Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. december 2023, 14:30

Biely dom varuje

Ak Kongres neschváli prostriedky, Ukrajine nebude z čoho pomáhať

Ak Kongres neschváli prostriedky, Ukrajine nebude z čoho pomáhať

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký minister obrany Lloyd Austin. Foto: TASR/AP

Niektorí konzervatívni republikáni ďalšiu pomoc pre Kyjev odmietajú.

„Chcem, aby bolo jasné, že bez zásahu Kongresu nám do konca roka dôjdu zdroje na nákup ďalších zbraní a vybavenia pre Ukrajinu,“ napísala riaditeľka úradu Bieleho domu pre riadenie a rozpočet (OMB) Shalanda Youngová v liste adresovanom novému predsedovi Snemovne reprezentantov Mikeovi Johnsonovi. Prerušenie toku vojenskej pomoci by znížilo bojové schopnosti ukrajinskej armády a ohrozilo jej doterajší postup a zvýšilo šance Ruska na bojové úspechy.

Americký prezident Joe Biden v októbri požiadal Kongres o uvoľnenie približne 105 miliárd dolárov v rámci bezpečnostného balíka, ktorý okrem iného obsahuje aj rozsiahlu vojenskú pomoc pre Ukrajinu a Izrael. Niektorí konzervatívni republikáni však ďalšiu pomoc pre Kyjev odmietajú a Kongres už niekoľko mesiacov čelí patovej situácii v otázke financovania amerických federálnych úradov.

Senát USA schválil v polovici novembra dočasný plán, ktorý má zabrániť zastaveniu financovania vládnych inštitúcií – takzvanému shutdownu. Ten následne odsúhlasila aj Snemovňa reprezentantov. Plán ma zaistiť financovanie niektorých federálnych úradov i agentúr do 19. januára a ďalších do druhého februára.

V liste riaditeľky Youngovej sa píše, že dovtedy by už mohlo byť neskoro a doposiaľ schválené finančné prostriedky pre Ukrajinu sa už čoskoro vyčerpajú. „Na splnenie tejto úlohy nie je k dispozícii žiaden čarovný mešec. Došli nám peniaze – a takmer už aj čas,“ napísala Youngová.

„Toto nie je problém pre budúci rok. Čas pomôcť demokratickej Ukrajine v boji proti ruskej agresii je práve teraz. Kongres musí konať,“ zdôraznila na záver.

Spojené štáty sú vôbec najväčším dodávateľom vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Dosiaľ na tento účel vyčlenili takmer 44 miliárd dolárov a opakovane prisľúbili pomáhať „tak dlho, ako to bude potrebné“. Odpor niektorých republikánov však budúce dodávky pomoci ohrozuje.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenský premiér Robert Fico, ktorého víta francúzsky prezident Emmanuel Macron pred Elyzejským palácom. V Paríži sa stretne približne 20 predstaviteľov EÚ a NATO, aby ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi vyslali posolstvo európskeho odhodlania v otázke Ukrajiny a vyvrátili naratív Kremľa, že Rusku je súdené víťazstvo vo vojne. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.