Most-Híd: Slovenčinu by sa mali deti z národnostných menšín učiť ako druhý jazyk
Iný ako doterajší spôsob výučby už skúšajú v troch základných školách s vyučovacím jazykom maďarským. Ide o školy vo Veľkom Mederi, Bátorových Kosihách a Šamoríne.
Podpredseda Mosta-Híd Ábel Ravasz pripúšťa, že deti z maďarskej menšiny hovoria po slovensky občas slabšie. Príčinu vidí v tom, že sa slovenský jazyk učia, akoby bol ich materinský. Problém so slovenčinou však podľa neho nemajú len Maďari, ale napríklad aj rómske deti.
"Pre ľudí z národnostných menšín je slovenčina druhý jazyk a mali by sme ho tak aj vyučovať," povedal s tým, že Most-Híd sa dlhodobo usiluje zmeniť metodiku výučby slovenčiny v menšinových školách. "To je tá správna cesta. Lepšia výučba slovenčiny. A nie vytláčanie menšinových žiakov z národnostných škôl," uviedol.
Dodal, že keď sa maďarské deti učia angličtinu dvakrát či trikrát do týždňa, vedia ju neraz lepšie ako slovenčinu, ktorú sa učia päťkrát do týždňa, ale spôsobom, akoby bola ich materinským jazykom.
"Je tu otázka vhodnej metodiky výučby slovenského jazyka," doplnil štátny tajomník ministerstva školstva Peter Krajňák (nom. Mosta-Híd). Poukázal na pilotný projekt výučby inou metodikou v troch školách. Problém s prospievaním majú podľa jeho slov často rómske deti, a to práve pre materinský jazyk. "Musia sa nájsť efektívne spôsoby, ako tieto deti zaškoliť," doplnil. Koncepcia sa podľa neho pripravuje a bude si žiadať odbornú diskusiu.
Od januára 2016 do konca roka 2020 prebieha národný projekt "Edukačný proces vyučovania slovenského jazyka a slovenskej literatúry v školách s vyučovacím jazykom maďarským". Jeho cieľom je zvýšiť kvalitu edukačného procesu vyučovania slovenského jazyka a slovenskej literatúry v školách s vyučovacím jazykom maďarským.
Projekt zahŕňa vytvorenie metodiky vzdelávacieho programu vrátane inovatívnych metód a foriem vyučovania. Ďalej vytvorenie metodických a učebných materiálov a didaktických pomôcky, ako aj tvorbu nových vzdelávacích programov kontinuálneho vzdelávania. Do projektu sa zapojili tri základné školy s vyučovacím jazykom maďarským vo Veľkom Mederi, Bátorových Kosihách a v Šamoríne.
Most-Híd už pred niekoľkými rokmi žiadal, aby sa slovenčina v maďarských základných školách učila ako cudzí jazyk. Vtedy to nepresadil. Pokus o zmenu výučby slovenčiny pre deti, ktorých materinským jazykom nie je slovenčina, bol aj na septembrovej schôdzi Národnej rady SR. Prišla s ním nezaradená poslankyňa Zuzana Zimenová. Jej návrh však plénum nateraz neprerokovalo.
Zimenová chce, aby školy mohli používať špecifické metodiky pri výučbe slovenského jazyka v prípade, ak ich navštevujú žiaci s iným materinským jazykom, ako je jazyk slovenský. Podľa poslankyne tradične uplatňovaný jednotný princíp vyučovania štátneho jazyka, bez ohľadu na materinský jazyk dieťaťa, neprináša požadované výsledky. Tieto deti nevedia dobre po slovensky.
Poslankyňa sa odvoláva na správu o stave používania štátneho jazyka na Slovensku, ktorá hovorí o nepriaznivom stave v ovládaní štátneho jazyka predovšetkým u žiakov škôl s vyučovacím jazykom maďarským. Problém sa podľa Zimenovej netýka len maďarskej menšiny, ale aj ďalších registrovaných menšín a tiež detí cudzincov z krajín Európskej únie a mimo nej, ktoré žijú na Slovensku.
Dnes treba vedieť
V novom ročníku KHL bude na štadiónoch korčuľovať oveľa menej cudzincov. Tí, ktorí sa pre pôsobenie na ruskej pôde rozhodli, budú musieť počítať s veľkou kritikou vo svojich domovských krajinách. Slovenský zväz zatiaľ nenasledoval kroky iných krajín, ktoré hráčom pôsobiacim v Rusku zakázali reprezentovať. Chce si počkať do novembra. Viac v texte Mareka Holku.
Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku" na svoju webovú stránku. Enerhoatom spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia". (tasr)
Zelenského poradca Podoľak
Vojenskou stratégiou Ukrajiny je vytvoriť chaos
Hoci sa Ukrajina neprihlásila k zodpovednosti za utorkové útoky na Kryme, podľa Podoľaka je incident „pripomenutím“, že „Krym okupovaný Rusmi znamená ďalšie výbuchy skladov a vysoké riziko smrti pre votrelcov a zlodejov“.
Súhrn udalostí v utorok 16. augusta:
- V Košiciach sa konal pohreb kardinála Tomka, prišli tisícky ľudí.
- Minister školstva oznámil, že školy dostanú príspevok na žiakov z Ukrajiny.
- Žilinka kritizoval postup prokurátorky v kauze zneužívania kňazom na Orave.
- V bratislavskej Rači vypukol požiar, horeli vinohrady.
- NAKA obvinila pre korupciu advokátsku kanceláriu, ktorá zastupuje Pčolinského.
- Na Kryme hlásili viaceré výbuchy, zasiahli aj muničný sklad.
- USA sa snažia predĺžiť konflikt na Ukrajine a podnecovať svetový chaos, vyhlásil Putin.
Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)
Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)
Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)
Cez Krymský most do Ruska prúdi rekordný počet vozidiel
Zjavný pohyb ľudí nastal po tom, čo sa zistilo, že ráno vybuchol sklad munície blízko krymského mesta Džankoj.
Guterres pôjde na Ukrajinu, vo Ľvove sa stretne so Zelenským a Erdoğanom
V Odese navštívi šéf OSN samotný prístav, ktorý je jedným z troch v Odeskej oblasti, odkiaľ je opäť možná preprava ukrajinských obilnín.