ZAHRANIČIE: Atentátnik na Jána Pavla II. je na slobode

Atentátnik Jána Pavla II. Mehmet Ali Agca je po skoro tridsiatich rokoch na slobode, informoval magazín Time. Útočník na hlavu Katolíckej cirkvi teraz zjavne túži po publicite. Chce natočiť film a napísať román. Sám sa Agca pomenoval ako Kristus večný a pre médiá povedal: „Hlásam koniec sveta. Každý človek v tomto storočí zomrie.“

Dnes 52-ročný muž má v pláne napísať knihu a natočiť film. Podľa denníka Independent má množstvo ponúk od vydavateľstiev. Čaká preto na najvýhodnejšie podmienky. Tiež sa chystá navštíviť hrobku Jána Pavla II. a vyjadril túžbu stretnúť sa s Benedektom XVI.

Atentát na pápeža nebol Agcov prvý prečin. Už ako veľmi mladý pôsobil v ultranacionalistickej skupine mládežníckej organizácie Strany národnej akcie v Turecku. V roku 1979 zavraždil ľavicového novinára Abdiho Ipekçiho, za čo bol odsúdený. Ešte pred výkonom trestu však ušiel a ukrýval sa v Stredomorí. V roku 1981 spáchal útok na Jána Pavla II.

Atentátnik z dodnes nejasných dôvodov postrelil pápeža na Vatikánskom Svätopeterskom námestí. Pápež bol vážne zranený, Agca zasiahol jeho brucho a obe ruky. Následne bol zatknutý a odvezený do tureckej väznice. Tam ho neskôr pápež sám navštívil a odpustil mu. Tiež vyzval veriacich, aby sa za neho modlili.

Miroslava Komorová
Foto: Flickr.com

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo