Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2022, 10:47

Kandidát na ministra školstva

Nástupcom Gröhlinga by mal byť bývalý šéf združenia katolíckych škôl Horecký

Nástupcom Gröhlinga by mal byť bývalý šéf združenia katolíckych škôl Horecký

Ján Horecký. TASR/Jakub Kotian

Informáciu priniesol portál Aktuality. Premiér Eduard Heger už nového kandidáta ponúkol prezidentke, meno však nekonkretizoval.

Premiér Eduard Heger ponúkol v pondelok popoludní prezidentke Zuzane Čaputovej na uvoľnený post ministra školstva. Pre TASR to potvrdil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Termín vymenovania nového ministra školstva ešte nie je stanovený,“ priblížil Strižinec. To, že meno kandidáta na post šéfa rezortu školstva odovzdal prezidentke premiér, potvrdila aj premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Gröhlingov náhradník

Meno náhradníka Branislava Gröhlinga nekonkretizovali. Podľa portálu Aktuality by však mal byť novým ministrom pedagóg a bývalý šéf združenia katolíckych škôl Ján Horecký, ktorý v súčasnoti pôsobí ako manažér u zriaďovateľa súkromných škôl Felix.

Podľa TV Markíza bol Horecký pôvodne oslovený s ponukou zastávať funkciu štátneho tajomníka a ministrom mal byť riaditeľ cirkevnej školy v Trebišove Slavomír Partila, ktorého meno sa spomínalo minulý týždeň.

Predseda parlamentu Boris Kollár na Konzervatívnom summite povedal, že jeho podmienkou pri výbere nového ministra je, aby to bol konzervatívne orientovaný odborník.

Po odchode SaS z vlády zostal post ministra školstva neobsadený. Riadením rezortu je nateraz dočasne poverený premiér.

Kto je Ján Horecký?

Bývalý predseda združenia katolíckych škôl je v kresťanských kruhoch dlhodobo aktívny. Bol učiteľom matematiky na Gymnáziu Vaziviva v Bratislave či na Spojenej škole Tilgnerova v Bratislave a dlho fungoval na riadiacich pozíciach v školách.

Na Gymnáziu Juraja Hronca riadil medzinárodný projekt International Baccalaureate. Potom pôsobil aj ako riaditeľ Spojenej školy sv. Františka z Assisi v Bratislave.

Inzercia

Horecký zastáva konzervatívne postoje. Zasadzoval sa aj proti návrhu Akčného plánu pre LGBTI ľudí.

V roku 2014 na proteste proti návrhu vyhlásil, že sa dnes v škole „vzdeláva a vychováva len to, čo je produktom vedy, kultúry alebo duchovného dedičstva overeného praxou a skúsenosťou ľudí. Nová stratégia ľudských práv, ktorá chce presadiť zákonnou cestou do spoločnosti rodovú rovnosť, je vedecký nezmysel,“ citovala Horeckého Markíza.

Denník N informoval aj o obvinení, ktoré mal na krku Horecký. Obvinili ho z trestného činu všeobecného ohrozenia po tom, ako v roku 2015 usmrtil padnutý strom žiaka na škole sv. Františka z Assisi v Bratislave. Horecký bol v tom čase riaditeľom školy.

Horecký bol zároveň komunálnym politikom. Pôsobil ako mestský poslanec v Karlovej Vsi. V roku 2014 kandidoval za širokú koalíciu KDH, Most-Híd, Sieť, SaS, SDKÚ-DS, SZ. O štyri roky neskôr kandidoval ako nezávislý.

Združenie katolíckych škôl pod jeho vedením sa nezapojilo do štrajku v roku 2012. Organizácia to vysvetľovala tým, že štrajk pred voľbami je zbytočným populistickým krokom, píše Denník N.

„Neželáme si, aby práve učitelia zavádzali do spoločnosti tento deštruktívny prvok – štrajkovať tesne pred voľbami v snahe vymôcť si pre seba aspoň krátkodobý prospech.“ Učitelia by mali byť „nositeľmi ducha a vnášať do spoločnosti pozitívne kultúrne a morálne vzorce správania“, uviedol v tom čase Horecký.

Dnes treba vedieť

pred 10 minútami

Futbalisti Brazílie zvíťazili v zápase G-skupiny majstrovstiev sveta v Katare nad Švajčiarskom 1 : 0 a zaistili si postup do osemfinále. Jediný gól v stretnutí zaznamenal v 83. minúte Casemiro. Brazílčania natiahli svoju sériu bez prehry v skupinovej fáze MS na sedemnásť zápasov. (tasr)

pred 13 minútami

Prieskum Ipsosu

Voľby by vyhral Hlas pred Smerom. KDH stúplo, SaS naďalej klesá

Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo osem strán.

pred hodinou

Francúzsky futbalista Karim Benzema sa na majstrovstvách sveta v Katare možno vráti k svojej reprezentácii. Útočníka vyradilo tesne pred začiatkom svetového šampionátu zranenie stehna, no podľa španielskych médií postupuje liečba rýchlejšie, než sa predpokladalo. (tasr)

pred 2 hodinami

Turecko bude v utorok v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu uviedol, že schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne, avšak obe krajiny musia podniknúť potrebné kroky. (tasr)

pred 3 hodinami

Bezpečnostná služba Ukrajiny začala vyšetrovať ďalšie dve kauzy spojené s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou, ktorá donedávna podliehala Moskovskému patriarchátu. Oba prípady súvisia s nálezom propagandistických materiálov, ktoré „popierajú existenciu ukrajinského ľudu, jeho jazyka, ako aj práva Ukrajiny na štátnosť“. Tieto písomnosti sa našli počas razie v seminári a eparchii patriacej pod Moskovský patriarchát na juhozápade Ukrajiny. (tasr)

pred 3 hodinami

Futbalisti Ghany zvíťazili vo svojom druhom zápase na MS v Katare nad Kórejskou republikou 3 : 2. Po prehre s Portugalskom, ktoré ich v úvodnom dueli H-skupiny zdolalo taktiež 3 : 2, si pripísali prvé víťazstvo na turnaji. Kórejčania si značne skomplikovali cestu za postupom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.