Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. máj 2016

Česko oslávilo 700. výročie narodenia kráľa Karola IV.

Česká historiografia tradične označuje Karla IV. pre jeho zásluhy o rozvoj českého štátu titulom Otec vlasti. 

V Českej republike vyvrcholili oslavy 700. výročia narodenia českého kráľa a rímskeho cisára Karola IV. Po celej krajine sa dnes pri tejto príležitosti konalo množstvo spomienkových podujatí, informovala Česká televízia.

Karol IV. bol českým kráľom v rokoch 1346–1378 a dodnes patrí medzi najznámejších a najuznávanejších českých panovníkov. Tamojšia historiografia ho pre jeho zásluhy o rozvoj českého štátu tradične označuje titulom Otec vlasti. 

Okrem iného sa zaslúžil o založenie pražskej Karlovej univerzity, ktorá dodnes nesie jeho meno, o stavbu kamenného Karlovho mostu v Prahe a o výstavbu hradu Karlštejn. 

Jedným z vrcholov dnešných osláv bola bohoslužba v pražskej Katedrále svätého Víta, na ktorej vystúpil s príhovorom český prezident Miloš Zeman. Medzi účastníkmi bol aj lichtenštajnský dedičný princ Alois, luxemburský vojvoda Henrich I. a monacké knieža Albert II. Omšu slúžil pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. 

V spojitosti s oslavami budú vo Vladislavskej sále Pražského hradu od nedele na dva týždne vystavené pre verejnosť české korunovačné klenoty vrátane svätováclavskej koruny.  

Stovky ľudí zavítali dnes na hrad Karlštejn asi 30 kilometrov juhozápadne od Prahy, medziiným aj český premiér Bohuslav Sobotka a bavorský premiér Horst Seehofer s rodinami. Obaja politici dnes okrem toho mali otvoriť česko-bavorskú výstavu venovanú Karlovi IV. vo Valdštejnskej jazdiarni v Prahe, ktorá sa začína v nedeľu.  

V pražských Letenských sadoch dnes večer vrcholí koncertom dlhodobý projekt s názvom "Karel je King", ktorý pripravil Český rozhlas. V rámci akcie, ktorú má sprevádzať veľkolepá svetelná a laserová šou, vystúpia viaceré známe kapely a diskdžokeji.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.