Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2022, 11:19

Rokovania nepriniesli posun

Bez SaS bude vláda nefunkčná, tvrdí Heger. Matovič svoj odchod odmieta

Bez SaS bude vláda nefunkčná, tvrdí Heger. Matovič svoj odchod odmieta

Foto: TASR/Martin Baumann

Lídri sa dohodli na ďalšom stretnutí, ktoré bude budúci týždeň.

Rokovania lídrov pôvodnej koalície nepriniesli žiadny posun. Stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik sa tak skončilo bez výsledku. 

Predstavitelia štyroch strán sa však dohodli na ďalšom stretnutí, ktoré by sa malo uskutočniť budúci týždeň. 

Sulík nevidel kompromis

Šéf SaS Richard Sulík po stretnutí uviedol, že nič z toho, čo bolo povedané, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS. Liberáli rátajú s tým, že minister financií Igor Matovič neodstúpi z funkcie a ministri SaS po vypršaní ultimáta podajú demisiu a vládu opustia.

„Ide o to, akým chaotickým, zničujúcim spôsobom funguje naša vláda,“ podotkol Sulík s tým, že ich postoj nemá nič spoločné s osobnými spormi. Matovič je podľa neho osobne zodpovedný za množstvo nesprávnych krokov vlády. SaS sa na tom podľa slov Sulíka nechce podieľať.

Zopakovali, že ak Matovič ostane vo vláde, opustí ju SaS. Na piatkovom rokovaní nenadobudol pocit, že by sa niečo malo meniť.

„Neviem si predstaviť, že sa vrátime do vlády, ktorej členom by bol Igor Matovič,“ poznamenal šéf SaS. Podľa neho nepadol na stretnutí návrh, aby z vlády odišiel spoločne s Matovičom.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že každá strana si na stretnutí povedala svoj postoj k situácii. Rokovania môžu podľa jeho slov smerovať „kamkoľvek“.

Podľa strany Za ľudí musia politici v prvom rade hľadať riešenia ako pomôcť ľuďom, nie ako sa čo najrýchlejšie zbaviť zodpovednosti za krajinu.

„Veríme, že rokovania budú pokračovať  aj napriek ultimátu strany SaS a Igor Matovič a Richard Sulík si nájdu k sebe cestu. Pretože opúšťať Slovensko v najťažšom čase a prestrieť červený koberec Smeru a jeho klonom je zbabelosť," uviedli.

Premiér Eduard Heger podľa nich predostrel na rokovaní viaceré konštruktívne návrhy na zmenu pravidiel fungovania koalície

Heger stále verí v dohodu

Pred novinárov sa postavili aj predstavitelia OĽaNO. Premiér Eduard Heger vyhlásil, že bez SaS bude vláda nefunkčná a nebude mať v parlamente väčšinu.

Heger apeloval na stabilitu a nájdenie riešení, ako zostať jednotní. Uviedol tiež, že všetky štyri strany sa v piatok zhodli, že pri schvaľovaní tzv. rodinného balíčka nebola porušená koaličná zmluva. 

„Bez SaS bude moja vláda nefunkčná, v parlamentne nebude mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu, uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom Slovenska v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol premiér.

Inzercia

Podčiarkol dôležitosť uvedomenia si toho, že Slovensko a svet zažívajú bezprecedentnú krízu. „Ak na niečo nie je čas, nie je čas na destabilizáciu. Ak na niečo je čas, je čas na stabilitu a spoluprácu,“ zdôraznil. Možnosť predčasných volieb si nepripúšťa.

Poďakoval sa za dôstojnú diskusiu na piatkovom rokovaní. Verí, že s partnermi nájdu spôsob, ako pokračovať. Heger pripomenul, že pri vstupe do spolupráce sa koaliční partneri zaviazali koaličnou zmluvou a potvrdili, že si nebudú robiť navzájom personálnu politiku.

Uviedol tiež, že na stretnutí si vyjasnili pojmy, napríklad že SaS nepoužila veto pri Matovičovom rodinnom balíčku a nikde nepovedala, že ak bude schválený v parlamente aj po vete prezidentky, tak z koalície odídu. „Takéto nič konkrétne nezaznelo,“ vyhlásil.

Môžete sa spoľahnúť, že 1. septembra budem ministrom, vraví Matovič

Líder OĽaNO Igor Matovič odmietol aj po rokovaní svoj odchod z vlády. „Môžete sa spoľahnúť, že 1. septembra budem ministrom financií,“ uviedol. Richardovi Sulíkovi na stretnutí povedal, že voči nemu necíti nenávisť. 

Matovič opätovne odmietol argumenty SaS, pre ktoré by mal z postu odstúpiť. Nesúhlasí s ich stanoviskom týkajúcim sa prorodinného balíka a ani s vyjadreniami o rozvrate verejných financií.

Na otázku, či si vie predstaviť za nejakých okolností svoj odchod z funkcie, odpovedal tým, že ustúpil už pred rokom pri požiadavke na odchod z postu premiéra, a pripomenul vtedajší prísľub lídra SaS Richarda Sulíka o jeho odchode z postu ministra hospodárstva. Nepožaduje to však od neho.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš deklaroval podporu klubu premiérovi i Matovičovi. SaS opätovne vyzval, aby urobila krok späť, a pripomenul jej predvolebné i povolebné sľuby koalície. Šéf klubu hovoril aj o snahe zachovať štvorkoalíciu.

Piatkové stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik zvolalo hnutie OĽaNO. Vo štvrtok jeho predsedníctvo a poslanci vyhlásili, že ich líder Igor Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS a ich stanovisko je nemenné.

„Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽaNO

Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií. „Je to čas, keď je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie,“ dodalo.

SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada vypracovanie novej. Jej požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Ak sa jej požiadavky nenaplnia do konca augusta, ministri za SaS chcú podať demisiu.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen pricestuje v utorok na oficiálnu návštevu Slovenska. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou budú okrem iného rokovať o bezpečnostnej situácii či o riešeniach energetickej a klimatickej krízy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.