Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Ani koniec špeciálnej prokuratúry Matoviča a Šimečku nespojil

Líder PS chce ťahať za jeden povraz, no zatiaľ bez OĽaNO (reportáž z protestov)

„Toto vám neprejde,“ skandovali tisícky ľudí pred úradom vlády v reakcii na Ficov zámer zrušiť špeciálnu prokuratúru.

Líder PS chce ťahať za jeden povraz, no zatiaľ bez OĽaNO (reportáž z protestov)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

„Toto vám neprejde,“ skandovali tisícky ľudí pred úradom vlády v reakcii na Ficov zámer zrušiť špeciálnu prokuratúru.

Opozičné strany hlásia, že chcú zabrániť Robertovi Ficovi v zrušení špeciálnej prokuratúry. Zatiaľ sa im však nepodarilo dohodnúť ani na spoločnej demonštrácii.

Pred úradom vlády sa vo štvrtok o 18. hodine stretli politici z Progresívneho Slovenska, SaS a KDH. Prítomní boli aj členovia mimoparlamentnej strany Demokrati. Protestovať s politikmi prišli tisícky ľudí.

Demonštranti skandovali heslá „Fico do basy“ či „Toto vám neprejde“ a deklarovali, že prídu znovu, ak bude treba.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Necelú hodinu predtým zorganizovalo protest hnutie Igora Matoviča Slovensko (bývalé OĽaNO). Rovnako tak spravilo aj v stredu.

Matovič tvrdí, že zvyšok opozície mu na akciu pred úradom vlády zakázal prísť. Šéf PS Michal Šimečka vraví, že pozvaní boli všetci. Juraj Krúpa z SaS Matovičovi odkazuje, že je „šibnutý“.

Líder hnutia Slovensko zvolal protest pred parlament za zachovanie špeciálnej prokuratúry už druhý raz. Protestovať chce takto každý pracovný deň až do Vianoc. Na jeho akciu vo štvrtok prišli aj politici z KDH a Demokratov.

Matovič asi päťdesiatku prítomných účastníkov vyzval, aby išli aj na protest pred úrad vlády. „Choďte na tú akciu, keď tam teda my ísť nemôžeme.“

Michal Šipoš a Igor Matovič. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Šéf poslaneckého klubu Michal Šipoš verí, že na ďalších podujatiach už vystúpi opozícia spoločne. Tvrdí, že popoludní sa pýtal Progresívneho Slovenska, či môžu prísť na akciu pred úrad vlády, no dostal zamietavú odpoveď.

„Hovoril som s Martinom Dubécim, či tam môžeme prísť, no povedal mi, že dnes to chcú spraviť sami a potom sa môžeme baviť,“ vraví pre Postoj Šipoš.

Nový šéf Demokratov Jaroslav Naď tvrdí, že od pondelka nerobí nič iné, len sa snaží zjednotiť opozíciu. „Príde mi absurdné rozdeľovať sa, keď ide o spoločnú vec. Deliť to na viac protestov nemá význam.“

Politici KDH aj Demokratov boli na oboch zhromaždeniach.

Inzercia

Šimečka nevie, či Matoviča pozvú

„Teraz musíme ťahať za jeden povraz,“ vraví v prejave pred tisíckami ľudí na Námestí slobody neďaleko úradu vlády predseda progresívcov Šimečka.

Na otázku Postoja, prečo sa nedokázala opozícia zjednotiť v elementárnej veci, ako organizácia spoločnej akcie, reagoval, že pozvaní boli všetci. „Igor Matovič sa rozhodol zorganizovať vlastný protest, je to jeho právo. Tu je vítaný každý,“ povedal Šimečka.

Dostane na ďalšie akcie pozvánku aj hnutie Slovensko? Šimečka povedal, že to vyhodnotia potom.

Video: Atmosféra protestu pred úradom vlády

Juraj Krúpa z SaS priznáva, že roztrieštenosť opozície je škoda. „Ale viete, máte tu jednu stranu, ktorá sa zase rozhodne robiť sólo jazdy bez konzultácie. Matovič nevie byť súčasťou celku a bude rozbíjať aj túto opozíciu. Opýtajte sa jeho, prečo je šibnutý a nevykašle sa na tento bordel, ktorý robí.“

Chcú nám ukradnúť štát, varuje opozícia

Ficova vláda v stredu rozhodla, že špeciálna prokuratúra sa v januári zruší a všetky spisy prejdú pod generálneho prokurátora Maroša Žilinku a krajských prokurátorov.

Ľudia prišli pred úrad vlády s transparentmi, na ktorých mali heslá ako „Nebudeme ticho!“ alebo „Nechceme druhého Orbána“. Počas protestu viackrát skandovali slová „Toto vám neprejde“.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Podľa opozičných politikov hrozí, že Ficova vláda „ukradne právny štát“.

„Pýtam sa, kde je tá odborná diskusia o špeciálnej prokuratúre a špecializovanom súde, o ktorej sa hovorilo v kampani? Dnes to chcú zrušiť cez skrátené konanie,“ hovoril na pódiu šéf KDH Milan Majerský.

Milan Majerský na zhromaždení pred úradom vlády. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Neskôr rečnila aj šéfka poslaneckého klubu kresťanských demokratov Martina Holečková. Počas jej prejavu jeden zo zúčastnených kričal, nech KDH nemení so Smerom volebný systém.

„Fico sa rozhodol ukradnúť si štát pre seba a pre svojich vazalov,“ vyhlásil Ján Krupa. „Valcuje demokraciu a kradne nám slobodu a budúcnosť. Chce nastoliť autokraciu, pretože vie, aké to je, keď mu hrozí trest.“

Michal Šimečka v príhovore zdôraznil, že predsedu Smeru zaujíma iba moc a beztrestnosť pre jeho ľudí. „Na všetko ostatné kašle. Je to Orbánov recept. Nesnažia sa to ani skrývať. Trestný zákon je, akoby ho písali Bödör s Kočnerom. Nevadila im špeciálna prokuratúra, keď tam bol Kováčik. Ale teraz, keď robí svoju robotu, tak ju zrazu musia zrušiť.“

„Keď to dnes večer Robert Fico vidí, tak musí vedieť, že sa prerátal. Asi si naozaj myslel, že nás prekvapí tou brutalitou a rýchlosťou, akou rozkladá právny štát,“ vravel Šimečka.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.