Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. november 2016

Trumpa zvolili za prezidenta (americké voľby naživo)

Hillary Clintonová uznala prehru.
Trumpa zvolili za prezidenta (americké voľby naživo)

FOTO TASR/AP

Naše spravodajstvo o amerických voľbách končíme, ďakujeme za vašu pozornosť. V priebehu dnešného dňa budeme prinášať na hlavnej stránke komentáre aj analýzy k prekvapivému výsledku amerických volieb.

10.25 Hispánci Clintonovej nepomohli tak, ako dúfala

Je síce faktom, že k voľbám prišlo o niečo viac Hispáncov než v roku 2012, teraz tvorili 11-percentný podiel na voličoch, pred štyrmi rokmi 10-percentný. Bolo to však menej, ako Clintonová dúfala. Navyše za Clintonovú hlasovalo 65 percent Hispáncov, čo je o niekoľko percent menej, než ich hlasovalo za Obamu v roku 2012.

10.00 Clintonovej hrozí potupa

V Minnesote, Michigane a v New Hampshire ešte stále nie je rozhodnuté, v Michigane aj v New Hampshire však tesne vedie Donald Trump, ak vyhrá aj v týchto štátoch, ktoré inklinujú k demokratom, bude to pre Clintonovú veľmi trpká prehra.

9.40 Nemecká ministerka obrany hovorí o ťažkom šoku

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen označila víťazstvo Donalda Trumpa za „ťažký šok“.

9.30 Triumf republikánov

Republikáni získali aj veľkú väčšinu guvernérov, voľby skončili 33:14, majú o tri posty viac ako doteraz.

9.10 Trump ako Reagan?

Anderson Cooper zo CNN prirovnal Trumpa k Reaganovi, liberáli si vtedy tiež mysleli, že „sa blíži koniec sveta“ a nakoniec to tak nebolo. Kajanie liberálov pokračuje, radosť sa pozerať.

9.05 Republikáni majú väčšinu v Kongrese

V Senáte majú zatiaľ väčšinu 51:47, v snemovni 234:182, sčítanie hlasov sa ešte neskončilo. V Senáte stratili republikáni zatiaľ jedno kreslo, Rubio si mandát na Floride udržal. V Snemovni stratili zatiaľ päť kresiel, ale republikáni majú väčšinu. 

Bývalý hlavný poradca prezidenta Obamu ocenil Trumpa, že mal tie správne noty.

9.00 Trumpova prvá reč po voľbách

Trump poďakoval rodine, všetkým, ktorí mu pomáhali, vyhlásil, že bude prezidentom všetkých, demokratov, nezávislých aj republikánov. Do sveta vyslal odkaz, že nechce konflikty, ale spoluprácu, bude hľadať „spoločné záujmy“ a dohodu. Ku všetkým sa chce správať férovo.

Poďakoval sa a ocenil aj Hillary Clintonovú a jej kampaň. V patetickej časti prejavu povedal, že „žiadny sen nie je príliš veľký“.

Svoj prejav zakončil vetou: „I love America.“

CNN oznámila, že v tomto momente má Trump 288 voličov, očakáva sa, že onedlho prekročí 300 voliteľov. Triumf bude väčší, ako ktokoľvek čakal.

8.50    Kuriozita: Mormónsky konzervatívec McCullin s 22 percentami

Po zrátaní 66 percent hlasov v Utahu je jasné, že v ňom vyhral Trump. Zaujímavé však tiež je, že konzervatívny mormónsky kandidát Evan McMullin, ktorý tu predstavoval alternatívu k Trumpovi a v predvolebných prieskumoch získaval veľmi vyrovnanú podporu v porovnaní s Trumpom aj Clintonovou, krátky čas pred nimi dokonca aj tesne viedol, vo voľbách získal nakoniec približne 22 percent hlasov.
V porovnaní s Trumpovými 45 percentami a 29 percentami Clintonovej sa z toho dá vyvodiť, že McMullinovi predvolební podporovatelia sa rozišli medzi hlavných kandidátov v pomere 1:1, respektíve možno odobral viac hlasov skôr Clintonovej ako Trumpovi. Vyššiu 7,2 percentnú podporu získal McMullin ešte v susednom Idahu, kde predbehol aj libertariána Garyho Johnsona, v ďalších štátoch bola jeho podpora iba vo výške približne jedného percenta hlasov.

8.45 Mike Pence má prejav

Poďakoval Bohu, rodine a Američanom. „Amerika zvolila nového šampióna, je mi cťou, že môžem slúžiť svojej krajine.“ Na pódium prichádza Donald Trump. Prvý prezident, ktorý nezastával žiadnu verejnú alebo vojenskú funkciu.

8.42 Trump vyhral v Arizone

V tomto momente má potvrdených 268 voliteľov.

8.40 Clintonová uznala prehru

Podľa CNN telefonovala Trumpovi a uznala prehru, bližšie podrobnosti nie sú známe.

8.35 Čaká sa na Trumpov prejav

Trump a jeho najbliší politickí spojenci Chris Christie a Rudy Guliani sú už v sídle, kde tisíce Trumpových priaznivcov čakajú na výsledky volieb. Očakáva sa Trumpov prejav. A tiež to, či mu Clintonová poblahoželá k víťazstvu.

8.30 Trump vyhral vo Wisconsine

Trump vyhral "modrý" Wisconsin.  Hillary Clintonová tento tradične demokratický štát od primáriek ani nenavštívila.

Ak sa potvrdí aj víťazstvo v Michigane alebo Pennsylvánii, kde vedie, je po voľbách.

8.05 Demokrati rozpustili povolebnú párty

John Podesta z vedenia kampane Hillary Clinton vyzval ľudí zhromaždených v hale, kde čakali s jej štábom výsledky, aby išli domov. "Bola to dlhá noc a dlhá kampaň." Je to šokujúca správa, zvyšné štáty sú tesne pred sčítaním, Trump môže o chvíľu vyhlásiť víťazstvo. Clintonová zjavne nechce vystupovať pred verejnosťou, odkladá to na zajtrajší deň (na východe USA sú dve hodiny po polnoci).

Corey Lewandowski, bývalý manažér Trumpovej kampane, to ostro kritizuje: "Keby to urobil Trump, všetci by to kritizovali. Je to obrovské pokrytectvo, je po záapase, Clintonová má uznať svoju prehru."

8.00 RealClearPolitics: Trump má väčšinu

Podľa servera má Trump 277 voliteľov, a teda väčšinu.

7.55 Clintonová vedie v troch štátoch, Trump v štyroch

Clintonová má tesný náskok v New Hampshire, lepšie si vedie v Minnesote a Maine. Trump vedie v dôležitejších štátoch - Pennsylvánii, Arizone, Michigane a Wisconsine.

7.45 Hispánci hlasovali inak

Clintonová mala podľa exit-pollov v kategórii ženy s vysokou školou pred Trumpom náskok iba 6 percent, čo je výrazne menší náskok, ako sa očakávalo. Prekvapili aj Hispánci, Trump získal väčší podiel Hispáncov ako Romney pred 4 rokmi napríklad v štátoch Nevada, Nové Mexiko a Severná Karolína. Menej získal iba na Floride.

7.41 Trump vyhral Aliašku

Má 247 voliteľov.

7.40 Kritika Demokratov

Kde urobili demokrati chybu? Prví liberálni kritici tvrdia, že nerozumejú, čo Ameriku bolí a nerozumejú médiám.

7.35 CNN: Ak má mať Clintonová nádej, musí vyhrať v Pennsylvánii, Michigane a New Hampshire

V Penn State pritom vedie Trump o percento (48,7:47,7), sčítaných je 97 percent hlasov. V New Hampshire vedie Clintonová o necelých 4 tisíc hlasov, sčítaných je 87 percent. V Michigane vedie Trump o 1,7 percenta, sčítaných je 82 percent.

Diskutujúci v štúdiu CNN považujú Trumpa za prezidenta.

7.25 V Kalifornii a Massachusetts sa bude môcť marihuana využívať rekreačne

Voliči v amerických štátoch Kalifornia a Massachusetts schválili v utorkovom referende používanie marihuany na rekreačné účely. Informovala o tom agentúra DPA.

O legalizácii marihuany na rekreačné účely sa hlasovalo ešte v štátoch Maine, Nevada a Arizona, zatiaľ čo v ďalších štyroch štátoch (Arkansas, Florida, Montana a Severná Dakota) hlasovali voliči v referende o možnosti využívania tejto drogy na lekárske účely.

Na liečebné účely sa v súčasnosti môže marihuana používať v polovici z 50 štátov Únie.

7.12 Hillary ako najhoršia

„Dnešná noc bola okrem iného aj zápasom o najhoršieho prezidentského kandidáta v modernej americkej politickej histórii – ukázalo sa, že je to Hillary,“ napísal na twitteri Rich Lowry, šéfredaktor amerického konzervatívneho časopisu National Review, ktorý patril k najväčším kritikom oboch hlavných kandidátov.

7.05 Trump vyhral jasne medzi protestantmi, tesnejšie medzi katolíkmi

Ako volili jednotlivé skupiny z hľadiska náboženskej príslušnosti? Donald Trump podľa prieskumov jasne zvíťazil medzi protestantmi, hlasovalo za neho 60 percent, za Clintonovú len 37 percent protestantov. Za Donalda Trumpa hlasovalo 51 percent katolíkov, za Clintonovú 46 percent. 

Trump vyhral jasne aj v skupine mormónov, tu ho podporilo 61 percent voličov, naopak, židia volili jednoznačne v prospech Clintonovej (70 percent).

7.00 Ako sa menili predpovede víťazstva

Graf z New York Times nižšie ukazuje, ako sa menili odhady víťazstva v amerických voľbách. Zlomilo sa to približne po tretej ráno stredoeurópskeho času.

6.52 Pennsylvania sa nakláňa k Trumpovi

Pri 97,44 percent spočítaných hlasov je v Pennsylvanii jasnejšie, že aj tu zrejme vyhrá Trump, v súčasnosti tu vedie v pomere 48,53 k 47,91 percent hlasov.

6.39 Odhady hovoria v prospech Trumpa

Ak sa potvrdia Trumpove víťazstvá podľa doteraz spočítaných hlasov v Arizone, Pennsylvanii, New Hampshire, Michigane a vyhrá aj na Aljaške, získa 308 hlasov voliteľov (na víťazstvo je ich potrebných 270). Aj v prípade, ak by Pennsylvania pripadla demokratom, Trump by získal 288 hlasov voliteľov a stal by sa prezidentom USA.

6.30 Nevada pre demokratov

Nevadu so 6 hlasmi voliteľov získala Hillary Clintonová, podľa realclearpolitics.com je súčasný stav zisku hlasov voliteľov 255 k 215 v prospech Trumpa. 

6.25 Tesná Pennsylvania

Čím viac je spočítaných hlasovacích lístkov v Pennsylvanii, tradične demokratickom štáte s až 20 hlasmi voliteľov, tým väčšie vrásky na tvári musí mať Clintonová. Pri spočítaní 95,59 percenta lístkov tu začal viesť Trump so 48,24 percentami hlasov oproti 48,20 percent pre Clintonovú. Ak demokrati stratia aj tento štát, vyzerá to tak, že o prezidentovi je rozhodnuté.

6.00 Volebná mapa

Podľa realclearpolitics.com sa vo Wisconsine po spočítaní 84 percent hlasov už dá povedať, že v ňom vyhrá Trump, tým pádom je stav zisku hlasov voliteľov 255 k 209 v prospech Trumpa. Volebná mapa vyzerá v súčasnosti takto:

Volebná mapa v čase 6.00, červená mapa: víťazstvo Donalda Trumpa, modrá farba: víťazstvo Hillary Clintonovej, sivá: zatiaľ nedostatočne spočítané volebné lístky. Foto: realclearpolitics.com

5.40 Kľúčové bude hlasovanie v Michigane a Wisconsine

Donald Trump vyhral z nerozhodných štátov aj v Severnej Karolíne. Momentálne sa čaká na definitívne výsledky hlasovania v štátoch Michigan a Wisconsin, ktoré môžu definitívne rozhodnúť o novom americkom prezidentovi. 

5.10 Donald Trump vedie

Donald Trump zvíťazil v kľúčových štátoch Florida a Ohio a má veľmi blízko k tomu, aby sa stal prezidentom. Zatiaľ získal 182 voliteľov. Na to, aby sa stal prezidentom, ich potrebuje 270.

00.20 Trumpove zisky medzi belochmi nie sú veľmi výrazné

Podľa prvých exit pollov, ktoré priniesol redaktor televízie MSNBC Steve Kornacki, Donald Trump vyhral nad Clintonovou medzi belochmi bez vysokoškolského vzdelania o 36 percent, kým medzi belochmi s vysokoškolským vzdelaním iba o jedno percento. Na porovnanie: republikán Mitt Romney v týchto skupinách pred štyrmi rokmi vyhral nad Obamom o 26, resp. 14 percent. Vzhľadom na to, že práve belosi sú najdôležitejšou Trumpovou skupinou, jeho strata medzi vzdelanejšími belochmi vyzerá byť veľmi výrazná.

23.55 Koho si želá za prezidenta Roman Joch

Želal by som si, aby mormón Evan McMullin vyhral v Utahu a získal jeho 6 hlasov voliteľov. Želal by som si, aby následne výsledky Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa boli také tesné, že ani jeden z nich nezíska 270 hlasov voliteľov (z 538) a obaja ich získajú nie viac ako 269. Tým by budúceho prezidenta vybrala Snemovňa reprezentantov – z prvých troch s najväčším počtom hlasov voliteľov. A želal by som si, aby tie dve halloweenske príšery, Hillary a Donalda, odsunula na smetisko dejin a prezidentom zvolila McMullina. Má síce jednu zásadnú chybu – nepije alkohol (a ako mormón ani kávu a ani nefajčí) – ale inak vyzerá ako slušný chlap. Topiaci sa aj slamky chytá, a keď má na výber medzi upírkou a Godzillou, tak sa naťahuje aj po mormónovi. Kto by to bol povedal...

23.50 Celebrity sa sľúbili vysťahovať

Viacero amerických celebrít sa vyjadrilo, že v prípade zvolenia Donalda Trumpa sa z USA vysťahuje. Povedali to napr. speváčky Barbara Streisand, Miley Cyrus, herečky Whoopi Goldberg, Amy Schumer, herec Samuel L. Jackson či dokonca sudkyňa Najvyššieho súdu USA Ruth Bader Ginsburg. 

23.40 Der Spiegel: Pred ôsmimi rokmi to bola celkom iná Amerika

Novinár Markus Becker spomína na Ameriku, ktorú zažil pred ôsmimi rokmi, keď zvíťazil Barack Obama. Becker žil v New Yorku, kde sú demokrati tradične silní, preto videl okolo seba výbuchy nadšenia po Obamovom zvolení. Nemecký novinár ďalej píše, že keď vtedy počúval prejav porazeného republikána Johna McCaina, ktorý nielen Obamu chválil, ale mu vyjadroval obdiv a ponúkal spoluprácu v mene Ameriky, tak Američanom ich krajinu závidel.

A dnes? Nič z toho nie je predstaviteľné, ani v liberálnom New Yorku nebudú davy ľudí jasať nad víťazstvom Clintonovej, skôr nad tým, že prezidentom sa nestal Trump, takisto je nepredstaviteľné, že by porazený kandidát hovoril o víťazovi tak, ako McCain o Obamovi. „Aká to premena,“ píše Markus Becker.

23.30 Nevadská sudkyňa zamietla žiadosť Trumpovho volebného tímu

Nevadská sudkyňa zamietla dnes žiadosť volebného tímu republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, ktorý požadoval zaistenie hlasov odovzdaných v niekoľkých volebných miestnostiach v metropolitnej oblasti Las Vegas. Informovala o tom televízia CNN. Sťažnosť, predložená dnes príslušnému nevadskému súdu, sa týkala hlasovania v predstihu, ktoré sa v okrese Clark County v Nevade konalo ešte minulý piatok. 

Trumpov tím namietal voči tomu, že tamojšie štyri volebné miestnosti zostali v piatok otvorené dlhšie, než mali. Žiadal preto súd o vydanie okamžitého predbežného opatrenia, ktoré by zaistilo zachovanie a izolovanie hlasov odovzdaných v týchto miestnostiach prostredníctvom hlasovacích terminálov, ako aj zachovanie súvisiacej volebnej dokumentácie. Sudkyňa túto požiadavku obratom zamietla ako neopodstatnenú, keďže archivovanie volebných dokumentov zaisťujú už platné nevadské zákony.  Predĺženie času hlasovania bolo oficiálne zdôvodnené tým, že pred volebnými miestnosťami, ktoré sa nachádzali na mexickom trhu a v troch nákupných centrách, čakali ešte vo večerných hodinách rady voličov. 

Miestnosti mali uzatvoriť o 19.00 h miestneho času, avšak napokon sa v nich volilo až o dve hodiny dlhšie. Išlo pritom o oblasti v okrese Clark s vyšším podielom menšinového obyvateľstva. Miestne úrady sa bránia tvrdením, že v predĺžených hodinách mohli hlasovať len voliči, ktorí v čase plánovaného uzavretia miestností už čakali v rade, informovala televízia CNN.  

22.45 Trump opäť odmietol prisľúbiť, že uzná prípadnú porážku

Donald Trump aj počas volebného dňa odmietol prisľúbiť, že uzná prípadnú porážku, a zopakoval svoje tvrdenia o zmanipulovanom volebnom systéme. „Uvidíme, ako sa budú veci odvíjať,“ vyhlásil popoludní pre televíziu Fox News. „Chcem, aby bolo všetko poctivé,“ citovala ho agentúra AP.

Ešte predtým – po tom, ako odovzdal svoj hlas v jednej z volebných miestností v New Yorku – Trump na otázku novinárov, či uzná výsledky volieb, ktoré by neboli preňho priaznivé, podľa reportéra denníka Los Angeles Times reagoval: „Uvidíme, čo sa stane.“

S podobnými vyjadreniami republikánsky nominant prišiel už počas poslednej tretej predvolebnej televíznej debaty so svojou súperkou Hillary Clintonovou. Keď sa ho moderátor opýtal, či bude akceptovať volebné výsledky, Trump odpovedal: „Ponechám vás v napätí.“

22.30 Google naznačuje rekordnú účasť

Hoci v rozličných predvolebných anketách, ktoré sa sypali z každej strany, nezvyklo často zaznievali odpovede, že pre bizarnosť dvojice kandidátov nemá zmysel chodiť k urne, zdá sa, že bežný americký volič to tak nevidí. Z viacerých štátov hlásia nadštandardnú volebnú účasť.

Nahrávajú tomu aj dáta z internetových vyhľadávačov. V tomto čase vyhľadáva informácie o tom, kde sa dá voliť a ako volenie prebieha, až dvakrát toľko ľudí, ako bol štandard vo voľbách 2012, 2008 či 2004.

Za posledných dvadsať rokov bola účasť okolo 52 percent. Podľa odhadov by tohtoročná účasť mala s veľkou rezervou presiahnuť 60 percent.

22.10 Fero Múčka píše: pozor, jedlo i pivo zadarmo!

Informácia na odľahčenie nervozity po najagresívnejšej kampani, akú americké prezidentské voľby zažili za posledné desaťročia: Na rozdiel napríklad od Slovenska či Európy v USA sa pestuje pátos chápať voľby takmer ako náboženský sviatok. Mienkotvorní ľudia cez médiá pravidelne opakujú, aké je dôležité voliť a budovať tým demokraciu. Hoci to počas volieb počúvame aj u nás, v Amerike je to o dve ligy intenzívnejšie.

Ťažko povedať, či to funguje. Za posledných desať volieb bola volebná účasť okolo 53 percent (hoci treba dodať, že kvôli potrebnej registrácii k voľbám to majú voliči vo väčšine štátov USA trochu ťažšie ako u nás).

V tejto atmosfére sviatočnosti volieb vzniklo aj viacero tradícií. Jednou z nich sú jedlá zadarmo. Viaceré fast-food reťazce, ale i pivárne ponúkajú jedlo a pitie zadarmo. Ak sa dnes náhodou potulujete po USA, tu je praktický sprievodca po miestach, kde dnes dostanete poživeň zdarma alebo takmer zdarma.

Inzercia

21.50 Fotogaléria bláznivých volieb

Politico.com zverejnilo fotogalériu „týchto bláznivých volieb“ a dôkaz, že boli poriadne bláznivé, vidieť na prvý pohľad. 

21.20 Donald Trump už spochybňuje priebeh volieb

Trumpov volebný tábor už podľa CNN napadol žalobou priebeh volieb v štáte Nevada, kde ostali minulý týždeň niektoré volebné miestnosti otvorené aj po oficiálnom konci hlasovania v predstihu. Predĺženie času hlasovania bolo oficiálne zdôvodnené tým, že pred volebnými miestnosťami, ktoré sa nachádzali na mexickom trhu a v troch nákupných centrách, čakali ešte vo večerných hodinách rady voličov. Miestnosti mali uzatvoriť o 19.00 h miestneho času, no napokon sa v nich volilo o dve až tri hodiny dlhšie. Úrady to zdôvodnili tým, že sa tvorili dlhé rady, pričom do volebnej miestnosti boli vpustení len tí, čo sa dostavili načas.

Trump pred chvíľou pre televíziu FOX prišiel s ďalšou námietkou: ako uviedol, volebné stroje na viacerých miestach fungujú zle a priraďujú hlasy určené pre republikánov demokratom.

21.10 Angela Merkelová rieši gender

K americkým voľbám sa vyjadrila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá vidí vo víťazstve Clintonovej ďalší krok k zrovnoprávneniu mužov a žien. „Viac by sme sa priblížili k rovnováhe medzi ženami a mužmi vo vedúcich pozíciách.“ Uvidíme, či sa dnes dočkáme ešte banálnejšieho výroku k americkým voľbám, než sa podaril nemeckej kancelárke.

20.50 Trumpovci sa starajú o rozruch aj počas volieb

Syn republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa zverejnil dnes na internete svoj vyplnený hlasovací lístok, čím zrejme porušil platné volebné zákony štátu New York. Eric Trump zverejnil na sociálnej sieti Twitter fotografiu svojho hlasovacieho lístka, na ktorom označil meno svojho otca. Záber komentoval slovami: „Je to neuveriteľná česť hlasovať za môjho otca. Urobí skvelú prácu v prospech USA.“
Tento príspevok bol neskôr z Trumpovho twitterového účtu vymazaný. Zákon štátu New York z roku 1890 zakazuje voličom, aby ukazovali svoje vyplnené hlasovacie lístky iným osobám. Federálny sudca len minulý týždeň rozhodol, že uvedené obmedzenie sa vzťahuje aj na sociálne siete. 

20.30 Pavol Demeš o tom, aký volebný výsledok si želá:

"Želám si, aby dnes vyhrala Hillary Clinton. V hre je mier, pokojné hľadanie východísk z mnohých kríz a predvídateľnosť v medzinárodných vzťahoch." 

20.20 Politológ Ľuboš Kubín: Tieto voľby sú plebiscitom

"Súčasný americký volebný proces nám ukázal, že viac ako voľby prezidenta pozorujeme plebiscit o zachovaní spoločensko-politického status quo v Amerike. Pod status qou myslím udržanie dominantnej roly Millsovej mocenskej elity  pozostávajúcej z ekonomických korporácií, politického vedenia a armády, ktorú najvernejšie reprezentuje Hillary Clintonová. Ukazuje sa, že z politického okolia sú do politického systému vysielané významné korekčné signály o zlyhávaní amerických elít na viacerých úrovniach. Pociťuje to čoraz viac Američanov. 

Týchto nálad v spoločnosti sa artikulačne chopil politický outsider Donald Trump a postavil to ako ústredný bod svojej kampane. Akokoľvek skončia tieto plebiscitné voľby, Amerika sa zmení pravdepodobne viac ako po útokoch na dvojičky 11. septembra 2001. Bude to mať dosah nielen na domácu americkú politiku, ale aj na preformátovanie medzinárodných vzťahov, a to aj v prípade, ak vyhrá Hillary Cintonová."

19.50 Julian Assange z WikiLeaks dnes obhajoval zverejnenie Clintonovej e-mailov

Zakladateľ webovej stránky WikiLeaks Julian Assange obhajoval dnes zverejnenie e-mailov z prostredia kampane americkej prezidentskej kandidátky Hillary Clintonovej, ku ktorým sa dostali hackeri. Vo vyhlásení zdôraznil, že sa nesnažil ovplyvniť voľby v USA, išlo podľa neho o dokumenty dôležité pre verejnosť.

K otázke, prečo organizácia WikiLeaks nezverejnila žiadne dokumenty o volebnej kampani republikána Donalda Trumpa alebo iných uchádzačov, Assange napísal: „Nemôžeme zverejniť niečo, čo nemáme. Dosiaľ sme nedostali žiadne informácie o volebnej kampani Donalda Trumpa,“ citovala ho agentúra DPA.
„WikiLeaks je naďalej oddaná zverejňovaniu informácií, ktoré informujú verejnosť, aj keď mnohí, najmä tí, ktorí sú pri moci, by to radšej nevideli,“ dodal Assage, ktorý už štyri roky žije v azyle na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne.

19.30 Voliči rozhodujú aj o marihuane či kondómoch

Americkí voliči dnes nevolia iba prezidenta či kongresmanov a senátorov, ale v niektorých štátoch musia odpovedať aj na dosť pozoruhodné otázky. V Kalifornii, Arizone a Nevade sa rozhoduje, či marihuana bude legalizovaná, v Kalifornii dnes voliči dokonca hlasujú aj o tom, či pornoherci musia alebo nemusia počas nakrúcania nosiť kondómy. Amerika je jednoducho krajinou neobmedzených možností aj vo volebný deň.

19.10 Hillary Clintonová jasne zvíťazila na ostrove Guam

Ide skôr o kuriozitu, ale Hillary Clintonová dnes s prevahou zvíťazila na americkom ostrove Guam. Tamojšie hlasovanie má síce len neoficiálny charakter, no za uplynulých vyše 30 rokov spoľahlivo „predpovedalo“ výsledky prezidentských volieb na celoamerickej úrovni, informovali noviny USA Today. Za Clintonovú hlasovalo na Guame viac ako 32 000 ľudí, teda 71,63 percenta voličov. Jej súpera, republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa, podporilo 24,16 percenta zúčastnených. Viac ako štyri percentá voličov hlasovali za socialistického aktivistu Emidia Soltysika. 

Účastníci neoficiálneho hlasovania na Guame sú americkými občanmi. Keďže však toto nezačlenené územie USA nemá zastúpenie v Zbore voliteľov, tamojšie hlasy sa do oficiálnych výsledkov nezarátavajú.
     

18.45 Juraj Šúst, predseda Spoločenstva Ladislava Hanusa, odpovedá na otázku, koho by dnes v USA volil:

„Nemám svojho favorita. Moje dojmy sú, že obom kandidátom chýba základný rešpekt a úcta k človeku. Trump sa za to nehanbí, naopak, považuje to za svoju cnosť, Clintonová to uhladeným vystupovaním maskuje, ale aj vďaka Wikileaks to nedokáže zakryť. Tieto voľby som bližšie nesledoval, naozaj neviem, čo je v tejto situácii lepšie tolerovať.“ 

18.30 Martin Hanus o Trumpových plachých voličoch

„Donald Trump v časoch zlých predvolebných prieskumov nahováral sebe aj svojim prívržencom, že v skutočnosti tvoria väčšinu, len časť z jeho voličov sa k nemu nechce otvorene prihlásiť. Naozaj má však Trump signifikantný podiel voličov, ktorí pri telefonických prieskumoch pred osobou prieskumníka svoju preferenciu zataja?

O odpoveď, ako je to s teóriou plachého Trumpovho voliča (Američania tomu hovoria „shy Trump theory“) sa pokúsil prieskum, ktorý si dal spraviť magazín Politico. Teória sa testovala na dvoch skupinách respondentov, jedna skupina odpovedala v klasickom telefónnom, druhá v internetovom prieskume. Naozaj sa ukázalo, že vzdelanejší Trumpovi voliči majú tendenciu sa v telefonickom prieskume nepriznať. Celkovo sa však ukázalo, že tento efekt je zanedbateľný. To pre Trumpa nie je dobrá správa, no aj tak má dnes šancu vyhrať.

Vzhľadom na to, ako sa v posledných dňoch scrvkával Clintonovej náskok, tak po zohľadnení štatistických odchýlok prieskumov možno podľa renomovaného volebného analytika Nata Silvera rátať s tromi volebnými scenármi: s jasným víťazstvom Clintonovej, s tesným víťazstvom Clintonovej alebo s tesným víťaztsvom Trumpa.“

18.00 Vladimír Palko o tom, aký volebný výsledok si želá

O želaní sa ťažko dá hovoriť, keďže kandidáti sú takí, akí sú. V Američanoch cítim niečo, čo som za svojho života nezažil. Nechcú len obvyklú zámenu demokratického prezidenta za republikánskeho. V primárkach už voliči odmietli tú doterajšiu Republikánsku stranu a teraz zrejme odmietnu Demokratickú stranu. Odmietajú mocenský duopol. Preto Trump vyhrá.

17.40 Volí sa aj do Kongresu

V USA sa dnes okrem celounijných prezidentských volieb konajú v niektorých štátoch aj voľby do Senátu a Snemovne reprezentantov. Podľa prieskumov to zatiaľ vyzerá tak, že v oboch komorách Kongresu by spolu s novozískanými kreslami mohli obhájiť väčšinu republikáni. V Senáte sa črtá väčšina o jedno kreslo v počte 51 k 49, pričom oproti predvolebnému stavu by si mali demokrati polepšiť o 3 kreslá. V Snemovni reprezentantov sa črtá nový stav 225 k 190 s 20 zatiaľ tesnými výsledkami (predvolebný stav je 246 k 186 v prospech republikánov).

17.10 Náš bloger Juraj Kríž píše z Ameriky: 

„Prehra vo voľbách by bola najväčším premrhaním času, energie a peňazí v mojom živote!“ tak to povedal Trump na včerajšom prevolebnom zhromaždení v meste Henderson, štát Nevada. Kandidát republikánov (GOP) tiež poukázal na skutočnosť, že taký raketový úspech za posledný rok sa nepodarilo dosiahnuť nikomu v modernej americkej politike, preto sa zapíše do histórie, bez ohľadu na volebný výsledok.

Treba však poznamenať, že optimistický kandidát, ktorý si je istý volebným úspechom, podobné vyjadrenia deň pred voľbami nezverejňuje...
Nech už bude výsledok dnešných volieb akýkoľvek, Trump zotrvá pravdepodobne v americkej politike aj po 8. novembri. Podarilo sa mu okolo seba sústrediť tábor nabudených priaznivcov a vytvoriť populistickú platformu v Republikánskej strane. V tomto svetle sa tak jeho vyhlásenie z Nevady dá vnímať ako záujem pôsobiť v americkej politike aj po 8. novembri, nadviazať na predošlé úspechy a posilniť svoju voličskú bázu. „Deň po voľbách sa začne v GOP občianska vojna,“ povedal konzervatívny komentátor Charles Krauthammer. V prípade neúspechu sa Trump, ktorý je za vysoké clá, proti imigrantom a za prehodnotenie amerických záväzkov v rámci NATO dostane do konfliktu s faktickým lídrom strany, šéfom Snemovne reprezentantov Paul Ryanom a konzervatívnou post-reaganovskou frakciou v strane.

16.25 Komentár libertariána Toma Woodsa k americkým voľbám

Zaujímavý komentár k voľbám napísal americký libertarián Tom Woods (na Slovensku pred šiestimi rokmi vyšiel preklad jeho knihy Ako Katolícka cirkev budovala západnú civilizáciu). Woods vo voľbách nepodporil nikoho, ale má pochopenie pre nespokojnosť más s establišmentom. V komentári kritizuje predovšetkým médiá, ktoré hľadajú všetky chyby na Trumpovi, ale neboli ich schopné vidieť napr. na Georgovi W. Bushovi. Nesúhlasí s nálepkovaním Trumpových podporovateľov a s prorokovaním hrozieb, aké údajne reprezentuje. „Nacionalizmus, fašizmus, autoritarianizmus... akoby čokoľvek z toho bolo podstatne iné od stavu, aký tu máme už dnes.“

Woods ako človek, ktorý roky presadzuje obmedzenie moci prebujnelého štátu, čo by podľa neho malo patriť medzi priority amerických republikánov, je sklamaný aj z Trumpa. Podľa neho je zosobnením obrovskej a pochopiteľnej revolty obyčajných ľudí, ale je príliš konvenčný a nepredstavuje žiadnu zmenu systému. „Jeho tím je vtip. Zmena Ameriky vyžaduje zapojenie Rudyho Giulianiho, Bena Carsona, Chrisa Christieho a Newta Gingricha? Choďte s tým niekam.“ Trump podľa Woodsa len ukazuje na svojich odporcov (demokratov a ich podporovateľov), ktorých viní zo všetkého zlého, ale systém chce v podstate zachovať.

„Ak niekto prevezme úrad a iba zastaví bombardovanie, vráti do americkej zahraničnej politiky diplomaciu a upustí (aspoň v nejakej miere) od zasahovania do vnútorných záležitostí, budem úplne spokojný,“ píše Woods. „Spraví to tak Trump? Neviem. Určite je pri ňom veľa dôvodov na znepokojenie. Hillaryine zámery poznám a sú úplne hrozné.“

Podľa Woodsa štátny aparát iba prehlbuje ideologické rozdelenia medzi ľuďmi, lebo sa snaží všetkým nanútiť jeden systém. Odkazom volieb pre neho je, že najlepšie by bolo nechať rôznych ľudí kráčať po svojich cestách.

16.15  Martin Leidenfrost o tom, aký volebný výsledok si želá:

„Neželám si nič, pretože nepokladám za voliteľnú Hillary ani Trumpa. Vo voľbe medzi vypočítateľným a nevypočítateľným zlom niet pre mňa menšieho zla. Clintonová je zlá a skorumpovaná: mráz mi behá chrbtom, keď ju počujem hovoriť o potrate ako „health care issue“ – ako keby bolo tehotenstvo chorobou, navyše Clintonovci poberajú peniaze presne od tých síl, ktorých moc treba zlomiť, nie stupňovať: Goldman Sachs, Katar...

Trump je zase zlý a narušený: isteže vo svojich vulgárnych eskapádach vysloví nejednu pravdu, takže katastrofálne zlyhanie Ameriky na Blízkom východe hodnotí absolútne správne. Dalo by sa dúfať, že si bude rozumieť s Putinom a vo svete bude viac mieru. Proti tomu však hovorí Trumpova nekontrolovaná a narušená osobnosť.“

16.10  Náš bloger Juraj Kríž hlási z Ameriky vysokú účasť hispánskych voličov: 

„Ak sa víťazom dnešných volieb stane Hillary Clinton, bude to najmä vďaka hispánskym voličom. Icb volebná účasť v niektorých častiach Floridy, Severnej Karolíny, Arizony alebo Colorada je oproti minulosti viac ako dvojnásobná. „Latinos“ tak môžu výrazným spôsobom prehovoriť do podoby USA na ďalšie desaťročia, keď prekreslia ich demografickú, sociologickú a politickú mapu.

Všeobecne sa predpokladá, že Hispánci budú hromadne hlasovať za Clinton, a ak hlasovanie prevážia v jej prospech, v takom prípade bude Trump do smrti preklínať svoje výroky o vybudovaní „Great Wall“ s Mexikom alebo meno Alicia Machado, bývalej kráľovnej krásy, ktorá Trumpa obvnila z vyhrážok a ponižovania. Komentátor CNN trefne poznamenal, že tieto štáty by sa po novom mali premenovať na „La Florida“ alebo „Carolina del Norte“!

16.00 Daniel Pastirčák o tom, koho by si viac želal za amerického prezidenta:

„Želám si, aby do amerických volieb vstúpil agent FBI a celé voľby zablokoval. Zdá sa mi veľmi nešťastné, že krajina ako Amerika sa musí rozhodovať medzi takýmito kandidátmi. 

No ak si mám vybrať, dal by som, i keď so zaťatými zubami, hlas Hillary. Hillary je podľa mnohých indícií tiež nešťastná voľba, Trump je však voľbou nevypočítateľného, nekontrolovateľného a bezuzdného šialenstva.“

15.30 Nemecký denník FAZ o Trumpenlande

Jan-Werner Müller, profesor politológie na univerzite v Princetone, pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung okrem iného opisuje, prečo sa tak spolarizovala americká politika. Jednak je to dané volebným systémom, v rámci ktorého si republikáni aj demokrati podľa vzájomnej džentlmenskej dohody upravujú volebné okrsky v jednotlivých štátoch tak, aby v nich jedna či druhá strana mala čo najväčšiu prevahu. To však vedie k tomu, že sa v oboch táboroch presadzujú kandidáti s radikálnejšou ideologickou rétorikou. 

Müller však hovorí ešte o jednej vážnejšej zmene: spoločenská mobilita v dnešných USA je zreteľne nižšia než v mnohých európskych štátoch. Nič také ako americký sen už vlastne neexistuje, a to je vlastne hlavný zdroj úzkosti Trumpových voličov. Nie je to žiaden proletariát, naopak, jeho voliči patria skôr k lepšie zarábajúcim a žijú najmä v tých regiónoch, ktoré nie sú postihnuté negatívnymi následkami obchodných dohôd a kde je len nízka etnická rôznorodosť. Lenže práve v týchto regiónoch „Trumpistanu“ mnohí ľudia cítia, že ich deťom sa bude vodiť horšie než im samotným. Navyše mnohí z Trumpových voličov poberajú štátnu podporu a neželajú si jej skresávanie. Lenže libertárianske vedenie republikánov má na to dlhodobo celkom iný názor.

Jan-Werner Müller tiež upozorňuje, čo bola príčina vzostupu Bernieho Sandersa, ktorý v demokratických primárkach ohrozil Clintonovú: ide o nespokojnosť hnutia „millennials“, tých, ktorí sa narodili po roku 1980, ktorí naplno zažili finančnú krízu, nočnú moru neistých džobov, vysoké dlhy pre razantne rastúce študijné poplatky. Podľa prieskumov až 49 percent Američanov, ktorí majú menej než 30 rokov, pokladajú socializmus za dobrý systém, to isté si myslí 46 percent ich rovesníkov o kapitalizme.

Aj v takomto mentálnom rozpoložení rozhoduje dnešná Amerika o budúcom prezidentovi.

14.45  Rektor Kolégia Antona Neuwirtha Martin Luterán o amerických voľbách:

„Tieto voľby sú katastrofálnou výpoveďou o stave americkej politiky. Verím však, že aj z nich môže vyjsť niečo dobré. Napríklad prebudenie tých zdravších častí americkej spoločnosti k návratu ku koreňom americkej demokracie. Keď sa už otcovia zakladatelia musia prevracať v hrobe, možno to ich „ducha“ vyženie späť do verejného priestoru. Amerika ho dnes potrebuje ako soľ!“

14.30

Hillary Clintonová, kandidátka Demokratickej strany na úrad prezidenta USA, odovzdala svoj hlas v dnešných voľbách vo svojej rodnej prímestskej obci Chappaqua, štát New York. Pri návšteve volebnej miestnosti ju sprevádzal jej manžel a bývalý americký prezident Bill Clinton.

13.15

V troch malých horských osadách (Dixville Notch, Hart's Location a Millsfield) v štáte New Hampshire, kde sa voliť začalo už o polnoci miestneho času, zvíťazil Donald Trump. Hilary Clintonovú porazil v pomere 32 ku 25 hlasov.

Štáty, v ktorých sa rozhodne

Američania si dnes volia nového prezidenta. O výsledku volieb sa rozhodne v nerozhodných štátoch, takzvaných „battleground states“, kde nemajú jasnú väčšinu ani republikáni, ani demokrati. V tohtoročných voľbách sa napínavý súboj očakáva v týchto pätnástich štátoch. 

ARIZONA

Voliči v štáte známom Veľkým kaňonom nehlasovali za demokrata od roku 1996. Vtedy sa im páčil Bill Clinton, potom prešli na dlhé roky na stranu republikánskych prezidentov. Predvolebné prieskumy naznačovali tesný súboj. 

COLORADO

Colorado je jedným z najznámejších štátov prezliekajúcich kabáty. V posledných rokoch sa však ustálilo a dvakrát hlasovalo za demokrata Baracka Obamu. Ak by si dnes zvolilo Hillary Clintonovú, tak by to bolo po prvý raz za posledných 100 rokov, čo Colorado trikrát po sebe hlasovalo za tú istú stranu. Spočiatku sa zdalo, že Colorado je jednoznačne za Clintonovú, v posledných dňoch kampane jej však prieskumy dávali len tesný náskok. 

FLORIDA

Slnečný štát priťahuje azda v každých voľbách najväčšiu pozornosť. Florida je jednak nerozhodná a jednak má vysoký počet voliteľov, až 29. Clintonová aj Trump tam preto strávili značný čas svojej predvolebnej kampane. Všeobecne sa hovorí, že kto nevyhrá na Floride, nevyhrá voľby.

GEORGIA 

Georgia naposledy hlasovala za demokratického kandidáta v roku 1992, a to za Billa Clintona. Teraz tam však podľa prieskumov verejnej mienky vedie republikán len veľmi tesne. 

IOWA

Tento štát v predošlých dvoch voľbách hlasoval za demokrata Baracka Obamu. Tento rok tam ale podľa prieskumov s pohodlným náskokom vedie republikán. Za Donaldom Trumpom totiž stoja najmä belošskí voliči a Iowa je na 90 percent belošská.

MICHIGAN

Priemyselný štát na brehu rovnomenného jazera nevolil republikána od roku 1988. Tento rok sa však v primárkach postavil za demokrata Bernieho Sandersa. Nominantkou Demokratickej strany na prezidenta sa síce napokon nestal on, ale Clintonová: demokratom to po desaťročiach dáva nádej na víťazstvo. 

NEVADA

Tomuto štátu sa od roku 1992 vždy podarilo tipovať víťaza volieb. Respektíve vždy hlasoval za toho, kto sa napokon aj stal prezidentom – v rokoch 1992 a 1996 za demokrata Billa Clintona, v rokoch 2000 a 2004 za republikána Georgea W. Busha a v rokoch 2008 a 2012 za demokrata Baracka Obamu. Teraz tam v predvolebných prieskumoch tesne viedol Donald Trump.

NEW HAMPSHIRE

Tento malý štát je tradične demokratický, ale podľa posledných prieskumov tam teraz majú demokrati len tesný náskok.

NOVÉ MEXIKO

Barack Obama tu dvakrát zvíťazil s dvojciferným náskokom. Hillary Clintonová preto tomuto štátu nevenovala veľkú pozornosť. Naopak, Donald Trump sa snažil získať tento štát na svoju stranu. V Novom Mexiku zrejme získa z celonárodného hľadiska vyšší počet hlasov aj tretí kandidát – libertarián Gary Johnson, ktorý bol dvakrát jeho guvernérom.

SEVERNÁ KAROLÍNA

Tento štát bol pre oboch kandidátov v predvolebnej kampani jednou z najčastejších zastávok. Voliči tam väčšinou volia republikánov, no v roku 2008 si ich získal demokrat Obama. Demografické zmeny v štáte dávajú demokratom nádej aj teraz. 

OHIO

Hoci Ohio dvakrát hlasovalo za prezidenta Baracka Obamu, teraz tam v predvolebných prieskumoch víťazil republikán Donald Trump. 

PENSYLVÁNIA

V posledných šiestich voľbách volila kandidáta Demokratickej strany. Dnes tam však žije silná belošská pracujúca a stredná trieda, čo sú všeobecne voliči Donalda Trumpa. 

UTAH

Tento štát nevolil demokrata od roku 1964 a pravdepodobne tak neurobí ani dnes. Môže sa však stať jediným štátom, kde dnes nezvíťazí ani Clintonová, ani Trump, ale nezávislý kandidát Evan McMullin. 

VIRGÍNIA

Virgínia je tradične demokratická a Clintonová tam mala počas kampane spoľahlivý náskok. Krátko pred voľbami sa tam však Trump na ňu dotiahol a Clintonová tam rýchlo ešte v nedeľu zašla. Či to pomohlo, uvidí sa dnes. 

WISCONSIN

Tento štát je rodiskom Republikánskej strany, ale nehlasoval za ňu od roku 1984. Donald Trump sa to v kampani snažil zmeniť.

Zdroj: TASR
 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame