Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. apríl 2017

Česko pred voľbami: KDU-ČSL strašne riskuje

V Česku budú na jeseň voľby, o správaní KDU-ČSL v končiacej Sobotkovej vláde a jej kampani sme sa rozprávali s novinárom týždenníka Echo Danielom Kaiserom.
Česko pred voľbami: KDU-ČSL strašne riskuje

Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Foto: TASR/AP

KDU-ČSL pôsobí ako strana, ktorá kryje momentálne Babišovi v jeho kauzách chrbát, prečo?

Pretože už má takú tradíciu, väčšina strany v čele s Pavlom Bělobrádkom je rada, že je vo vláde. Bělobrádek občas Babišovi oponuje, málokedy úspešne (keď napríklad Babiš na začiatku vlády chcel viac obmeniť riadiace orgány ČEZu svojimi ľuďmi). Najdôležitejší asi bude pocit lidovcov, že hlavné bitky s Babišom majú v koalícii viesť a vybojovať sociálni demokrati ako silnejšia strana.

Bude KDU prvou voľbou partnera pre potenciálnu vládu Babiša po voľbách?

Nie. Aspoň podľa toho, čo sa hovorí v kuloároch, by prvou Babišovou voľbou mala byť tzv. nová ODS – tak ju občas nazýva sám Babiš. Na druhej strane, pokiaľ by ODS ukázala istú zásadovosť a trvala na zrušení elektronickej evidencie tržieb a kontrolných hlásení (EET), môže sa Babiš k ľudovcom, ktorí mu EET pomáhali presadiť, pokojne vrátiť. Navyše keby teraz v máji na lidoveckom zjazde strany posilnil Jiří Čunek, ktorý sám seba delegátom strany ponúka ako dobrého Babišovho kamaráta (tykajú si), bol by to jasný odkaz.

Na čom je spojenectvo Babiš-KDU založené? 

Jiří Čunek by ho postavil na silnejšom vymáhaní princípu zodpovednosti, ako tomu hovorí. Dávky len adresne atď. Bělobrádek vecne správne hovorí, že iná aspoň trochu zmysluplná koalícia sa po minulých voľbách neponúkala. Ale ani to nevysvetľuje, prečo veľkopodnikateľovi Babišovi dali lidovci a sociálni demokrati tak ľahko ministerstvo financií.

Aké sú výsledky pôsobenia KDU vo vláde, mnohí oceňovali ich návrat do veľkej politiky, ale čo vlastne dosiahli? Osobitne, čo dosiahli v klasických témach, ktoré zaujímajú kresťanov?

Vyššie daňové úľavy pre rodiny s viac deťmi. Potom azda brzdia progresivistické nápady, ako je založenie Domu demokracie, s ktorým prišlo ministerstvo školstva (vedené socdem) a ktorý bol pod heslom, že bude Čechov učiť kritickému mysleniu o svete, evidentne zamýšľaný ako ľavicová „nalévárna“. Celkovo ale bilancia nie je žiadna sláva. Lidovci sú normálnou súčasťou ľavicovej vlády.

Inzercia

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš a hore predseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Kto koho potrebuje viac? Foto: TASR/AP


KDU sa dohodla na koalícii s hnutím starostov (STAN), preto vo voľbách musí získať viac ako 10 percent, inak sa do parlamentu nedostane. Prečo to robili?

Tá dvojkoalícia dáva zmysel v tom, že ak lidovci chcú rásť nad svojich obvyklých šesť až osem percent, musia čiastočne prelakovať firmu. Hlavne v Čechách, kde majú väčšinou slabé výsledky, by im Starostové mohli pomôcť.

Tiež platí, že české organizácie strany sú omnoho viac pre túto koalíciu ako politicky úspešnejšie moravské. Ale je to strašný risk. Vychádzajú prieskumy verejnej mienky, v ktorých táto dvojkoalícia nezískava potrebných desať percent. Ak sa tie prieskumy budú opakovať, dvojkoalíciu to poškodí. Jedine žeby sponzor strany, developer Luděk Sekyra, zaplatil nejaký senzačný prieskum a urobil ním z koalície KDU-STAN čierneho koňa volieb. Hovorí sa, že akurát Sekyra, inak ambiciózny človek, si to spojenie veľmi želal.

Z prieskumov sa zdá, akoby finančné škandály Andreja Babiša nijako nepoškodzovali, prečo je to tak?

Ťažká odpoveď. Čiastočne preto, že im novinári nevenovali takú pozornosť, akú predtým venovali ministrom predchádzajúcich vlád, ktorí by pod tlakom toho, čo má Babiš, museli dávno buď všetko vysvetliť, alebo odísť. Čiastočne tie škandály málo tlačí zvyšok politickej scény, kde už prebieha tichá súťaž o to, kto s Babišom bude môcť ísť do budúcej vlády. Čiastočne aj preto, že sú Babišove daňové machinácie a ohýbanie pravidiel v prospech jeho firmy o niečo ťažšie pochopiteľné v porovnaní s tým, ako to bolo doteraz. Na túto „starú“ korupciu sú už verejnosť aj novinári natrénovaní.

Daniel Kaiser je komentátorom českého týždenníka Echo, autorom dvojdielneho životopisu Václava Havla Disident (Paseka 2009) a Prezident (Paseka 2014).

Odporúčame