Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 14:15

Trest za inváziu

Zelenskyj vyzval západné krajiny, aby zakázali vstup ruským občanom

Zelenskyj vyzval západné krajiny, aby zakázali vstup ruským občanom

Volodymyr Zelenskyj. FOTO TASR – Pavel Neubauer

Zelenskyj povedal, že Rusi by mali byť nútení „žiť vo svojom vlastnom svete, až kým nezmenia svoju filozofiu“. „Bez ohľadu na typ Rusa... nech idú do Ruska,“ dodal pre americký denník The Washington Post.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval západných lídrov, aby ruským občanom zakázali cestovať na svoje územie v rámci trestu za vojenský útok na Ukrajinu. Uviedol to v rozhovore pre americký denník The Washington Post. Kremeľ označil takýto nápad za „nerozumný“. 

Zelenskyj povedal, že Rusi by mali byť nútení „žiť vo svojom vlastnom svete, až kým nezmenia svoju filozofiu“. „Bez ohľadu na typ Rusa... nech idú do Ruska,“ dodal.

Ruskí občania podľa jeho slov tvrdia, že vojna na Ukrajine s nimi nemá nič spoločné a celá populácia za ňu nemôže niesť zodpovednosť. Zelenskyj však tvrdí opak. „Obyvatelia si vybrali túto vládu a nebojujú proti nej, nehádajú sa s ňou, nekričia na ňu,“ pokračoval.

Lídrov západných mocností zároveň vyzval na prijatie ďalších sankcií voči Rusku. Informovala o tom agentúra AFP.

"Voči tomuto teroristickému štátu aj celému ruskému jadrovému priemyslu sú potrebné nové sankcie, a to za vyvolanie hrozby jadrovej katastrofy," dodal Zelenskyj.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na tieto vyjadrenia povedal, že nie je možné, aby Rusi boli izolovaní od zvyšku sveta. Zároveň nastolil otázku, či by Európa mala naďalej podporovať Zelenského.

„Iracionálnosť jeho myslenia je v tomto prípade mimo škály... Dá sa to vnímať len mimoriadne negatívne. Akýkoľvek pokus o izoláciu Ruska alebo Rusov je proces, ktorý nemá perspektívu,“ uviedol Peskov.

Inzercia

Dodal, že Európa si skôr či neskôr „začne klásť otázku, či Zelenskyj robí všetko správne a či by jej občania mali platiť za jeho rozmary“.

Väčšina Rusov chce mier s Ukrajinou, ale aj útok na Kyjev

Väčšina Rusov si želá mier s Ukrajinou, ukázal prieskum zverejnený v utorok ruskými médiami. Informoval o tom aj portál britskej stanice Sky News.

Z prieskumu vyplýva, že 65 percent Rusov by podporilo mierovú dohodu s Ukrajinou, keby ju ruský prezident Vladimir Putin navrhol. Prieskum Ruskej sociologickej agentúry však ukázal aj to, že 60 percent opýtaných by schvaľovalo Putinovo rozhodnutie spustiť nový útok na Kyjev. Vo všeobecnosti je za pokračovanie konfliktu vyše polovica opýtaných Rusov.

Prieskum takisto zistil, že 59 percent Rusov je presvedčených, že takzvaná „špeciálna vojenská operácia“ trvá už príliš dlho – s takýmto hodnotením nesúhlasí 28 percent ľudí. Približne 30 percent respondentov si myslí, že vojna bude trvať aj ďalší rok.

Vojna proti Ukrajine vstúpila v utorok do 167. dňa trvania, útoky pokračujú najmä v regióne Donbas na východe Ukrajiny.

Ukrajina teraz vyzýva západných lídrov, aby prinútili Rusov „žiť vo vlastnom svete, kým nezmenia svoju filozofiu“, píše Sky News.

Dnes treba vedieť

pred 53 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.