Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2022, 15:31

Prezidentka Čaputová

Obrannú dohodu podporí len s doložkou, ktorá vyjasní obavy z vojenských základní

Obrannú dohodu podporí len s doložkou, ktorá vyjasní obavy z vojenských základní

Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto TASR/AP

Hlava štátu sa so zmluvou na Ústavný súd neobráti. K zmluve pripojí doložku, ktorá vyjasní rozsah záväzkov vyplývajúcich z dohody.

Prezidentka Zuzana Čaputová podporuje uzavretie dohody o obrannej spolupráci s USA. Tvrdí, že uzatvorenie zmluvy zaraďuje Slovensko do geopolitickej príslušnosti Severoatlantickej aliancie.

Prezidentka zmluvu považuje za štandardný spôsob, ako zlepšiť obranu s našimi partnermi. „Sme členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, sme súčasťou spoločných misií, sme súčasťou spoločných cvičení a táto dohoda má prispieť práve k tejto spolupráci,“ povedala.

Vyhlásenie prezidentky SR k obrannej dohode s USA.

Uverejnil používateľ tasr.TV Štvrtok 20. januára 2022 Zdieľať

„Dohoda sama osebe nerieši konkrétne bezpečnostné opatrenia. Je to praktický nástroj, je to rámcová zmluva, ktorá má prispieť k braniteľnosti nášho územia a aby sme posilnili obranu našej suverenity,“ dodala prezidentka.

Čaputová zdôraznila, že 23 z 29 členských krajín NATO má túto zmluvu uzavretú. „Všetky krajiny, pokiaľ ide o hranicu aliancie, sú touto zmluvou viazané okrem Slovenskej republiky, povedala prezidentka s tým, že dohodu majú aj Maďarsko, Poľsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko či Rumunsko.

„Slovensko zatiaľ ako jediné túto zmluvu neuzavrelo,“ dodala.

Súčasťou zmluvy aj interpretačná doložka

Súčasťou splnomocnenia na podpis, ktoré dá členovi vlády v rámci procesu jej prijatia, bude však interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vykladá.

„V rámci tohto interpretačného vyhlásenia, ktoré je mimochodom štandardnou súčasťou v zmysle medzinárodného práva akejkoľvek dohody, sme sa snažili vystihnúť a vysvetliť všetky tie najviac spomínané sporné body tejto dohody, ktoré sú časťou verejnosti spojené s obavami,“ spresnila.

Zmluvu prezidentka ratifikuje iba s touto interpretačnou doložkou.

Čaputová pripomenula, že americká strana nemusí podpísať s doložkou. Podľa nej je teoreticky možné, že by ju Spojené štáty odmietli. Ak by k tomu došlo, Slovensko podľa prezidentky nebude mať záujem o podpis zmluvy, pretože doložka obsahuje interpretačné vyhlásenie o tom, ako SR zmluvu vníma.

Znenie interpretačnej doložky:
Uzavretím tejto dohody sa vytvorí právny rámec obrannej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými, a zároveň sa posilnení bezpečnosť a obrana štátu, ako aj efektívne plnenie spojeneckých záväzkov a posilňovanie bezpečnostných záruk. Týmto interpretačným vyhlásením sa nemenia ustanovenia dohody, nemenia a nevylučujú sa ich právne účinky, jeho účelom je vyjasniť rozsah záväzkov podľa tejto dohody a jej niektorých ustanovení.

Dohoda je výrazom suverenity Slovenskej republiky, bude sa vykonávať spôsobom, ktorý nepredstavuje jej ohrozenie alebo obmedzenie, a ktorý neznižuje bezpečnosť Slovenska a jej obyvateľov.

Táto dohoda nie je rozhodnutím o vytvorení vojenských základní na území Slovenskej republiky, ani  rozhodnutím o prítomnosti ozbrojených síl Spojených štátov amerických a ich príslušníkov na území Slovenskej republiky. Súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky sa riadi výlučne Ústavou Slovenskej republiky, a tak ako doposiaľ, podlieha rozhodnutiu Národnej rady Slovenskej republiky alebo vlády Slovenskej republiky.

Táto dohoda neumožňuje na území Slovenskej republiky prítomnosť jadrových zbraní, biologických alebo chemických zbraní, vzhľadom na to, že by to bolo v rozpore s  medzinárodnými záväzkami Slovenskej republiky.

Dohoda neznamená definitívne vzdanie sa trestnej jurisdikcie. Prenos trestnej právomoci na orgány Spojených štátov amerických podľa tejto dohody je možné v ktoromkoľvek prípade odvolať a teda uplatniť jurisdikciu Slovenskej republiky. Prenos trestnej právomoci na orgány Spojených štátov amerických touto dohodou neznamená beztrestnosť páchateľov a obetiam trestných činov musí byť poskytnuté plné odškodnenie.

Všetky aktivity vykonávané na základe tejto dohody sa budú vykladať a vykonávať spôsobom, ktorý plne rešpektuje suverenitu Slovenskej republiky, jej právne predpisy a jej medzinárodné záväzky.

Podľa premiéra Eduarda Hegera je postoj prezidentky správnym signálom verejnosti i spojencom Slovenska v NATO. Dohoda podľa premiéra posilňuje obranyschopnosť a suverenitu SR i EÚ.

„Schválením dohody v parlamente a jej následným podpísaním prezidentkou sa Slovensko pripojí k európskym štátom vrátane Poľska a Maďarska, ktoré už takúto rámcovú dohodu s USA majú uzavretú. Tým sa posilní aj obranyschopnosť východnej hranice Európskej únie,“ podotýka Heger.

Za vládu zároveň vyhlasuje, že si ctí záväzky, ktoré má Slovensko voči Severoatlantickej aliancii. „Veľmi dobre si uvedomujeme a osobitne v dnešných časoch, keď je mierové spolunažívanie národov v Európe ohrozované Ruskou federáciou, že ten, kto sa nespráva ako spojenec, zostane bez spojencov,“ doplnil premiér.

Bez ústavného súdu

S ústavnými právnikmi nenašla žiadny rozpor s ústavou, preto sa neobráti na Ústavný súd.

Inzercia

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila minulý týždeň vláda. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Koaličná SaS vníma, že doložka by mohla rozptýliť vášne a hoaxy sprevádzajúce dohodu. Strana v tejto súvislosti rešpektuje rozhodnutie prezidentky, informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Strana Za Ľudí hodnotí rozhodnutie prezidentky ako dôležitý signál pre členské štáty NATO. Strana deklaruje, že zmluvu v parlamente podporí.

Opozícia dohodu s USA kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

V súvislosti s avizovanou petičnou akciou za referendum k obrannej dohode prezidentka uviedla, že ak bude petícia spĺňať ústavné požiadavky, referendum v zmysle Ústavy SR vypíše a bude rešpektovať jeho výsledky.

Sklamaná opozícia

Mimoparlamentný Hlas je postojom prezidentky k obrannej dohode sklamaný. Interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis tejto zmluvy, nepovažuje strana za riešenie. Označuje to za vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text zmluvy, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať.

„Je nepochopiteľné, prečo zrazu zobrala prezidentka na seba zodpovednosť, ktorá jej vôbec neprislúcha. Súlad s ústavou je spolu so zachovaním suverenity, zvrchovanosti a územnej celistvosti najdôležitejším predpokladom uzavretia zmluvy s akoukoľvek krajinou,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.

To, že zmluvu prezidentka nepodala na ústavný súd kritizuje tiež mimoparlamentná SNS. Jediným účelom konania hlavy štátu je podľa strany urýchliť podpis zmluvy.

SNS tiež upozornila, že dlhé roky sme dokázali fungovať bez tejto zmluvy. „Je na zamyslenie, prečo práve teraz sme tak tlačení, prečo taká rýchlosť, a prečo taký alibizmus našich ústavných činiteľov,“ skonštatovali v stanovisku.

KDH zastáva názor, že prezidentka mala využiť všetky právne prostriedky, ktoré by mohli viesť k väčšej právnej istote, a teda obrannú zmluvu s USA mala dať posúdiť na ústavný súd. „Upokojila by tým napätú situáciu v spoločnosti a pomohla by vyvrátiť pochybnosti,“ uviedli kresťanskí demokrati.

Predseda Smeru Robert Fico vyhlásil, že protislovenský postoj prezidentky je dôvodom na urýchlené konanie referenda.

 

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami
pred 7 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 8 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 8 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.