Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. marec 2023, 21:46

Rodičovstvo zahraničných homosexuálnych párov

Poslanci zaviazali Slovensko uznať ho. Za bola aj Záborská

Poslanci zaviazali Slovensko uznať ho. Za bola aj Záborská

Foto – TASR/AP

KDH kritizuje hlasovanie poslancov európskeho výboru NR SR, na základe ktorého by Slovensko malo uznávať cezhraničné rodičovstvo aj párov rovnakého pohlavia. Proti prijatiu nariadenia bolo pritom Karasovo ministerstvo spravodlivosti.

Minulý týždeň v stredu 15. marca schválil výbor Národnej rady pre európske záležitosti nariadenie Rady o právomoci, rozhodnom práve, uznávaní rozhodnutí a prijímaní verejných listín vo veciach rodičovstva a o zavedení európskeho osvedčenia o rodičovstve.

Cieľom nariadenia je zabezpečiť, aby sa rodičovstvo preukázané v jednej krajine Európskej únie uznávalo vo všetkých členských štátoch. A to aj v prípade homosexuálnych párov s deťmi.

V realite to znamená, že ak v nejakej krajine EÚ uznávajú párom rovnakého pohlavia rodičovské práva, malo by to takémuto páru zaručiť aj Slovensko, kde nie sú uzákonené registrované partnerstvá, homosexuálne manželstvá ani adopcie detí párov rovnakého pohlavia.

Situácia pre slovenské LGBTI páry s deťmi sa však nijako nezmení, schválené nariadenie ju nerieši.

Na prípad upozornil Denník N. Podľa predsedníčky európskeho parlamentného výboru Vladimíry Marcinkovej z SaS po schválení nariadenia poslancami výboru o ňom už nebude rozhodovať plénum Národnej rady. Na ťahu je už Európska komisia a následne vlády členských štátov. Odobrenie nariadenia poslancami zaväzuje slovenskú vládu dokument podporiť.

Na európskom výbore hlasovali za nariadenie takmer všetci prítomní poslanci okrem Milana Mazureka z Republiky. Nariadenie podporila aj predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská, Romana Tabák, brat Borisa Kollára Ľudovít Goga zo Sme rodina či Peter Kmec z Hlasu.

Pritom ministerstvo spravodlivosti pod vedením Viliama Karasa navrhovalo výborom schválený dokument odmietnuť.

V predbežnom stanovisku k danému nariadeniu ministerstvo uvádza, že „sa nedá očakávať, že by v rámci negociácií došlo k takým zmenám, ktoré by návrh nariadenia učinili pre SR prijateľným“, a preto momentálne Slovensko nemá záujem o harmonizáciu pravidiel v oblasti uznávania rodičovstva na úrovni Európskej únie.

Inzercia

KDH hrozí zmenou matky na „rodiča 1“

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie žiada poslancov európskeho výboru o vysvetlenie, prečo v tejto otázke odignorovali stanovisko ministerstva a nechávajú Úniu zasahovať do výlučných právomocí členských štátov.

Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann hovorí, že schválené nariadenie má veľké medzery a prináša vážne riziká. „Okrem iného by sa zaviedlo tzv. európske osvedčenie o rodičovstve, kde by sa rodičia neuvádzali ako otec a mama, ale ako prvý rodič a druhý rodič,“ píše na sociálnej sieti.

Návrh Komisie podľa Lexmann zároveň uznáva cezhraničné rodičovstvo bez ohľadu na to, ako bolo dieťa počaté či narodené a bez ohľadu na formu rodiny dieťaťa. 

„Takáto úprava doslova otvára dvere pre legalizáciu vo väčšine krajín nezákonnej praxe tzv. náhradného materstva. Dieťa sa tak stáva subjektom komerčného kontraktu, čo je v absolútnom rozpore s ľudskou dôstojnosťou,“ tvrdí europoslankyňa.

Komisia podľa jej slov zašla „opäť priďaleko“, keďže rodinné právo je v plnej právomoci členských štátov Únie. Priznáva, že je potrebné riešiť otázky právnej istoty nadobúdania občianstva či cestovných dokumentov, navrhuje však používať také nástroje, ktoré plne rešpektujú národné kompetencie a neohrozujú najlepší záujem dieťaťa.

Schválené nariadenie možno zmeniť len prijatím nového. Parlamentný výbor by o ňom musel znova hlasovať, na čo však jeho predsedníčka Marcinková nevidí dôvod, keďže drvivá väčšina poslancov ho podporila.

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.