Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2015

Talianske kresťanské skupiny budú letecky dopravovať utečencov do Európy

Talianske katolícke a evanjelické organizácie oznámili, že začnú letecky prepravovať uchádzačov o azyl zo severnej Afriky a z Blízkeho východu do Európy, aby ich ušetrili nebezpečnej plavby po mori.

Z vyše 924-tisíc migrantov, ktorí prišli tento rok do Európy cez Stredozemné more, zahynulo alebo je nezvestných takmer 3700 ľudí. Koncom minulého týždňa to oznámila Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), uviedla tlačová agentúra DPA.

"Vďaka nášmu programu konečne niečo robíme s týmito takzvanými cestami smrti," povedal na tlačovej konferencii Marco Impagliazzo, šéf talianskej mimovládnej organizácie Komunita svätého Egídia.

Katolícka organizácia plánuje spoločne s talianskou Federáciou evanjelických cirkví (FCEI) otvoriť kancelárie v Maroku a Libanone, cez ktoré sa utečencom zabezpečia humanitárne víza do Talianska.

Tieto víza však utečencom nezaručia právo na vstup do ostatných krajín EÚ. Prví utečenci, ktorí využijú tento program, pricestujú podľa očakávania do Talianska koncom januára.

Migrantom uhradia aj cestovné náklady a poskytnú im ubytovanie, právnu pomoc pri azylovom procese a tiež jazykové kurzy. Deti umiestnia do škôl a dospelých nasmerujú na odborné profesijné školenia.

Talianska vláda do tohto projektu finančne neprispeje, ale súhlasila, že bude vydávať víza potrebné na to, aby program fungoval.

Inzercia

Odporúčame

Ústavný súd SR spustil elektronické služby pre občanov

Ústavný súd SR spustil elektronické služby pre občanov

V konaní pred Ústavným súdom (ÚS) SR už môžu občania využívať elektronické služby. Umožnil im to projekt Elektronizácia služieb ÚS SR spolufinancovaný z eurofondov. Jeho cieľom je aj väčšia dostupnosť informácií o konaniach pre ich účastníkov a elektronizácia interných procesov, čím sa zrýchli a zefektívni priebeh konaní pred ÚS.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.