov, ktorú praktizovala Trumpova vláda v snahe brániť prílevu ilegálnych migrantov z krajín Latinskej Ameriky.

Otec dvojročnej Yanely Sánchezovej však neskôr pre britský denník Daily Mail povedal, že jeho dcéra a jej matka Sandra neboli rozdelené, ale boli zadržiavané spoločne.

Napriek polemike, ktorá takto vznikla, si Time stál za svojím rozhodnutím, lebo fotografia zachytáva „to, o čo v danej chvíli šlo“. Trump bol donútený skoncovať s rozdeľovaním rodín imigrantov na hraniciach a zámer nevrátiť sa k tejto praxi potvrdil aj pred niekoľkými dňami. Uviedol však, že dané vládne opatrenie bolo účinné.

Téma migrantov rezonovala aj v kategórii Story of the Year, kde hlavnú cenu za sériu snímok Karavána migrantov získal holandsko-švédsky fotograf Pieter Ten Hoopen z Agence Vu/Civilian Act. Ide o príbeh o migrantoch, ktorí sa vydali do USA zo strednej Ameriky kvôli politickým represiám a násiliu a utekali pred zlými ekonomickými pomermi či v nádeji na lepší život.

Do tohtoročnej súťaže sa prihlásilo 4738 fotografov, ktorí porote zaslali na posúdenie 78 801 snímok.

Víťazi kategórií World Press Photo of the Year a World Press Photo Story of the Year, ktorých mená vyhlásili vo štvrtok večer v Amsterdame, dostali aj finančnú odmenu vo výške 10-tisíc eur. Víťazné snímky vo všetkých kategóriách bude možné vidieť na výstavách v rôznych krajinách sveta.


Fotografia Akashinga – Odvážni od Brenta Stirtona z Getty Images, ktorá získala prvé miesto v kategórii Životné prostredie (single), zachytáva členku ženskej protipytliackej jednotky v Zimbabwe. Foto – TASR/AP


Humanitárna kríza v okolí Čadského jazera od Marca Gualazziniho z Contrastu získala prvé miesto v kategórii Životné prostredie (séria)​. Foto – TASR/AP


Beckon Us From Home od Sarah Blesenerovej získala prvé miesto v kategórii Dlhodobé projekty​. Foto – TASR/AP


Dakarská móda získala prvé miesto v kategórii  Ľudia (single)​. Foto – TASR/AP


Inštinkt prežitia od Bence Matéa získala prvé miesto v kategórii  Príroda (single). Foto – TASR/AP


Krik za slobodu od Forough Alaeiovej získala prvé miesto v kategórii Šport (séria)​. Foto – TASR/AP

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo