Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 14:36

Poľsko poprelo tvrdenia o rozsahu škandálu s vydávaním víz

Podľa poľských médií je za škandál zodpovedný bývalý tajomník ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk, ktorý dohliadal na vydávanie víz pre cudzincov z približne 20 krajín.

Poľský minister vnútra Mariusz Kamiński odmietol „absurdné“ tvrdenia o rozsahu údajných nezrovnalostí pri udeľovaním víz pre cudzincov. Reagoval na žiadosť Nemecka, aby poľskí predstavitelia spresnili počet víz vydaných niektorými poľskými konzulátmi v Afrike a Ázii. „Bohužiaľ, nemecká tlač sa chytila úplne absurdných tvrdení opozície o rozsahu toho, s čím máme do činenia,“ povedal Kamiński v rozhovore pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio Zet.

Poľská prokuratúra začala vyšetrovať údajné nezrovnalosti pri vydávaní pracovných víz na základe informácií médií, že výmenou za úplatky niektoré poľské konzuláty a externé spoločnosti vydávali víza ľuďom z Blízkeho východu a Afriky. Schéma sa môže týkať niekoľkých stoviek poľských pracovných víz. Podľa opozície však pochybne vydaných víz bolo asi 250-tisíc. V rámci vyšetrovania kauzy bolo minulý týždeň v Poľsku obvinených sedem ľudí, traja z nich sú vo väzbe.

Opozičné strany na čele s liberálnokonzervatívnou Občianskou platformou (PO) obvinili vládu zo spoluúčasti na systéme, v ktorom migranti po zaplatení sprostredkovateľom dostávali víza zrýchleným procesom bez riadnej kontroly. 

Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) svoju predvolebnú kampaň pred októbrovými voľbami postavila na boji proti migrácii. Na obvinenia reagovala, že opozícia problém zveličuje a zároveň naznačila, že časť problémov s migráciou pochádza z čias, keď boli pri moci dnešné opozičné strany.

Podľa poľských médií je za korupčný škandál zodpovedný bývalý tajomník poľského ministra zahraničných vecí Piotr Wawrzyk, ktorý na ministerstve dohliadal na vydávanie víz pre cudzincov z približne 20 krajín. Z funkcie rezignoval ešte 31. augusta. 

Wawrzyk bol podľa médií vo štvrtok večer hospitalizovaný v jednej z varšavských nemocníc pre zlý psychický stav. Agentúra AP s odvolaním sa na miestne médiá napísala, že sa údajne pokúsil o samovraždu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Polícia zasahuje v okrese Dunajská Streda, v odvodňovacom kanáli mali nájsť ženské telo bez známok života. Informuje o tom trnavská polícia na sociálnej sieti. Prípad si už prevzali krajskí kriminalisti. „Na miesto bol privolaný obhliadajúci lekár, ktorý nevylúčil cudzie zavinenie a nariadil vykonať pitvu," približuje polícia. (tasr)

pred 4 hodinami

Na väčšine Slovenska sa môžu tvoriť snehové jazyky a záveje. Výstrahy druhého stupňa platia pre väčšinu Košického kraja a okres Vranov nad Topľou v Prešovskom kraji. Výstrahy prvého stupňa platia pre Žilinský, Banskobystrický a Prešovský kraj a niektoré okresy Trenčianskeho kraja. Na východe treba naďalej počítať so snežením, na horách s vetrom. (shmú, tasr)

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

pred 6 hodinami

Snaha zvýšiť podiel opakovane použiteľných obalov môže viesť k vyššej ekologickej záťaži. Opakovateľne použiteľné obaly musia byť z odolného materiálu, aby viacnásobné použitie zvládli. V prípade ak ide o obaly potravín, tie musia zároveň spĺňať hygienické štandardy. Teda musia sa nielen opätovne zvážať k producentom, ale aj následne čistiť a umývať. To sú náklady na palivá, energie a vodu. Viac v texte Erika Potockého.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.