Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2023, 20:17

Predčasné voľby

Bývalá koalícia sa dohodla na 30. septembri, súhlasila aj s podmienkou OĽaNO

Bývalá koalícia sa dohodla na 30. septembri, súhlasila aj s podmienkou OĽaNO

Foto: TASR/Jakub Kotian

Podľa premiéra návrh na zmenu ústavy podporia OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí aj Občiansko-demokratická platforma.

Strany bývalej koalície v nedeľu večer rokovali na úrade vlády o termíne predčasných volieb. Podľa dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera aj šéfa SaS Richarda Sulíka našli lídri zhodu na 30. septembri.

„Členovia bývalej koalície sa dohodli, že voľby budú 30. septembra. Dohoda je aj na pozmeňujúcom návrhu,“ potvrdil premiér Eduard Heger. Podľa návrhu na zmenu ústavy bude môcť parlament skrátiť volebné obdobie uznesením, ktoré podporí najmenej 90 poslancov.

Skorší termín nebol v hre

Zmena ústavy by mala byť prijatá na parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína v utorok.

Heger doplnil, že návrh má podporu 90 poslancov zo strán OĽaNO, Sme rodina, SaS, Za ľudí aj z Občiansko-demokratickej platformy. Verí, že ďalšie rokovania už nebudú potrebné.

„Dohodli sme sa na pozmeňovacom návrhu k ústave, ktorý napíše Mária Kolíková a pošle kolegom, a už by sme to mali nejako ukončiť,“ povedal Sulík a dodal, že skorší termín volieb nebol v hre.

Exministerka spravodlivosti uviedla, že v dokumente, ktorý pripraví, bude okrem predčasných volieb len jedna téma, a to volebný systém. Išlo o podmienku Igora Matoviča, ktorý chce, aby sa v parlamente mohol meniť volebný systém 90 poslancami. Doteraz to bolo možné 76 hlasmi.

Inzercia

Líder OĽaNO minulý týždeň vyjadril obavy, že po voľbách by mohli Smer, Hlas a Republika zmeniť volebný systém.

Za ľudí neuspeli

Naopak, požiadavka strany Za ľudí prijatá nebola. Poslanec Juraj Šeliga žiadal, aby bola v ústave zakotvená ochrana Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu. Šeligovu iniciatívu podporoval aj Eduard Heger.

S návrhom nesúhlasila Sme rodina. Napriek tomu však Za ľudí predčasné voľby podporia.

„Nebudeme preto blokovať otázku predčasných volieb,“ povedal Šeliga s tým, že podajú v tejto veci pozmeňujúci návrh. 

Na rokovaniach sa nezúčastnili zástupcovia Sme rodina. Sulík si nemyslí, že by išlo o bojkot. „Ako som pochopil, tak oni už majú jasnú pozíciu. Povedali, že súhlasia s dátumom volieb,“ uviedol.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Šéf SaS Richard Sulík vníma septembrový termín volieb ako kompromisné riešenie. Povedal, že SaS nemala podmienku vo veci termínu. „My vieme žiť s júnovým aj so septembrovým termínom,“ uviedol Sulík.

pred 3 hodinami

Poľsko oznámilo prudké zvýšenie výdavkov na obranu. Premiér Mateusz Morawiecki pritom povedal, že krajina sa potrebuje rýchlejšie vyzbrojiť v dôsledku ruskej vojny na Ukrajine. Rozpočet krajiny na obranu tak bude tento rok predstavovať 4 % HDP. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.