Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2021, 13:01

Povinné očkovanie zdravotníkov i seniorov

Podľa ministra zdravotníctva to musí posúdiť rezort spravodlivosti

Podľa ministra zdravotníctva to musí posúdiť rezort spravodlivosti

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a vpravo šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík. Foto - TASR/Martin Baumann

Povinnosť zaočkovať sa proti covidu by mohli mať zdravotníci, policajti, hasiči, vojaci, pracovníci domovov sociálnych služieb či seniori nad 60 rokov. Minister Lengvarský tiež pripustil, že ďalšou formou motivácie by mohlo byť finančné odmeňovanie.

Krajina zatiaľ nemá potvrdené prípady delta variantu koronavírusu, ale podľa ministra zdravotníctva je len otázkou času, kedy sa na Slovensku objaví. Skonštatoval to v diskusnej relácii TA3 V politike. Uistil však, že úrady sa snažia zachytiť všetkých, ktorí sa vracajú z rizikových krajín.

„Problém je ale v tom, že ľudia vracajúci sa z iných krajín ako zelených, sa neprihlasujú, alebo klamú, odkiaľ prišli. Nezavlečenie delta variantu v mnohom zavisí aj od zodpovednosti každého,“ dodal minister.

Ústredný krízový štáb by sa mal v pondelok zaoberať otázkami povinného očkovania či zavádzaním e-karantény.

Povinné očkovanie by sa mohlo týkať zdravotníkov, policajtov, hasičov, vojakov, pracovníkov domovov sociálnych služieb či seniorov nad 60 rokov. „Povinné očkovanie je zatiaľ len taký nástrel, ktorý musí posúdiť rezort spravodlivosti,“ poukázal Lengvarský.

Minister tiež uistil, že rezort robí všetko preto, aby sa zaočkovanosť zvýšila. V súčasnosti je zaočkovaných 35 percent populácie.

„Snažíme sa dostať vakcínu k ľuďom, očkujú výjazdové očkovacie tímy, očkuje sa vo firmách a od 1. júla sa začne s očkovaním u všeobecných lekárov,“ spresnil Lengvarský. Opäť pripustil, že ďalšou formou motivácie by mohlo byť finančné odmeňovanie. O tejto možnosti však musí podľa jeho slov rozhodnúť vláda.

Minister pripomenul, že už teraz sa robia opatrenia, aby sa prípadná tretia vlna pandémie čo najviac eliminovala.

„Prísnejšie sa kontrolujú hranice, monitorujú sa spodné vody, posilňuje sa trasovanie kontaktov či sekvenovanie vzoriek,“ vymenoval Lengvarský. Napriek tomu minister nevylúčil, že v prípade nezodpovedného správania sa ľudí bude krajinu na jeseň čakať lockdown. Vyzval preto ľudí, aby cestovali len do bezpečných krajín, nechali sa zaočkovať, dodržiavali základné hygienické opatrenia a v prípade potreby aj domácu karanténu.

Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyzýva na sociálnej sieti ľudí, aby uprednostnili dovolenku na Slovensku. Hovorí o najlepšej možnosti, ako stráviť leto v zdraví a bezpečí, podporiť i domáci cestovný ruch a slovenskú ekonomiku.

Blanár navrhuje miesto odmeňovania očkovania podporiť dovolenku doma

Štát by sa mal podľa podpredsedu parlamentu za Smer Juraja Blanára viac snažiť motivovať ľudí, aby dovolenkovali doma, viac peňazí investovať do cestovného ruchu a nedávať peniaze na odmeny či lotérie s cieľom takouto formou zvýšiť zaočkovanosť populácie. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12.

Inzercia

Pripomenul, že strana naďalej trvá na dobrovoľnosti očkovania.

"Sme ale proti, aby sa štatistika zaočkovanosti nahrádzala očkovaním mladistvých a detí," dodal Blanár. Pod súčasnú nízku zaočkovanosť populácie sa podľa neho podpísala aj nedostatočná kampaň, ktorá by upozornila na pozitíva aj negatíva očkovania.

Za nízkou zaočkovanosťou stojí podľa Gábora Grendela z OĽaNO komunikácia niektorých politikov, ktorí očkovanie prezentujú ako príjem pre farmafirmy.

"Možeme vymýšľať čokoľvek - žreby, losy, lotérie na podporu očkovania, ale keď to budeme prezentovať ako príjem pre farmafirmy, tak zaočkovanosť nestúpne," skonštatoval. 

Zároveň odmietol tvrdenie o zlepšovaní štatistík zaočkovanosti skrz mladistvých a deti. "Očkovanie detí je na báze dobrovoľnosti, rodič sa rozhodne, či dá dieťa zaočkovať," dodal Grendel.

Nezaočkovaný Pellegrini kritizuje nezaočkovaného Matoviča

Šéf opozičného Hlasu Peter Pellegrini a minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) sa v diskusnej relácii TV Markíza Na telo zhodli, že nie sú za povinné očkovanie proti covidu.

Budaj však pripustil, že ak bude situácia dramaticky zlá, vláda bude musieť nejako konať. Nateraz ale podporuje kroky na zvýšenie záujmu o očkovanie.

Pellegrini vyhlásil, že keby bol premiérom, dosiahli by už dnes vyššiu zaočkovanosť ako 50 percent populácie. Sám pritom nie je zaočkovaný. Napriek tomu kritizoval Igora Matoviča, že sa doteraz nedal očkovať.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 11 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)