Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. apríl 2017, 14:31

SaS žiada vymeniť šéfa FS F. Imreczeho, informačný systém podľa nej kolabuje

 Informačný systém finančnej správy (FS) opäť kolabuje a zamestnanci daňových úradov sú z toho zúfalí. Poukázala na to opozičná strana SaS na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave. Liberáli vyzvali ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD), aby odvolal prezidenta FS Františka Imreczeho.

      SaS upozornila na nefunkčný daňový informačný systém už pred rokom. Dnes, v čase spracúvania daňových priznaní, sa podľa jej predsedu Richarda Sulíka na ňu obracajú zamestnanci daňových úradov s tým, že problém nielen pretrváva, ale sa dokonca stupňuje.
      Tvrdí tiež, že súčasný šéf FS Imrecze je v silnom konflikte záujmov, keď firma SAP, ktorú kedysi riadil, predala pod jeho vedením daniarom drahé licencie.
      „Toto má byť upozornenie najväčšej opozičnej strany na veľký nedostatok, ktorý ľuďom komplikuje život. Nielen zamestnancom daňovej správy, ale aj daňovníkom, ktorí sa nevedia dopracovať k tomu, aby mohli riadne podať svoje daňové priznanie. Očakávame riešenia, bohužiaľ, tie neprichádzajú,“ vyhlásil Sulík.
   

   Poslanec Národnej rady SR a tímlíder SaS pre štíhly štát Jozef Rajtár uviedol, že na daňových úradoch podľa zamestnancov vládne strach a napätie.
      „Zamestnanci sa aj celý deň nedokážu dostať do tohto systému a normálne v ňom pracovať. Ak sa tam aj dostanú, často až po pracovnej dobe alebo cez víkend, tento systém je maximálne spomalený. Súčasný systém nie je vhodný na správu daňových subjektov. Okrem toho, že je pomalý, je aj vysoko chybový a neprehľadný,“ zhodnotil.

      Liberáli sú presvedčení, že chýba koncepčné riešenie, po ktorom má nasledovať systém kontroly. „Žiadame, aby vznikla nezávislá komisia, kde budú odborníci, ktorí vyhodnotia súčasnú situáciu s informačným systémom a posúdia, aké riešenie by bolo najlepšie pre vzniknutú situáciu,“ zdôraznil Rajtár. Dodal, že FS má minimálne dva predošlé systémy, ktoré sú vhodné na správu daňových subjektov.
      Táto situácia sa podľa neho opakuje už tretí rok. Strana preto vyzvala ministra financií Kažimíra, aby sa prihlásil k zodpovednosti za FS a vymenil Imreczeho za krízového manažéra. „Finančná správa, teda daňové a colné úrady, sú vo všeobecnej kríze. František Imrecze túto hlbokú krízu organizácie, ktorá mu bola zverená, arogantne ignoruje,“ uzavrel Rajtár.

 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Hurikán Fiona zasiahol pobrežie kanadskej provincie Nové Škótsko. Bez elektrickej energie sa ocitlo pol milióna domácností. Vietor dosahuje rýchlosť 144 kilometrov za hodinu a husto prší. (tasr)

pred 2 hodinami

Účasť na referendách o pripojení k Rusku v ukrajinských oblastiach okupovaných ruskými silami dosiahla v piatok okolo 20 percent. Informuje o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské médiá. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.