Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 15:43

Odborári sa s vládou nedohodli

O platoch zdravotníkov sa bude rokovať opäť v pondelok

O platoch zdravotníkov sa bude rokovať opäť v pondelok

Foto - TASR

Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia na dnešnom stretnutí nedostali.

Po jeho skončení to oznámil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Potvrdil, že došlo k dohode na jednej z ôsmich požiadaviek lekárov. Na jeseň by sa tak malo zrušiť zdaňovanie vzdelávania lekárov.

Rysujú sa dve cesty

Visolajský ozrejmil, že spolu s premiérom Eduardom Hegerom, ministrom financií Igorom Matovičom aj ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským prebrali všetky požiadavky lekárskych odborárov. „Prvý pozitívny výsledok je v tom, že sme sa na jednej dohodli. A to je zrušenie zdaňovania vzdelávania lekárov, ktoré je diskriminačné," povedal.

Pri ostatných požiadavkách podľa jeho slov odborári žiadali písomnú zábezpeku, že budú plnené. „Na túto písomnú zábezpeku plnenia požiadaviek čakáme do najbližšieho stretnutia."  

V súvislosti so zvyšovaním platov nedostali podľa Visolajského žiadne konkrétne čísla či návrhy. „Zatiaľ nám bolo povedané, že sa rysujú dve cesty na splnenie tejto požiadavky, ale ministerstvo financií, zdravotníctva aj premiér si vypýtali čas na analýzu," priblížil Visolajský.

Podľa jeho slov má ísť o dva varianty v istých finančných objemoch. „Konkrétnosti nevieme, to nám bude tiež predstavené na najbližšom stretnutí," doplnil.

Inzercia

Šéf LOZ potvrdil, že odborári sa ďalšieho rokovania zúčastnia, lekári sú však podľa jeho slov aj naďalej pripravení podať výpovede. „Naše výpovede zastaví len to, keď vláda začne zlepšovať veci v zdravotníctve," doplnil.

Premiér rokovanie nekomentuje

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek rokovalo na Úrade vlády o niečo dlhšie, pretože problematika sestier je podľa jeho predsedníčky Moniky Kaveckej najvypuklejšia. „Môžem s plným vedomím a svedomím odprezentovať, že táto problematika sa rieši. A rieši sa tak, aby mzdové ohodnotenia boli motivujúce a aby sme zabezpečili dostatok personálu." Bližšie podrobnosti uviesť nechcela. "Čo nie je dohodnuté, nie je platné, ale dúfam, že v blízkej budúcnosti to bude potvrdené," skonštatovala.

Rokovania so sestrami majú podľa Kaveckej pokračovať intenzívnejšie než s lekármi. "Čiže nie len v pondelok, ale my sa tu budeme stretávať viac," priblížila s tým, že vzhľadom na rozsah problematiky na spoločných rokovaniach nedostávajú potrebný priestor. Myslí si, že dohoda by nemala padnúť neskôr než pri lekároch.

„Priebeh rokovaní nebudeme komentovať, dôležité sú pre nás až výsledky," vyhlásila po stretnutí hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková. Potvrdila, že diskusia bola konštruktívna a ďalšie stretnutie sa uskutoční na budúci týždeň.

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Počasie: Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, výnimočne búrky. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok.
Denná teplota 12 až 18, na juhu lokálne do 20 stupňov Celzia. Slabý, popoludní prevažne juhozápadný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.