Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. júl 2022, 17:02

Rusko

Duma schválila nové zákony, ruskú ekonomiku zmenia na vojnové hospodárstvo

Duma schválila nové zákony, ruskú ekonomiku zmenia na vojnové hospodárstvo

Ruská štátna duma. Foto: TASR/AP

Podľa prvého zákona môže štát vyžadovať od firiem, aby armáde dodávali tovar a služby. Druhý návrh dáva vláde právo regulovať pracovný čas a určovať voľné dni v podnikoch.

Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, v utorok v prvom čítaní jednomyseľne prijala návrhy dvoch zákonov na podporu vojny, ktorú vedie Rusko voči Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ako vysvetlil ruský vicepremiér Jurij Borisov, na zabezpečenie dodávok zbraní a munície je potrebné optimalizovať fungovanie vojensko-priemyselného komplexu a podnikov, ktoré s týmto komplexom spolupracujú.

Podľa Reuters tieto opatrenia v podstate zmenia ekonomiku Ruska na vojnové hospodárstvo, a to takmer 19 týždňov po začiatku invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje za „špeciálnu vojenskú operáciu“.

V jednom z dvoch návrhov zákonov, ktoré oba Štátna duma schválila jednomyseľne v prvom čítaní, sa uvádza, že štát môže počas vojenských operácií zaviesť „osobitné ekonomické opatrenia“ a vyžadovať od firiem a spoločností, aby armáde dodávali tovar a služby.

Druhým návrhom zákona sa mení a dopĺňa zákonník práce tak, aby vláda mala právo regulovať pracovný čas a určovať voľné dni v daných podnikoch.

Zamestnanci podnikov dodávajúcich tovar armáde by mohli byť nútení pracovať v noci, cez víkendy a sviatky a bez sezónnej dovolenky, dodal Reuters.

Podľa Borisova povinnosť pracovať nadčas sa nebude využívať v masovom meradle a zamestnanci dostanú náležité príplatky.

Návrh zákona zároveň ustanovuje, že právnické osoby – bez ohľadu na svoju organizačnú a právnu formu a formu vlastníctva – nesmú odmietnuť uzatváranie zmlúv v rámci verejného obstarávania alebo potrieb štátu v oblasti obrany.

Inzercia

„Práve teraz, keď krajiny kolektívneho Západu posilňujú svoju vojenskú prítomnosť na hraniciach s Ruskom, zintenzívňujú sankčný tlak, zvyšujú dodávky zbraní na Ukrajinu, je prijatie (týchto) zákonov dôležité,“ povedal Borisov zákonodarcom.

Rusko vtrhlo na Ukrajinu 24. februára, ale jeho pokus o  dobytie hlavného mesta Kyjev bol odrazený, pričom ruská armáda  utrpela veľké straty na ľuďoch i technike. Postup ruských jednotiek na východe Ukrajiny je v porovnaní s pôvodne deklarovanými plánmi pomalý – obsadenie Luhanskej oblasti ruskou armádou bolo takmer zavŕšené až minulú nedeľu.

Západ na ruskú inváziu reagoval balíkmi sankcií, zvýšil dodávky zbraní na Ukrajinu a posilnil sily NATO vo východnej Európe. Moskva všetky tieto kroky považuje za súčasť „zástupnej vojny“ Západu proti Rusku.

Návrh zákona „o zabezpečení ruských ozbrojených síl počas boja proti terorizmu a iných operácií mimo územia Ruskej federácie“ predstavila vláda 30. júna. Dokument vyvolal veľkú pozornosť, a to najmä jeho časť týkajúca sa nemožnosti odmietnuť uzatváranie zmlúv.

Termín na podávanie pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov pre  druhé čítanie návrhu zákona bol stanovený na utorok do 16.00 h miestneho času, museli tak byť podané do niekoľko hodín po prvom čítaní.

Oba návrhy zákonov musia ešte prejsť druhým a tretím čítaním v dume, ktorej predseda Viačeslav Volodin povedal, že diskusia bude v stredu pokračovať za zatvorenými dverami. Návrhy bude ešte musieť prerokovať horná komora parlamentu a musí ich podpísať prezident Vladimir Putin.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Sme rodina podporí za primátora Bratislavy Rudolfa Kusého, ten však svoju kandidatúru doteraz nepotvrdil. Medzi kandidátmi na predsedu Bratislavského kraja sa hnutie rozhodlo dať svoju podporu kandidátovi Za ľudí Dušanovi Veličovi. Povedal to šéf Sme Rodina Boris Kollár v politickej relácii V politike na TA3. (tasr)

pred 3 hodinami

Boris Kollár na TA3 vyčítal koaličným partnerom konflikty a neschopnosť dohody. Ako uviedol, on sám chce štvorkoalíciu udržať, no Sulík sa podľa neho iba snaží zbaviť zodpovednosti.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.