AKTUÁLNE: Saleziáni definitívne opustili TV Lux (aktualizované)

Saleziáni don Bosca už nie sú spoločníkmi v TV Lux. Svoj obchodný podiel bezplatne ponúkli Konferencii biskupov Slovenska (KBS), ktorá ho prijala. Zmenu vlastníckej štruktúry už schválila aj Rada pre vysielanie a retransmisiu.

Majoritným vlastníkom TV Lux sa stala KBS, ktorej k 20-percentnému obchodnému podielu pribudlo aj 40 percent od saleziánov. Vlastníkom zvyšných 40 percent ostáva Lux communication. „Saleziáni tak už na ďalšom fungovaní a riadení televízie neparticipujú,“ oznámila rehoľa v pondelkovej tlačovej správe. Svoj podiel biskupskej konferencii ponúkla ešte v decembri, zmenu vlastníckej štruktúry schválila Rada pre vysielanie a retransmisiu začiatkom marca.

Zdieľať

Hovorca Peter Novák pre Postoy.sk doplnil, že saleziáni naďalej pokračujú vo výrobe Saleziánskeho magazínu, ktorý je okrem TV Lux vysielaný aj v TV Noe a niektorých regionálnych televíziách.

Odchodom saleziánov sa ukončili napäté vzťahy medzi spoločníkmi TV Lux, ktorí sa dostali konfliktu pri odvolaní bývalého riaditeľa televízie Dáriusa Hatoka. Televízna rada ako najvyšší správny a kontrolný orgán televízie ho odvolala začiatkom mája 2011, proti čomu sa postavila rehoľa saleziánov. Tá sa rozhodla stiahnuť svoje logo z internetovej stránky televízie a prestala ju finančne podporovať. TV Lux sa následne dostala do finančných problémov a bola nútená nielen okresávať výdavky na výrobu nových programov, ale aj znížiť počty zamestnancov. Finančná stabilizácia televízie bola jednou z hlavných úloh kňaza Jána Buca, ktorý sa v júli 2011 stal novým riaditeľom televízie.  

Doplnenie (17:00 h): Podľa stanoviska TV Lux sú obaja zostávajúci vlastníci odhodlaní v projekte pokračovať. Arcibiskup Stanislav Zvolenský, zodpovedný za mediálne projekty pri KBS, hovorí: „Sme vďační Pánu Bohu za uplynulé tri roky. Televízia prináša prostredníctvom duchovných programov povzbudenie a poučenie vo viere. Budúcnosť vidíme nádejne a optimisticky.“ Podobne sa vyjadril aj zástupca LUX communication Tomáš Straka: „Budeme aj naďalej pokračovať v projekte TV LUX potrebnými finančnými a materiálnymi vkladmi.“ 

Viac ako 50% prostriedkov určených na prípravu programov a vysielanie pochádza od Klubu priateľov, ktorí televíziu podporujú modlitbami a finančne. Riaditeľ TV Lux Ján Buc: „Aj vďaka podpore členov Klubu sa ako televízia môžeme posúvať dopredu. Od marca sme zmenili vysielaciu štruktúru, na obrazovky sa vrátili niektoré staršie relácie a pribudlo aj niekoľko nových.“ Informoval, že televízia objednala nové zariadenie, vďaka ktorému bude môcť vyrábať a prinášať viac priamych prenosov zo Slovenska a Európy. Vyjadril tiež vieru, že sa televízii v dohľadnom čase podarí vysielať aj prostredníctvom satelitu ASTRA, či viac rozšíriť pokrytie doterajšieho digitálneho terestriálneho vysielania.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo