Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. september 2016

Ježiš mal ženu! Vlastne nie, papyrus je podvod, ale to vám nepovieme

Naše médiá pred štyrmi rokmi vo veľkom hlásili, že Ježiš mal manželku. Teraz potichu a skôr okrajovo – ak vôbec – spomenuli, že všetko je inak.
Ježiš mal ženu! Vlastne nie, papyrus je podvod, ale to vám nepovieme

Dohady o Ježišovej rodine či dokonca manželke boli vždy lákavým námetom pre spisovateľov, režisérov či historických bádateľov. A asi aj falšovateľov a podvodníkov. 

Všetko sa ale malo ujasniť v roku 2012, keď sa obajvil kúsok papyrusu označovaný ako Evanjelium Ježišovej manželky. Fragment veľký ako náš občiansky preukaz obsahoval v koptčine vetu „Ježiš im povedal, moja manželka“. Dôveryhodnosť mu dodala profesorka Karen Kingová z Harvardu, ktorá ho vyhlásia za pravý.

Médiá vtedy túto zvesť ohlasovali zvučnými titulkami. Na pripomenutie:

2012 - Ježiš mal manželku!

Papyrus tvrdí, že Ježiš mal ženu, hlásal 19. septembra 2012 spravodajský server sme.sk. Článok vyšiel v plnom rozsahu na druhý deň aj v printovom vydaní SME, na strane 17 s titulkom: Ježiš im povedal: Moja žena. 

Portál čas.sk to videl jasne titulkom: Prastarý papyrus priniesol šok: Ježiš Kristus mal manželku! Podobne server aktuality.sk: Foto: Objavený papyrus - Ježiš Kristus mal manželku!

Web pluska.sk písal: Šokujúce odhalenie prastarého papyrusu: Ježiš bol ženatý! Téme sa venoval aj print, Plus 7 dní ju uviedol titulkom Ježišova pani. 

Portál topky.sk tiež videl veci prevratne, keď písal: Revolúcia v kresťanstve: Ježiš mal vraj manželku, bola ňou táto žena!

Už v tom čase, teda na jeseň 2012, sa začali objavovať pochybnosti o pravosti zvitku. V prvom rade, vedci neboli za jedno s profesorkou Kingovou a objavili sa takí, čo fragmentu od začiatku neverili. Pochybnosti tiež vyvolávali aj ďalšie fakty, napríklad motív vlastníka, ktorý zostal v anonymite.

2014: Pochybností pribúda

Nejasnosti o pravosti papyrusu časom silneli. Druhá vlna textov o náleze prišla v roku 2014. Americký výskumník Christian Askeland vyhlásil, že papyrus bol napísaný v nárečí, ktoré však neexistovalo v dobe, z ktorej bol datovaný.

Navyše, začalo sa hovoriť aj o ďalších chybách v texte. Napríklad, že slovo „moja“ bolo napísané verzálkami. Teológ Leo Depuydt upozornil, že nikdy nevidel použitie verzálok v koptskom texte. O týchto nezrovnalostiach písali aj svetové médiá, napríklad Washington Post. Treba však priznať, že aj niektoré naše médiá si všimli novú vlnu pochybností o papyuruse a pred dvomi rokmi sa o tom zmienili. 

No našli sa aj opačné prípady. Televízia Markíza priniesla práve v roku 2014 reportáž, podľa ktorej „americkí vedci najnovšie potvrdili, že nejde o moderný falzifikát“. 

Profesorka Karen Kingová drží fragment papyrusu zo 4. storočia, ktorý obsahuje slová: Ježiš im povedal: Moja žena. (Foto: TASR/AP)

Inzercia

2016 - Papyrus je zrejme falzifikát

Skutočný zlom nastal až toto leto. Americký magazín The Atlantic uverejnil v júni veľkú reportáž o pôvode Evanjelia Ježišovej manželky. Reportér Ariel Sabar pátral po stopách vlastníkov papyrusu a v pozadí celého príbehu odhalil človeka s pochybným profilom, ktorý sa priznal k falšovaniu vlastníctva dokumentov papyrusu.

Dokonca sama profesorka Kingová sa po zverejnení reportáže vyjadrila, že ide asi ozaj o falzifikát. (U nás o tom dobre a prehľadne napísal historik a bloger Andrej Zeman začiatkom septembra na blogu Denníka N)

A na čo sa zmohli naše médiá?

Ak by ste čakali rovnakú razanciu ako pri zvestovaní Evanjelia Ježišovej manželky spred štyroch rokov, budete sklamaní. Spravodajské portály sa zmohli len na publikovanie agentúrnych správ z TASR a SITA. 

 

Otitulkovali ich takto: 

Papyrus, ktorý mal byť dôkazom, že Ježiš bol ženatý, je zrejme falzifikát (tvnoviny.sk)

Mal Ježiš manželku? Papyrus je zrejme falzifikát (SITA/Webnoviny.sk)

Pravda o dôkaze zo života Ježiša, ktorý mal zatriasť celou cirkvou: Odborníci poznajú verdikt! (topky.sk)

Veľkú námahu si nedali ani v sme.sk, ktoré pred štyrmi rokmi venovalo téme plnohodnotný článok. Teraz zverejnili stručnú správu TASR s titulkom Papyrus dokazoval, že Ježiš mal ženu. Zrejme to bol falzifikát

Denník N mal na svojom blogu spomínaný text historika Andreja Zemana. 

Zaujímavý je aj dvojaký prístup pri dôvere k faktom. Kým väčšina médií pri titulkoch v roku 2012 oznamovala Ježišovu manželku ako fakt, teraz neuvádzajú s rovnakou razantnosťou, že je to podvrh. Dôkazom sú slovíčka zrejme skoro v každom titulku z tohto leta. 

Odporúčame