Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. máj 2022, 19:07

Súd potvrdil zákaz modlitieb Židov na Chrámovej hore

Chrámová hora je najposvätnejšie miesto judaizmu a tretie najposvätnejšie miesto islamu. Židia podľa dlhodobo platnej konvencie môžu toto miesto navštíviť, avšak nemajú povolené modliť sa tam.

Odvolací súd v Jeruzaleme v stredu potvrdil zákaz modlitieb Židov na Chrámovej hore v Jeruzaleme. Zrušil tým sporné rozhodnutie nižšieho súdu z nedele, ktoré vyvolalo hnev v radoch Palestínčanov. TASR správu prevzala vo štvrtok z agentúr ANSA a Reuters.

Súd zrušil rozhodnutie sudcu nižšej inštancie, ktorý v nedeľu (22. mája) rozhodol v prospech trojice Židov vykázaných z priestorov tohto posvätného miesta, čím podľa agentúry Reuters spochybnil zákonnosť zákazu židovských modlitieb.

Sudca však v stredu v odvolacom konaní potvrdil, že obmedzenie vzťahujúce sa na židovských návštevníkov Chrámovej hory zostáva v platnosti.

Izraelský premiér Naftali Bennett po nedeľňajšej udalosti vydal oficiálne oznámenie, v ktorom zdôraznil, že „Izrael nemení a nemá v úmysle meniť súčasný stav na Chrámovej hore“.

Chrámová hora je najposvätnejšie miesto judaizmu a tretie najposvätnejšie miesto islamu. Židia podľa dlhodobo platnej konvencie môžu toto miesto navštíviť, avšak nemajú povolené modliť sa tam.

Izraelské bezpečnostné sily sú v týchto dňoch v stave pohotovosti pre obavy z násilností pred kontroverzným vlajkovým pochodom ulicami Jeruzalema, ktorý sa z iniciatívy izraelských nacionalistov uskutoční túto nedeľu. Izraelskí nacionalisti si týmto pochodom pripomínajú výročie znovuzjednotenia Jeruzalema obsadením jeho východnej časti, ku ktorému došlo v roku 1967 počas šesťdňovej vojny.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred hodinou

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.