Ak by sa voľby do parlamentu konali v prvej polovici novembra, vyhralo by ich Progresívne Slovensko s 22,6 percentami hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre portál 360tka.sk.
Ide o ďalší prieskum, ktorý ukazuje pokles vládneho Smeru. Strana Roberta Fica by skončila druhá, volilo by ju 21,9 percenta opýtaných. Oproti poslednému prieskumu Focusu v septembri je to pokles o 1,4 percentuálneho bodu. Progresívci stúpli o pol bodu.

S veľkým odstupom je na treťom mieste koaličný Hlas so ziskom 13,3 percenta, čo je o pol bodu viac ako v septembri. Stúpa aj mimoparlamentná Republika, ktorá by dosiahla 8,6 percenta, čo predstavuje nárast o 0,7 percentuálneho bodu.
Do parlamentu by sa ešte dostali SaS a KDH. Obidve strany si polepšili. Liberáli narástli o 1,1 percentuálneho bodu. Kresťanskí demokrati zaznamenali mierny rast o 0,2 bodu.
Tesne pred bránami Národnej rady zostala Maďarská aliancia aj Demokrati. Obidve strany stratili zhodne po 0,4 percentuálneho bodu.
Výraznejší prepad zaznamenala koaličná SNS, ktorá klesla o viac ako jeden percentuálny bod.
Podľa rozdelenia mandátov v parlamente by mali Smer a Hlas spolu 66 kresiel. Koalíciu by dokázali zložiť s pomocou Republiky. V takom prípade by mali 82 poslancov.
Prieskum meral aj známkovanie vlády. Výbornú známku, teda jednotku by Ficovmu kabinetu dalo len 2,8 percenta opýtaných. Podľa 13,7 percenta ľudí by vláda dostala dvojku. Ďalších 24,7 percenta by dalo trojku.
Na štvorku je vláda podľa 24,3 percenta voličov. Až 30,2 percenta respondentov si myslí, že vláda si zaslúži päťku.
Čo sa týka voličov jednotlivých strán, vládu by najlepšie ohodnotili voliči Smer, ktorí jej dali priemernú známku 2,29. Nasledujú voliči Hlasu (2,54) a SNS (2,85).
Najhoršie obstála koalícia u voličoch Demokratov (4,59), PS (4,52), hnutia Slovensko (4,49), SaS (4,38) a KDH (3,98).
Prieskum sa konal v dňoch 6. až 13. novembra na vzorke 1018 respondentov.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.