Dvaja Briti zahynuli na Ukrajine, keď pomáhali s evakuáciou obyvateľov
Dvojica sa „pokúšala zachrániť staršiu ženu zo Soledaru, keď ich auto zasiahla delostrelecká paľba“, oznámila rodina jedného z nich.
Dvaja britskí dobrovoľní humanitárni pracovníci, ktorí boli posledné týždne nezvestní na Ukrajine, zahynuli podľa vyhlásení svojich príbuzných, keď sa snažili pomáhať pri evakuácii obyvateľom Soledaru v Doneckej oblasti. TASR o tom informuje na základe správy AFP.
Dvojica Britov - 47-ročný Andrew Bagshaw a 28-ročný Chris Parry - sa „pokúšala zachrániť staršiu ženu zo Soledaru, keď ich auto zasiahla delostrelecká paľba“, oznámila Bagshawova rodina. Bagshaw bol vedeckým pracovníkom v oblasti genetiky, pričom na Ukrajine pôsobil ako dobrovoľník od apríla.
„Andrew nezištne podstupoval mnohé osobné riziká a zachránil veľa životov; ľúbime ho a sme naozaj veľmi hrdí na to, čo robil,“ uviedla jeho rodina, ktorá zároveň apelovala na všetky civilizované krajiny, aby vojnu na Ukrajine zastavili a Ukrajincom pomohli zbaviť sa agresora. Bagshawove telesné pozostatky budú prevezené na Nový Zéland, kde žil so svojou rodinou.
Parryho prácu na Ukrajine vyzdvihla jeho rodina v samostatnom vyhlásení, ktoré zverejnilo aj britské ministerstvo zahraničných vecí. "Na jeho nezištné odhodlanie pomáhať starým, mladým a znevýhodneným ľuďom, sme my aj jeho širšia rodina nesmierne hrdí," uviedla vo vyhlásení. Príbuzní opísali Parryho ako "starostlivého syna, skvelého brata a pre mnohých najlepšieho priateľa". Pred cestou na Ukrajinu pracoval ako softvérový inžinier.
Na Ukrajinu pricestoval v marci, na začiatku ruskej invázie. „Pomáhal tým, ktorí to najviac potrebovali, pričom zachránil vyše 400 životov a mnoho opustených zvierat," uviedla rodina.
Ukrajinská polícia začiatkom januára informovala, že po dvojici Britov pátra. Podľa jej informácií mali 6. januára odísť z mesta Kramatorsk do mesta Soledar, kde práve prebiehali obzvlášť intenzívne boje. O deň neskôr boli úradom nahlásení ako nezvestní.
Obavy o ich životy ešte vzrástli po tom, ako príslušníci ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny 11. januára informovali, že našli telo jedného z nich a zároveň zverejnili fotografiu s pasmi oboch Britov, ktoré údajne objavili pri ostatkoch.
Dnes treba vedieť
Nadchádzajúce mesiace zažijeme v parlamente všeličo, lebo to bude taká voľná a veľmi divoká jazda. A tak možno prejdú aj zákony, ktoré roky nemali šancu prejsť. Napríklad ten o nedeľnom zákaze predaja. Výskumy verejnej mienky hovoria jasno - väčšina obyvateľov Slovenska je za zákaz. Takže stane sa katastrofa, keď rovnako bude hlasovať OĽaNO, SMER, fašisti, časť Sme rodina, a zákon prejde? Píše Eva Čobejová.
Organizátori zrušili cyklistické preteky Okolo Antalye, ktoré sa mali uskutočniť od 9. do 12. februára. Dôvodom boli dve silné zemetrasenia, ktoré zasiahli Turecko. (tasr)
Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB, píšu médiá
Odhalil to spis, ku ktorému mali prístup švajčiarske týždenníky, ktoré ho skúmali v národných archívoch.
Január bol z pohľadu vysokých teplôt jedným z najextrémnejších v histórii
Zaznamenaný bol napríklad najnižší počet mrazivých dní za posledné roky.
V pondelok predpoludním evidovalo ministerstvo vnútra 95 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Celkovo bolo pre snehovú kalamitu vyhlásených 111 mimoriadnych situácií, z ktorých už 16 odvolali. „Vyhlásené boli v Žilinskom kraji, Prešovskom kraji a v jednom prípade v Banskobystrickom kraji,“ priblížili z ministerstva. (tasr)
Zemetrasenie v Turecku a silnejšie dotrasy zaznamenali aj seizmické stanice na Slovensku, potvrdil to seizmológ Kristián Csicsay z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied. Ako vysvetlil, vzhľadom na komplikovanú geológiu v oblasti, kde sa stretávajú tri litosférické dosky, dochádza k silným zemetraseniam. (tasr)
Český prezident Miloš Zeman pricestuje v pondelok popoludní na rozlúčkovú návštevu Slovenska. Trvať by mala tri dni. Počas nej sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, s exprezidentmi či s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom. (tasr)
Poľský minister obrany Blaszczak
Budeme mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe
Poľskú armádu v súčasnosti tvorí približne 164-tisíc vojakov, pričom vlani ju posilnilo rekordných 13 745 ľudí. Je to najviac od zrušenia brannej povinnosti v roku 2008.
Ruská štátna jadrová spoločnosť Rosatom uviedla, že zemetrasenie nepoškodilo tureckú jadrovú elektráreň Akkuyu, ktorá je v súčasnosti vo výstavbe a ruská spoločnosť ju má na starosti. „Boli tu cítiť otrasy s magnitúdou tri... naši špecialisti však neodhalili žiadne poškodenie zariadení, stavebných konštrukcií či žeriavov,“ uviedla Anastasija Zotejevová, predstaviteľka Rosatomu. (tasr)
Zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu, si vyžiadalo viac než 1300 obetí na životoch. Počet obetí naďalej stúpa. Viaceré obete našli pod betónovými podlahami zrútených budov. (ap)