Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2017

Lajčák obhajuje zásah USA v Sýrii

Podľa ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka je nespochybniteľné, že v Sýrii došlo v uplynulých dňoch k použitiu chemických zbraní, ktoré spôsobili utrpenie a smrť desiatok nevinných ľudí vrátane detí.

"V tomto kontexte vnímame zásah, ktorý vykonali Spojené štáty americké na vojenskú infraštruktúru pod kontrolou sýrskeho režimu, ako úsilie predísť ďalšiemu prípadnému použitiu chemických zbraní v budúcnosti." Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii.

Zároveň zdôraznil dôležitosť zintenzívnenia diplomatického úsilia a podpory procesov, ktoré prebiehajú či už v New Yorku, v Ženeve, v Astane a inde, aby sa našlo politické riešenie sýrskeho konfliktu. "Použitie chemických zbraní je neprijateľné, je zakázané medzinárodnými konvenciami a je neospravedlniteľné aj z morálneho hľadiska a v Sýrii došlo k použitiu chemických zbraní. To sa nesmie opakovať," konštatoval. EÚ by podľa neho mala pri hľadaní mierového politického riešenia vystupovať ako vážny a vplyvný hráč. 

Raketový útok na sýrsku leteckú základňu Šajrát, ktorú dnes zasiahlo 59 rakiet Tomahawk vypálených z amerických torpédoborcov v Stredozemnom mori, bol podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa odvetou za utorňajší chemický útok na Chán Šajchún, pri ktorom zahynulo takmer 100 civilistov. USA a ďalšie západné štáty pripisujú zodpovednosť zaň vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.