Robert Fico
Smer nepôjde do vlády so stranou, ktorá bude žiadať vystúpenie z NATO a EÚ

Foto: TASR/Jakub Kotian
Na argument, že Republika má takúto požiadavku na svojej stránke, odpovedal, že ho nezaujíma, čo majú strany „popísané“.
Smer nebude po voľbách spolupracovať s niekým, kto by žiadal vystúpenie z Európskej únie a NATO. Uviedol to šéf strany Robert Fico v relácii V politike na TA3.
Na argument moderátora, že Republika má takúto požiadavku na svojej stránke, odpovedal, že ho nezaujíma, čo majú strany „popísané“. „Dôležité je to, čo bude v programovom vyhlásení vlády,“ hovorí.
„Ak by nám do programového vyhlásenia vlády niekto chcel napísať, že poďme vystúpiť z EÚ, tak to dovidenia, to nebude fungovať. Ja dnes nebudem nikoho vylučovať zo spolupráce, ale máme jasnú zahraničnopolitickú orientáciu a jasné piliere, na ktorých staviame našu politiku," povedal.
Základom stabilnej vlády v budúcnosti by podľa Fica mala byť spolupráca Smeru a Hlasu.
„Vždy sú silné vyhlásenia pred parlamentnými voľbami, realita je iná,“ povedal o stranách, ktoré odmietajú ísť do vlády s jeho stranou.
Smer chce predstaviť kandidátku okolo 20. júna. Hlavnou témou strany v kampani bude zastavenie zdražovania.
Líder SaS Richard Sulík súhlasí s tým, že spolupráca po parlamentných voľbách bude závisieť aj od vládneho programu a výsledku volieb. „Strany majú popísane kadečo," skonštatoval. Povolebnú spoluprácu so Smerom však vylúčil.
Do volieb sa treba podľa Sulíka riadne pripraviť. Chce sa zamerať najmä na zdravotníctvo, školstvo a energetiku. Avizoval, že od utorka začnú predstavovať program.
Smer sa chce v predvolebnej kampani sústrediť okrem iného na témy zdražovania a udržania životnej úrovne. „Chceme predovšetkým upokojiť spoločnosť," doplnil Fico. Kandidátnu listinu plánuje predstaviť asi 20. júna.
Fico kritizuje kampaň NATO
Expremiér zároveň skritizoval mediálnu kampaň, ktorú má podľa jeho slov na Slovensku organizovať NATO. Tvrdí, že cieľom kampane je zvýšiť počet Slovákov, ktorí podporujú vojenskú pomoc Ukrajine.
„Ostro protestujem, aby NATO vstupovalo do predvolebnej kampane, že chce za na peniaze NATO ovplyvňovať voličov, ktorí sú najmä voličmi opozície," vyhlásil. Smer je podľa neho proti dodávaniu akýchkoľvek zbraní.
Šéf SaS reagoval, že kampaň sa nepáči ani jemu. Zároveň zdôraznil, že nesúhlasí so zastavením dodávok zbraní na Ukrajinu. „Som za mier, za ukončenie vojny, ja som tiež za to, aby to bolo čím skôr, ale vidím nad horizont toaletnej misy, že keď len tak zastavíte dodávky zbraní, tak to neskončí mierom," doplnil.
Rázsochy sú fiasko Hegera, tvrdí Sulík
Poslanci sa rozprávali aj o možnej podpore programového vyhlásenia vlády odborníkov Fico zopakoval, že Smer-SD ho nepodporí. Označil ho za nič nehovoriaci dokument. „Ak by prišiel Ódor a povedal, že chcú rokovať o zdražovaní, o stave v zdravotníctve, o tom, ako majú vyzerať verejné financie, o hypotekárnych úveroch, a dajú tieto návrhy, tak podporíme," skonštatoval. Kabinet Ľudovíta Ódora skritizoval za nečinnosť.
SaS podľa jej predsedu vyslovenie dôvery vláde podporí. „Hlavným dôvodom je, že len čo vláda dostane od parlamentu dôveru, má parlament na tú vládu aj dosah, napríklad vie odvolať ministra, keď pochybí," doplnil. Sulík nesúhlasí s tým, že by súčasný kabinet nič nerobil. „Sú tam tri dni aj s cestou," uviedol.
Diskutujúci načrtli aj tému rozhodnutia vlády nestavať nemocnicu na bratislavských Rázsochách z prostriedkov plánu obnovy. Sulík v tejto veci povedal, že opakovane upozorňoval, že sa to do stanoveného termínu nestihne. „Je to veľké fiasko Eduarda Hegera," podotkol.
Fico reagoval, že zodpovednosť nesú aj ostatní členovia bývalej vládnej koalície. Nový kabinet by mal podľa jeho slov v tejto veci začať rokovanie so zástupcami Európskej komisie.
Dnes treba vedieť
„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?
Cholery je vo svete čoraz viac, varuje WHO
V roku 2022 bolo vo svete hlásených približne 470-tisíc prípadov cholery, rok predtým 220-tisíc. Ochorenie zaznamenali v 44 krajinách, čo je o deväť viac ako predošlý rok.
Baerbocková nechce, aby iné krajiny posielali migrantov do Nemecka
Šéfka nemeckej diplomacie uviedla, že spolupracuje s ministerkou vnútra Nancy Faeserovou na tom, aby sa „zohľadnili nemecké záujmy“.
Súhrn víkendových udalostí:
- Šéf OĽaNO zverejnil údajné správy Sulíka s Haščákom.
- Pochod Bratislava za život apeloval na zmenu potratového zákona.
- Fico podá žalobu na prezidentku Čaputovú.
- Simulované študentské voľby ovládlo PS.
- Ukrajinci pri Verbovom prelomili ruské línie.
- Ďalšia loď s ukrajinským obilím dorazila do Turecka.
- Ozbrojenci v Kosove zastrelili policajta, neskôr ich obkľúčili.
- Arménsky premiér naznačil odklon od Ruska.
Sulíkova komunikácia s Haščákom
Šéf Penty nepoprel správy so Sulíkom, žiada políciu, aby konala
„S človekom, ktorý mu dal miliónovú, pravdepodobne korupčnú ponuku, nielenže nevyrazil dvere a nenahlásil ho na polícii, ale údajne s ním zobchodoval vybrané súkromné správy,“ komentoval Haščák Matovičovu tlačovku.
Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.
Iniciatíva Nie v mojom kroji odmieta politikov s fašistickým pozadím
Politici s fašistickým pozadím podľa iniciatívy skrývajú nebezpečné názory za vyhýbavé odpovede, úsmevy, saká a ľudové kroje.
Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú začiatkom októbra
Na rokovaniach v španielskej Granade sa zúčastnia aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel.
„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?
Ukrajina môže vyvážať obilie do iných krajín cez Poľsko, povedal Duda
Poľský prezident zároveň obhajoval nedávne rozhodnutie svojej vlády pokračovať v zákaze predaja ukrajinského obilia na poľskom trhu.