Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. 04. 2016, 13:55

Ohrozené leto? Islamisti chcú vraj útočiť na európskych plážach

„Plánujú teror na našich prázdninových plážach!“ hlásia nemecké noviny.
Ohrozené leto? Islamisti chcú vraj útočiť na európskych plážach

Africkí plážoví predavači. Údajne ich chce ISIS zneužiť na terorizmus. (Foto: Flickr.com/Dave Collier)

(Aktualizované 15:00) Nemecký denník Bild dnes informuje o tom, že islamskí teroristi plánujú v lete útočiť na plážach v európskych letoviskách, najmä v Španielsku, Taliansku a Francúzsku.

O tejto hrozbe sa podľa denníka dozvedela nemecká tajná služba BND od svojich talianskych kolegov. Pričom talianski tajní majú informácie o teroristických plánoch zo zdrojov v Afrike.

Teroristi vraj plánujú útočiť priamo na plážach ako predavači zmrzliny či suvenírov. Výbušniny môžu tiež ukryť do piesku pod ležadlá.

„Išlo by o úplne nový rozmer teroru. Pláže sa nedajú ochrániť,“ cituje Bild vysokopostaveného funkcionára nemeckých bezpečnostných služieb.

Talianske tajné služby podľa Corriere della Sera zase neoficiálne tvrdia, že takúto hrozbu neregistrujú. Môže však ísť aj o taktiku, keďže nikto si zrejme neželá ohrozenie cestovného ruchu pred začiatkom sezóny. Takisto nemecké úrady zatiaľ nevydali žiadne varovania pred dovolenkou v Stredomorí. 

Stopy v Afrike?

Denník Il Giornale však píše, že dnešná správa Bildu potvrdzuje ich vlastné odhalenia z minulého týždňa. Il Giornale vtedy písali o existencii výcvikových táborov ISIS v Senegale, kde džihádisti podľa zistení novín cvičia plážových predajcov pre Taliansko. V Taliansku ich volajú „vu' cumprà“, sú to Afričania, ktorí otravujú dovolenkárov na pláži a ponúkajú rôzny tovar.

„Muži z Kalifátu sú medzi nami, trénujú pár kilometrov od niektorých rezortov,“ povedal talianskym novinám policajný šéf Seck Pouye z mestečka Saly v Senegale. Saly leží 80 kilometrov od Dakaru a bývalo jedným z turistických klenotov Senegalu. Teraz po turistoch niet ani stopy, píše Il Gironale.

„Chcú udrieť na talianskych, španielskych a francúzskych plážach,“ pokračuje policajt Pouye s tým, že džihádisti chcú využiť zradikalizovaných plážových predavačov, ktorí majú legálne doklady na prácu a cestu do Európy.Letovisko Jesolo pri Benátkach je rajom pre nemeckých turistov, obľúbené je aj medzi Slovákmi. (Flickr.com/sommerhitz)

Taliani sa už hnevajú

Guvernér regiónu Veneto Luca Zaia žiada vládu, aby sa jasne vyjadrila k informáciám denníka Bild. Guvernérovi nestačí neoficiálne vyjadrenie z prostredia talianskych tajných služieb, že takúto hrozbu neregistrujú.

„Príde mi to hanebné a škandalózne odbiť to len takouto správou a ignorovať tak dôsledky, ktoré z toho vyplývajú na verejnú mienku a tiež katastrofálne následky, ktoré to môže mať na ekonomiku celej krajiny,“ vyjadril sa pre Corriere della Sera Zaia.

Podobný názor má aj starosta známeho letoviska Jesolo Valerio Zoggi. „Takéto poplachy na začiatku dovolenkovej sezóny sú ako bumerang pre oblasti, ako je naša, kde prichádzajú tisíce turistov práve z Nemecka. Môže to mať vážne dôsleky nielen pre ekonomiku mesta, ale aj celého Jadranu,“ povedal.

Teror na pláži v Stredomorí sa odohral minulý rok. V tuniskom letovisku Sousse zavraždil ozbrojený muž 38 ľudí, z toho 30 Britov. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Odporúčame