Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2022, 13:03

Energetická kríza

Riešenie prijaté na energetickom summite je pre nás neprijateľné, vyhlásil Heger

Riešenie prijaté na energetickom summite je pre nás neprijateľné, vyhlásil Heger

FOTO TASR – Jakub Kotian

„Odkázal som všetkým, ktorí od nás nakúpili lacnú elektrinu a dnes nám ju chcú draho predávať, aby sa s nami podelili. Buď nám pošlete časť toho profitu, alebo vám my nepošleme elektrinu,“ vysvetlil predseda vlády.

„Riešenie prijaté na mimoriadnom summite energetických ministrov EÚ je pre Slovensko nedostatočné,“ uviedol premiér Eduard Heger v diskusii RTVS Sobotné dialógy. Ak sa nenájde riešenie vhodné aj pre nás, Slovensko podľa predsedu vlády bude musieť obmedziť export elektriny. „Máme však možnosť dohodnúť sa s Nemeckom, kam väčšina nášho exportu smeruje, aby sa s nami podelilo o príjmy zo zdanenia výrobcov energií,“ dodal.

„Odkázal som všetkým, ktorí od nás nakúpili lacnú elektrinu a dnes nám ju chcú draho predávať, aby sa s nami podelili. Buď nám pošlete časť toho profitu, alebo vám my nepošleme elektrinu. V parlamente už máme schválený plán B a môžeme ho kedykoľvek aktivovať,“ priblížil Heger ďalší postup.

Tento odkaz bol podľa predsedu vlády aj obsahom jeho telefonátu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Zároveň máme podľa neho nevyčerpané eurofondy a chceme ich použiť na kompenzáciu pre firmy, o tom teraz rokujeme s Európskou komisiou.

Čítajte tiež

Premiér prisľúbil, že v pomoci ohrozeným skupinám chce vláda pokračovať. Avizoval pomoc aj pre priemysel s tým, že vláda nedopustí, aby slovenská ekonomika skolabovala.

Inzercia

„Dôchodcom sme dali 750 miliónov eur tento rok. Zvýšili sme prídavky na dieťa priemerne o 30 až 50 eur na mesiac. Chceme pretransformovať krúžkovné na hotovosť, čo bude spolu mesačne o zhruba 170 eur viac od nového roka,“ vysvetlil.

Pre ľudí, ktorých sa ceny energií dotknú takým spôsobom, že to zo svojho príjmu nebudú zvládať budeme pomáhať adresne. Konkrétny spôsob zatiaľ nemáme definitívne pripravený, ale zvolíme taký, ktorý bude pre ľudí administratívne čo najjednoduchší.

Čítajte tiež

Pomoc firmám bude vychádzať zo zastropovania ceny elektriny a plynu. A tu musíme podľa predsedu vlády počkať na to, ako dopadnú dohody s Európskou komisiou. Tam chce rovnako využiť núdzový plán, že ako krajina budeme musieť zastaviť export elektriny, ak sa inak s partnermi v EÚ nedohodneme.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred hodinou

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

pred 3 hodinami

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nepredstavil návrh k požiadavkám lekárov na pondelkovom Výbore Národnej rady pre zdravotníctvo. Nebol uznášaniaschopný. Avizoval, že ho predstaví na utorkovom zasadnutí výboru. (tasr)

pred 4 hodinami

Choroba opičích kiahní bude v angličtine premenovaná z „monkeypox“ na „mpox“, oznámila Svetová zdravotnícka organizácia. Dôvodom tohto kroku je snaha vyhnúť sa stigmatizácii. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.